2017’nin En İyi Sualtı Fotoğraf Makineleri ve Aksiyon Kameraları

0

2017’de her yıl olduğu gibi bu yıl da en iyileri sizlere anlatmaya çalışıyorum. Geçen senenin galipleri şu anda burada olmasa da onların da bu pazarda yer bulduklarını söylemeliyim. Tabi yenilikler ile birlikte… Aksiyon kameralar ve fotoğraf makineleri konusunda uzmanlığını yapmış marka ve modelleri derledik. Hemen aşağıda. 😊

Olympus Tough TG-5 Sualtı Fotoğraf Makinesi

Olympus tough serisini bilmeyeniniz yoktur diye düşünüyorum. En azından suyun altındaki başarıları ile ön plana çıkan bu serinin son üyesi ise tam bir bomba etkisi yarattı diyebilirim. 4K video ve daha iyi sensör ve işlemciye sahip bu yeni model görüntüsü ile içerisinden bir canavar çıkarıyor. 4x optik zoom ile 25-100mm aralığında çalışan lens f/2 diyafram açıklığına sahip. 4K videoda 30fps çekim yapan ama bunu full hd çekimde 120fps’ye kadar çıkaran model aksiyon kameraları aratmıyor. Dahili WiFi ve GPS ile birlikte saniyede 20fps fotoğraf çekimi gibi ekstra özellikleri de sunan modelin 2017 yılında önceki modeli TG-4’ü de aratmadığını söyleyebiliriz.

Olympus Stylus TOUGH TG-4 Sualtı Fotoğraf Makinesi

TG-5’in yanında adı bile olmaz diyenler yanılıyorlar. 2017’nin en çok satan su altı fotoğraf makinesi karşınızda. TG-5 modelinin 2017’nin ikinci yarısında çıkmış olması, dolayısı ile önceki modele yaradı diyebilirim. Özellik bakımından kağıt üzerinde irçok su altı fotoğraf makinesini alt eden model güncel olarak hala satılıyor fakat yerini yavaş yavaş TG-5’e bırakıyor. Siz siz olun eski diye bakmayın TG-4’e. Full HD video, 20mp fotoğraf, dahili wifi ve gps, şoka, donmaya, düşmeye ve tabii ki suya dayanıklı bir model. Yine 25-100mm f/2-4.9 lens kullanılıyor. Yani yeni kardeşinin sunduklarının çoğu onda da mevcut.

GoPro HERO6 Black

4K60, 2.7K120, 1080p240 Video çekimi, 12Mp çözünürlükte saniyede 30 kare fotoğraf çekimi, aksiyon kameralardan beklentimizin ne kadar arttığının göstergesi. Özellikle 4K çekimde 60fps demek şu anda telafuzu bile imkansız olarak bakılan şeylerden biriydi. Ama GoPro bunu gerçeğe çevirdi. Söyleyecek çok şey hm var hem yok. Tek sıkıntımız senenin sonuna doğru çıkmış olması. Keşke yaza girmeden çıksaydı.

Olympus Stylus Tough TG-Tracker Aksiyon Kamera

İlk dörtte üç farklı Olympus gördüğünüze şaşırtmasın. Geçekten hem fiyat hem de kalite olarak muadillerinden daha iyilerini sunabiliyorlar. TG-Tracker modeli de  böyle. 4K video, full hd slow motion çekim, dahili wifi, 30 metre su altında kullanılabilmesi, hareketli ekranı ve dahili ışığı gibi özelliklere sahip. Çıkış fiyatından daha uyguna sunulması neticesi ile satış rakamları tavan yaptı denilebilir. Rakiplerinden GoPro atak yapmasaydı onun gerisine düşerdi. Eğer imkan olursa kesinlikle alınması gereken ve ömürlük olabilecek bir cihaz. Fotoğraf performansı olarak tabii ki fotoğraf makinelerinden çok iyidir denilemez. Sonuçta o bir aksiyon kamera. Ama su altındaki fotoğraf kalitesini artırmak için dahili led ışığını açmanız karanlık ortamlardaki performansını artıracaktır.

Sony FDR-X3000 Aksiyon Kamera

Sınıfının en iyi özelliklerini sunduğu zamanlar geride kalsa da hala güncel olarak en iyi aksiyon kameralardan bir tanesi. Geçtiğimiz 2016 yılında sunulan fakat 2017’nin ilk ve ikini çeyreğinde satışlarını katlamasını sağlayan model. 4K video Full HD ‘de 120fps video gibi özelliklerinin yanı sıra titreşim engelleyicisi ile sınıfının en iyisi o. Eksikleri var mı derseniz elbette var. Hala bir ekranı yok. Ayar yapmak için led panel kullanılmak zorunda, haricen telefondan veya kol saati şeklindeki kumandasından kontrol etmiyorsanız durum vahim. Ama yine de 2017’nin en çok satan aksiyon kameralarından bir tanesi.

Sony RX0 Aksiyon Kamera

Adını çok duymadınız. Sony, bu model üzerine çok bir pazarlama stratejisi uygulamamış diyebiliriz. Zira A7R III modelini duyurduktan sonra adı anılmıyor. Ama bu demek değil ki makine kötü. Sony RX0 için söyleyebileceğim en anlamlı şey şu olacaktır. Bu makinenin içine RX100 Mark V’in gelişmiş bir modeli kaçmış. 1000fps video, sabit 24mm f/4 Zeiss lens, S-Log2 Gamma, 4:2:2 UHD 4K video çekimi gibi özelliklerinin yanısıra bir aksiyon kamera değil de bir mini fotoğraf makinesi gibi görünüyor. Kendi küçük ama kabiliyeti ise çok büyük. Daha yeni tanımamız neticesinde başta da dediğim gibi A7R III modelinin gerisinde kaldı pazarlama olarak. Bakalım gelecek ne gösterecek.

Genel olarak baktığımızda 2017’ye damga vurması beklenen ürünlerin senenin ikinci yarısında sunulduğunu söylemek gerek. Bu da kuzey yarım küre için yaz aylarının geçtiği ve bu tarz makinelerin bu dönemlerde en çok tercih edildiği kısmın atlandığını gösteriyor. Olympus en azından bu konuda biraz daha ön plana çıkmasının sebebi de bu aslında. GoPro gibi bir markanın gerisine düşmesi ve Sony RX0 modelinin de bu denli geç çıkışı geç kalındığını gösteriyor. Önümüzdeki 2018 yılında durumun nasıl olacağı merak konusu. GoPro biraz daha tutucu diyebiliriz ki her yeni dönemde bir makine çıkarmıyor. Belki Hero6 Session gibi bir model çıkarabilir ama bu ikinci çeyrekte karşımıza gelir diye düşünüyorum. Olympus ise bu alanda biraz daha fiyat konusunda avantajlı olduğunda tercih ediliyor. Güven konusunda ise Gopro ve Sony’nin ötesine geçmesi için biraz daha zaman gerek.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Share.

Leave A Reply