2017’nin En İyi Prime Portre Lensleri

0

Diğer yazılarımızda olduğu gibi bu yazımızda da 2017’de en çok tercih eilen, sorulan lenslerinden portre lenslerini derledim. Portre lensi derken genellikle 50mm ve üstü lensler kullanılsa da 35mm eşdeğeri daha geniş açılı olan lensler de tercih edilmeye başlandı. Özellikle 20mm ve 24mm gibi geniş açı sayılan ve açık diyaframlı lensler de portre çekimlerinde kullanılabiliyor. Fotoğraf dışında video çekimlerinde de tercih edildiğini gördüğümüz lenslerin geçtiğimiz senelere oranla dslr makinelerden aynasız makinelere doğru yöneldiğini görebiliyoruz. Şimdi bu lenslerin başlıcalarını beraber inceleyelim.

Sony FE 85mm f/1.8 Lens

Sony aynasız full frame makineler için portre lensi bulmak ilk başlarda oldukça zordu. Zeiss ve samyang markalarının manuel odaklı lenslerinin yanı sıra Zeiss Batis 85mm f/1.8 gibi lenslerin çıkması bu alandaki ihtiycı kapatmaya başlamış devamı da Sony’den gelmişti. 50mm gibi lenslerin çıkmasının ardından uygun fiyata sahip bir 85mm ve bir de 135mm lens beklense de ilk olarak 85mm f/1.4 GM çıksa da sıradaki uygun fiyatlı lens bu oldu. f/1.8 diyafram açıklığı, daha hafif olması, alan derinliği konusunda isteneni verebilmesi, fiyatının 85mm f/1.4GM lense nazaran çok daha uygun oluşu bu alandaki açığı tamamen kapattı. Lens oldukça kaliteli sonuçlar almanızı sağlayabiliyor. A7 serisi ve A9 modelinde kullanılabilen lensin keskinliği ise G Master serisini aratmıyor.

Canon EF 50mm f/1.8 STM Lens

Güncel olarak üretilen en uygun portre lensi olarak geçen 50mm f/1.8 STM hem crop hem ff makinelerde kullanılabiliyor. Crop canon makinelerde 80mm gibi bir odak aralığını hissettirmesi ve uygun fiyatlı oluşu da onu en çok satan lensler arasında en üst seviyeye taşıyor.

Canon EF 85mm f/1.4L IS USM Lens

Yeni sayılabilecek lens özellikle IS ile adından çok söz ettirdi. Türkiye’de daha yaygınlaşmayan lensin biraz daha zamana ihtiyacı var. Çünkü daha alt etmesi gereken bir 85mm f/1.2L II USM lens var.

Olympus M.Zuiko Digital ED 17mm f/1.2 PRO Lens

Olympus’un PRO sınıfındaki yeni temsilcisi 35mm lik odak değerini vermesi geniş açıda portre çekimleri için ideal bir aralık sunuyor.

Olympus M.Zuiko Digital ED 25mm f/1.2 PRO Lens

50mm’ye gelen odak değeri ile yine de geniş açı sayılabilecek bir değere ulaşan lens f/1.2 ile portre çekimlerinde oldukça iş görecek gibi görünüyor.  17mm f/1.2 ve 45mm f/1.2’den daha önce çıkan bu lensin keskinliği konusunda hiç bir olumsuz söz söyleyemeyiz. Gerçekten inanılmaz.

Olympus M.Zuiko Digital ED 45mm f/1.2 PRO Lens

Portre denince akla gelen ilk açılardan biri olan 85mm’ye rakip olabilecek; yaklaşık 90mm odak aralığına denk gelen bu lens f/1.8 versiyonundan oldukça farklı. PRO sınıfta yer alan ve 75mm f/1.8’e rakip olabilecek bir lens. Sonuçlarını üstteki diğer iki Olympus ile merakla beklediğimiz lenslerden.

Sigma 85mm f/1.4 DG HSM Art Lens

Rakipleri önemli, rakipleri büyük. Canon, Nikon ve Sony rakiplerine cevap niteliğinde olan 85mm f/1.4 ART, serinin diğer üyeleri gibi oldukça başarılı. Titreşim engelleyicili Canon’dan optik anlamda biraz daha farklı bir lens olduğu söylenebilir.

Sigma 135mm f/1.8 DG HSM Art Lens

2017’ye damga vuran Sigma 135mm f/1.8, açı ve diyafram olarak SAL serisinin en iyi üyelerinden Zeiss 135mm f/1.8 ile benzerliklere sahip. Yine de birbirlerinden farklı lensler. Sigma 135mm’nin şimdilik fiyat yüksekliği sebebiyle tercih edilmediğini düşünüyorum. Tabi bu sadece Türkiye için geçerli bir durum.

Sigma 30mm f/1.4 DC DN Contemporary Lens

Aynasız fotoğraf makineleri düşünüldüğünde en çok satan portre lensi olan Sigma 30mm f/1.4 lens özellikle E mount A6000, A6300 ve A6500 modellerine kullanılıyor. Özellikle A6300 ile hem fotoğraf hem de video çekimlerinde sıkça kullanıldığını söylemek gerek. Performansı ve fiyatı oranlandığında rakiplerinden çok daha iyi bir oran çıkaran lensin Türkiye’de de 1500₺ altındaki fiyatı ile bu sınıfta rakipsiz.

Portre lenslerine ekleyebileceğimiz çok lens olsa da bu alanda bu listeye girebilenler bunlarla sınırlı. 2018 yılı bizlere neleri  sunacak bilinmez ama yeni lenslerin geleceği, söylentiler arasında. Sigma’nın ART serisin tamamlaması, Nikon’un hala yenilik konusunda adım atmaması, Sony’nin bu alanda 135mm f/1.8 gibi bir lensi üreteceği söylentisi bunlardan bazıları. Şimdilik bu kadar.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere. Bizi takip etmeyi unutmayın. ;)

Share.

Leave A Reply