40 Yıllık SLR Lens ve Maharetleri

0

40 Yıl ya da daha önce üretilmiş olsa da günümüzde hala kullanılan ve tercih edilen lensler var. Bu lenslerin bazıları bit pazarında; bazıları da değerini bilenlerin ellerinde. Öyle ki hala bu lenslerle hali hazırda dijital ya da analog fotoğraf çeken kişiler var. Profesyonel ya da amatör fark etmez. En değersiz lens bile değerini bilen ellerde yıllansa dahi mükemmel fotoğraflar çekebilir. Burada fotoğrafı çeken tabii ki fotoğrafçı, lense değerini veren de… Aslında neye değer verirseniz güzelleşir.

Binlerce liralık fotoğraf makineniz olmayabilir. Eski bir fotoğraf makinesi veya kamera kullanabilirsiniz. Bu fotoğraf veya video çekmesine engel değildir. Fotoğrafta her şey ultra keskin lensler, arkayı bulanık yapabilen lensler, yüzlerce megapiksellik fotoğraf makineleri değildir. Araç ile Amaç yer değiştirmiş sadece. Fotoğraf çekmekten mutluluk duyan insanların gelişim sürecini şöyle sıralayabiliriz.

Fotoğraf makinemiz yok. Bir şekilde cep telefonu vs çekim yapıyoruz ya da eski bir makine bulup çekim yapıyoruz. Zamanımız genellikle var. Ya öğrenciyiz ya da hafta sonları işimiz yok. Fotoğraf çekmeye çıkıyoruz.

Fotoğraf makinemiz var, enerjimiz de var ama artık zamanımız yok. Çalışıyoruz çünkü. İşler güçler derken fotoğraf makinesini taşıyacak güç bulamıyoruz ama fotoğraf makinemizi küçültmeye daha teknolojik hale getirmeye çalışıyoruz. Binlerce lira dökebiliyoruz çünkü paramız da var çalışıyoruz. Çalışmaktan zaman kalmıyor fotoğraf çekmeye. Yaşlandıkça zamanlar oluşturabiliyoruz. Paramız var. Hala fotoğraf makinesi alıyoruz teknolojiyi takip ediyoruz ve zamanımız da var fazlasıyla. Yalnız enerjimiz yetmedi hatta bitti. Fotoğraf makineleri küçüldü, sensörler büyüdü, ISO’lar arttı, lenslerin diyaframları sonuna kadar açıldı ama bizim fotoğraf çekmeye çıkacak gücümüz kalmadı.

Kısa ve öz bir tavsiye: Fotoğraf çekmek için üstün özellikli bir fotoğraf makinesine ihtiyacınız yok.

Neyse bu kadar konuştuktan sonra konumuza dönelim. Bir fotoğraf sever 40 yıl önce yani 70’lerde üretilen bir lensle çekimler yapmış. Muhtemelen döneminin iyi bir lensi olsa da şimdilerde çok ucuza bulunabilir. Yalnız o günden bu güne yaşayabildiyse ya da lensten parçalar duruyorsa.  Vivitar 28mm f / 1.9 lensten bahsediyoruz. Voigtlander, Ultron 28mm f / 1.9 lensten daha ucuz olan bir marka. Hali hazırda bit pazarında vivitar markasına ait bir çok lens bulabilirsiniz. İlla ki f/1.2 diyaframa sahip olması gerekmiyor. Prime ya da zoom olması çok önemli değil. Bu lensleri dijital fotoğraf makinenizde kullanabilmek için adaptörler mevcut. Sonuç itibariyle ucuz ama kaliteli fotoğraf çekebileceğiniz lensler her yerde. Biz lafı fazlaca uzatmadan fotoğraflara geçelim.


Share.

Leave A Reply