2017’nin En İyi Fotoğraf Makineleri

0

2017’nin En İyi Fotoğraf Makinelerini derlediğik. Kullanıcı görüşleri, teknik özellikleri, gösterdikleri performanslar ve yaptıkları sükse ve benzer şekilde değerlendirdiğimiz fotoğraf makinelerini birlikte inceleyelim. Bakalım geride bıraktığımız aylarda 2017 bize neleri sunmuş, 2018’e nasıl giriyoruz görelim.

Fotoğraf sektörü ile ilgili gelişmeler değerlendirildiğinde 2017 yılı oldukça verimli geçen bir yıl oldu diyebiliriz. Birçok yeni model fotoğraf makinesi, lens ve aksesuar pazarda kendine yer buldu. Özellikle bu sektörün büyükleri, Canon, Sony ve Nikon gibi markaların yanı sıra Olympus, Fujifilm gibi markalar da seneyi verimli geçirdiler. Tabii her zamanki gibi ilk üç marka kendine daha fazla yer buldu demek yanlış olmaz. Nikon, kısmen uzaktan izlese de son bombası D850 modeli ile dikkatleri üzerine çeken bir assolist havasındaydı. Şimdi 2017’nin en çok dikkat çeken fotoğraf makinelerini izleyelim.

Canon 5D Mark IV

LINK

Kendileri 2016 yılının üçüncü çeyreğinde çıkmasına rağmen 2017’de en çok konuşulan fotoğraf makinelerinden bir tanesi olmayı başardı. 5D serisinin dördüncü modeli gibi görünse de arada çıkan 5DS ve 5DS R modelleri ile birlikte serinin altıncı üyesi olan 5D Mark IV daha iyi çözünürlük, daha hızlı AF, Daha iyi düşük ışık performansı ve fazlasını sunuyor. Dönem rakipleri ise teknoloji olarak eskide kalması, 5D Mark IV ‘ün yükselişinde etken oldu diyebilirim.

Nikon D850

LINK

Nikon D850  modeli ddaha yeni bir model. Kendine rakip olarak 5D Mark IV modelini seçse de daha farklı rakipleri yavaş yavaş piyasaya çıkıyor. Nikon’un video çekiminden önce fotoğrafa önem verdiğini biliyoruz. Özellikle dinamik aralık konusunda yıllardır sunduğu ölçüm sistemi onu dengeli bir fotoğraf üretme konusunda ön plana çıkarıyor. D850 modeli ise özellikleri kapsamında değerlendirdiğimizde oldukça sağlam bir model ve performansı yüksek bir fotoğraf makinesi. İnsanın içinde bir korku bıraksa da bu sefer umut dolu olduğumuzu söyleyebiliriz. Bu arada 2016 yılı ve sonrası, Nikon için çok da iyi geçtiğini söyleyemeyiz. Sektör değişikliğine gitmesi planlanıyor diye biliyoruz ama bildiklerimiz söylentilerden ibaret.

Sony A7R Mark III

LINK

Sony’nin geçtiğimiz haftalarda gösterime çıkarttığı bu model aynasız fotoğraf makineleri içerisinde kendine en üst tabakada yer buldu. Fransa ve Amerika tanıtımlarında, özellikle manzara ve portre fotoğrafçıları, çok beğenildi. İncelemeleri yavaş yavaş geliyor ve sadece fotoğrafta değil video çekimlerinde de iyi olduğu yönünde izlenimler gelmeye başladı. Bakalım yeni Sony A7R Mark III daha ne gibi marifetlerini sergileyecek.

Olympus OM-D E-M10 Mark III

LINK

Olympus, marka olarak, Türkiye’de çok tercih edilmese de Asya ve Amerika kıtalarında tercih edilen modelleri üretiyor. Kompakt yapıları, yüksek hızları, ve retro tasarım gövdeleri ile ön plana çıkan modeller, sadece sensör boyutları bahane edilerek geri plana düşüyor. Yeni modeli OM-D E-M10 Mark III ile önceki serilerinden 4K video ile kendini ayırıyor. Çekim kalitesi konusunda oldukça iyi sonuçları vadeden modeli bizzat denemiş biri olarak 4K video çekimini oldukça başarılı buldum. Şaşırtıcı noktası ise şu oldu. 4K video çekimini eski bir 8gb hafıza kartına çekti. Ümitsiz şekilde çeksem de herhangi bir sorunla karşılaşmadım. 4K televizyonumda izlediğimde de etkilendim. Gerçekten başarılı. Fotoğraf olarak da doğru renkleri olan bir monitörde izlemenizi tavsiye ederim.

Sony A9

LINK

Bu makine hakkında söylenebilecek çok şey varken dilimiz tutuluyor diyebilirim. Eğer muhabirseniz, spor fotoğrafçılığı yapıyorsanız, performans denen kelimenin yeniden anlam kazanmasını istiyorsanız tercih etmeniz gereken ilk modellerden bir tanesi. O yüzden lafı fazla uzatmıyorum.

Canon EOS 200D

LINK

Dünya’nın en küçük DSLR fotoğraf makinesi rolünü EOS 100D modelinden alan ve üzerine yenil birçok özelliği koyan EOS 200D, hareketli dokunmatik ekranı, full HD 60p video çekimi, dahili NFC, Bluetooth ve WiFi bağlantıları, 24MP fotoğraf çekimi, Time-Lapse video özelliği, Mikrofon girişi ve Dual Focus CMOS AF sistemi ile sadece rakiplerini değil büyük abileri, 800D, 77D ve 80D modellerini de tehtid ediyor. Çırak ustayı geçermiş lafını yeniden teyit etmemize neden oluyor. 2017’nin çıkışında en çok dikkati üzerine çeken giriş seviyesi model olması, 2018 yılına muhteşem bir giriş yapılacağının belirtisi.

Canon EOS 6D Mark II

LINK

Geldik son yılların en çok konuşulan modeline. Adını milyonlarca kez duymuşumdur. Birçok blog yazısını yazmışımdır. Ürün çıkmadan söylenen özellikleri, onlarca kez değişmiş, çıkış tarihi ertelendikçe ertelenmiştir. Ha çıktı ha çıkacak derken 2017’nin ikinci yarısında pazara sunuldu. Özellikleri ile beklentiyi karşılayamadı gibi görünse de en belirgin ve net özelliği geliştirilen AF sistemi. İlk 6D modelinde bizi zorlayan netleme hızı çok iyi seviyelere taşınmış. Sadece fotoğraf ynüyle bakılmasına ramen video çekimleri konusunda da oldukça performansı bir model diyebilirim. Full HD 60p video ile bu sensörde video çekmesi avantaj.

Bu listeye girebilecek birçok fotoğraf makinesi olsa da adını sıkça duyduğumuz modelleri derlemeye çalıştım. Kompakt fotoğraf makineleri, 2017’de az tercih edilmesi onları değersiz yapmasa da geri plana itiyor. O yüzden bu yazımızda aynasız ve DSLR modeller yer kaplıyor. Bu yukarıdaki makineler arasında hangisini tercih edersiniz derseniz, her biri benim için ayrı değere sahip. Ama küçük bir ipucu verecek olursam listenin başında yer alan modele bakmanız yeterli olacaktır diyebilirim. 2017 bize neler getirdi bunları yazdık. 2018 neler getirecek merakla bekliyoruz. Bu teknolojik ilerleme ile önümüzdeki sene de birçok modeli burada bulacağımıza eminim.

 

Share.

Leave A Reply