2017’nin En İyi Tak-Gez Lensleri

0

2017’deki satış rakamları ve istatistiksel verileri döküldüğünde ortaya çıkan tabloyu Tak-Gez lensler için değerlendirelim istedim. 2016-2017 yılları içerisinde çıkmış olup 2017 yılında en çok tercih edilen tak gez lensler her  zamanki gibi kit lensler oldu. Bunların başında Canon 18-55mm ve 18-135mm lensleri yer alsa da bu lensleri tam olarak tak-gez lens olarak adlandırmak doğru olmayacaktır.  En azından 17-50 ve 18-55mm gibi lensleri bu kategoride değerlendirmek doğru olmaz. Çünkü tak-gez lenslerden beklenti yüksek optik zoom yapabilmesi ve ortalama bir geniş açı sunabilmesidir. Bakalım 2017’de kit lenslerin dışında en çok tercih edilen tak-gez lensler nelermiş?

Tamron 18-400mm f/3.5-6.3 Di II VC HLD Lens

LINK

Listenin başında bir Tamron lens yer alıyor. Tamron ilkleri sunma konusund diğer markalardan daha cüretkar. Özellikle zoom lenslerde bu şekilde. Sabit, prime lenslerde ise istediklerini tam olarak yansıtabilmiş değiller. 18-400mm lens ise  şu ana kadar üretilen lensler içerisinde en fazla zoom yapan ve geniş açıdan başlayan tak-gez lenslerin başında. APS-C sensörlü gövdeler için üretilen lensin standart olarak 70-300 lerden daha fazla zoom yapabilmesi ve çok daha gneiş bir açı sunabilmesi baştan sona tek bir lensle birçok şeyi çekebileceğiniz anlamına geliyor. APS-C gövdelerde 27-600mm gibi bir aralık değerine Nikon makinelerde, 28,8-640mm değerine de Canon makinelerde ulaşabiliyor. Lensin optik performansı olarak sunabildikleri ise daha önceki tak-gez lenslerden geliştirdikleri ile oldukça başarılı hale gelmiş. Lens ile yaptığım ilk testlerde gözlemlediğim şey ise tamamen zoom yapabilmek isteyenler için geliştirilmiş bir model olması ve sanki seyahate çıkanlar için tasarlanmış gibi durması. Kompakt yapısı ise bu kısımdaki artılarından bir tanesi.

Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS USM Lens

LINK

Aslında Canon 80D ile kit lens olarak ortaya çıkan ama yaygınlaşması için biraz zamana ihtiyacı olan bu yeni Canon lens, oldukça hızlı. Standart 18-135mm IS STM modelinde daha sessiz ve hızlı olan model Ultrasonic motor sayesinde bunları sağlayabiliyor. Lensin gövdesinin altında yer alan pimlerin ise PZ-E1 zom adaptörü ile kullanım için olduğunu ve video çekimlerinde çok işe yaradığını belirtmeliyim.  USM sessiz netleme motoru ile birlikte sessiz şekilde zoom yapabileceğiniz bu yeni teknoloji ise şu anda haa yaygınlaşmış sayılmaz.  Lensin klasik kit lenslerden farklı olduğunu ve tak-gez lens olarak kullanılabilen bir lens olması ise onu tercih edilebilir özelliklerinden sayılabilir.

Olympus M.Zuiko 12-100mm f/4 IS PRO Lens

LINK

Profesyonel sınıfta yer aldığını söylememiz gereken lenslerden bir tanesi de yeni çıkan Olympus 12-100mm F4 IS PRO Lens. Özellikle dahili titreşim engelleyiciye sahip olması, dahili stabilizere sahip Olympus gövdelerde mükemmel bir performans sergileyeceğini gösteriyor. 2x crop faktör neticesinde 24-200mm aralığına denk gelen odak aralığı ideal bir geniş açı ve zoom kabiliyeti sunmasını sağlıyor. Sabit F4 siyafram ise onu diğerlerinden ayırmayı başarıyor. Olympus’un nceki modelleri 12-50mm ve 14-150mm gibi lenslerinden daha fazla geniş açılı ve daha fazla zoomlu olması, PRO sınıfta yer alması onu diğerlerinden ayırıyor.

Sony SEL 18-105mm P f/4 OSS G Serisi Lens

LINK

2017’den daha önce çıkmış olmasına rağmen rakipsiz olması Sony 18-105mm lensi ön plana çıkarıyor. Hem elektronik zoom olması hem de F4 sabit diyaframa sahip olması özellikle video çekimleri için tercih edilme nedenlerinden ikisi. Üçüncüsü en geçerli sebep ise, OSS – Optik Görüntü Sabitleme özelliğine sahip olması. Sony A6300 ve A6500 ile video çekimlerinin vazgeçilmez standart zoom lensie şu an için rakipsiz. Sony2nin bu alanda crop bir zoom lensi yok denilebilir. !6-70mm F4 hem eski hem de elektronik zooma saihp değil. 16-50mm ise geniş açılı olmasına karşın küçük yapısı nedeniyle ve zoom konusunda yetersiz oluşuyla geri planda kalabiliyor. Bu aralığı toplayan tek lens 18-105mm F4 G OSS Lens.

Genel olarak değerlendirdiğimde ortaya bir iki lens daha çıkıyor yalnız onların bu lenslerin gerisinde kalması sebebiyle listeye girememesi gayet normal. Sigma 18-300mm, Canon EF-M 18-150mm IS STM, Tamron 16-300mm VC, Sony 18-200mm P, Olympus 14-150mm II bunlardan bazıları. Bu senenin galibi ise odak uzaklığı farkıyla elbette Tamron 18-400mm VC. Performansı ise şaşırtıcı derecede başarılı. Zoom lenslerden ve optik eleman sayısı fazla olan lenslerden keskinlik, kontrast gibi değerlerde geride kalması beklenirken böyle bir lensin ortaya çıkmış olması ve her şeyden biraz sunması ise kullanıcılarının en çok seveceği özellikler. Eğer cropp bir Canon 800D, 80D, 200D gibi gövdeler kullanıyorsanız, tatilde fotoğraf çekmek istiyorsanız bu lensi alabilirsiniz. Bunun haricinde ornitoloji ile ilgileniyorsanız, doğa fotoğrafları ve videoları çekecekseniz de yanınızda ikinci makine ile birlikte bu lensin bulunması mükemmel olacaktır. 2017’nin bize sunduğu tak-gez lens sayısı az olsa da 2018’den beklentimiz yüksek. Bakalım zaman bize neleri gösterecek.

Share.

Leave A Reply