2017’nin En İyi Macro Lensler

0

2018’e girerken geçtiğimiz senenin en iyilerini bir araya getirmeye çalışıyorum. Ama bu sefer hüsran ile karşı karşıyayım. 2017’de macro lenslerde yaşanan kısırlık beni üzdü diyebilirim. Canon, Nikon, Sony, Pentax, Olympus, Tamron, Sigma gibi lens üreticilerinden sadece Canon ve Tamron’dan yenilikler var diyebilirim. Şimdi bu lensleri derlemeden önce neden böyle bir durum oldu kısaca bahsedeyim.

2017 yılı daha çok fotoğraf makineleri aından bahsettirdi. Özellikle Canon ve Sony bu alanda ileriye dönük markalar olsa da Olympus’un da yeni modellerini duyurması neticesinde daha çok makineler konuşuldu. Macro lensler de biraz geri planda kalmış gibi görünüyor. Hatta bazı markaların uzun süredir macro lenslerine yenilik getirmemesi bile söz konusu. Örneğin Sigma macro lens konusunda uzun süredir bir yenileme ve yeni bir lens çıkarmama gibi bir durağanlık yaşatıyor. Tamron ise eski lenslerini güncelleyerek kendini yeniliyor. Olympus’un ise 30mm macro lensi ve Sony’nin de 90mm lensi kendilerine yetmiş gibi görünüyor. Nikon’da Sigma gibi bir adım atmıyor. Aslında Nikon’un 40mm, 60mm ve 105mm macro lensleri olmasına rağmen bir yenilik her daim bekleniyor. Canon ise yeni bir lensle 2017’de adından söz ettirdi. Senenin son çeyreğinde ise tilt-shift macro lensleri, tam olarak macro çekimleri için üretilmediği izlenimini yaratıyor.

Gelelim 2017’deki en çok konuşulan lenslere.

Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM Lens

İncelemesini daha önce yaptığımız bu lens, dahili aydınlatmaya sahip, led ışıklarıyla çok yakın çekimlerde iyi sonuç almanızı sağlayabiliyor. Dezavantaj olarak sadece crop gövdelerde kullanılabilmesi gösterilebilir. Performansı ise doğru netlemede gerçekten başarılı. Aynasız EOS M6 modeli ile adaptör vasıtasıyla kullandığım ve test ettiğim lensi EOS 200D modelinin demo makinesiyle de deneme fırsatı buldum. DSLR gövdelerdeki vizörden netleme konusunda çok iyi olduğunu söyleyemem ama bu lensten değil makineden kaynaklı bir durum. Belki de test ettiğimiz demo makinenin problemidir ama aynasız EOS M6 modelinde adeta coşuyor. Lensin incelemesini okumak için aşağıdaki bağlantıya tıklamanız yeterli.

Canon 35mm f/2.8 IS STM Macro Lens İncelemesi

Tamron SP 90mm f/2.8 Di Macro 1:1 VC USD Lens

Tamron kendini birçok markadan ayıran bir isim. Özellikle zoom lens reticisi olan Tamron’un, geçmş dönemdeki lenslerinden bahsetmiyorum, macro lens konusundaki isteğini sabit odaklı portre lenslerine de yönelttiğini görebiliyoruz. Macro lensler konusunda da aslında iyi yönde hareket eden bir marka. 60mm ve 90mm macro lensleri beğenilmiş zamanla 90mm lens üzerinde yoğunlaşan markanın son güncellemesi ise 2017’de gerçekleşti. Keskinliği, hızı, ışık algısı ile rakiplerinin bir adım ötesini görebilen Tamron, VC – titreşim engelleme özelliğiyle de  çok iyi sonuçlara imza atabiliyor.

Canon TS-E 50mm f/2.8L Macro Tilt-Shift Lens

Canon TS-E 90mm f/2.8L Macro Tilt-Shift Lens

Canon TS-E 135mm f/4L Macro Tilt-Shift Lens

Bu serideki amaç aslında perspektif bozulmaya sebebiyet vermeden fotoğraf çekmek. TS-E 17mm, TS-E 24mm gibi lenslerinin yanı sıra 45mm ve 90mm TS-E lensler de özellikle mimarlar tarafından tercih ediliyordu. Aslında ürün çekimleri ve macro çekimler için de kullanılabilen TS-E lensler zamanla verdiği bokeh efekti ile portre çekimleri için de kullanılmasını sağladı. Canon’un buradaki amacı hangi alana yöneltmek bunu tam olarak bilemesek de 90mm ve 135mm’de portre çekimlerini amaçladığını vevideo çekimlerinde de kullanılabileceğini görebiliyoruz.

Başta da dediğim gibi, 2017 macro lensler konusunda geçtiğimiz seneyi arattı diyebilirim. Yenilik konusunda adım atmayan markaların daha çok fotoğraf makinesi konusunda adım atması bu alanın biraz geride bırakılmasına neden olmuş görünüyor. 2018 bize neler getirir bilinmez, yalnız umudumuzu yitirmemeye devam etmeliyiz.

Şimdilik bu kadar, Önümüzdeki yazıya kadar görüşmek üzere. Bizi aşağıdaki butonlara tıklayarak takip edebilirsiniz. Canon lens fiyatları için de sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Share.

Leave A Reply