Aynasız Fotoğraf Makineleri – Lens Tercihleri

0

Aynasız fotoğraf makineleri hayatımıza gireli yaklaşık 10 yıl oldu diyebiliriz. Bu süre zarfında en çok sıkıntısını çektiğimiz eksiklikler ise genellikle aynasız fotoğraf makine lensleri yönünde oldu. Üretilen lenslerin büyük bir çoğunluğu DSLR ve SLR makineler sonrasında da rangefinder ve orta format cihazlar için olduğundan dolayı aynasız fotoğraf makineleri için üretilen lensler oldukça kısıtlıydı. Bu sıkıntıyı çeşitli lens adaptörleri ile aşmaya çalışsak da istenileni alamayışımız ya da pahalı çözümler oluşu biz fotoğraf severleri oldukça zorladı. Hala bu sıkıntılar devam etse de yavaş yavaş aşmaya başladık. Canon, Sony, Olympus, Panasonic gibi markaların yanı sıra Sigma, Tamron ve Zeiss gibi lens üreticileri de aynasız makineler için lensler üretmeye başladı. Bundan yaklaşık dört yıl kadar önce aynasız fotoğraf makinelerinin pazardaki konumu sadece %20 civarında olsa da şimdilerde bu oranın %40’ları zorladığını söyleyebiliriz. Özellikle Sony ve Olympus’un bu alanda üretimlerini artırması sonucu bu oran artarken, Fujifilm, Samsung(ki samsung pazardan çekildi) ve Canon’un da yeni makineler duyurması canlılık kattı.

Sony Aynasız Fotoğraf Makine Lensleri nelerdir?

LINK

Sony Fotoğraf Makinelerinin kullandığı iki tip mount vardır. Bunlardan bir tanesi A Mount olarak geçer ve bu tip Sony DSLR makineler içindir. Sony Aynasız Makineler için ise “E Mount” bayonet kullanılır. SEL ve FE olan tüm lensler e mount olan makinelerde kullanılabilir. Bu lensler arasındaki ayrım da crop ve aps-c olarak gerçekleşir. Sony E Mount Lens markaları ise Sony, Carl Zeiss, Sigma, Samyang, Laowa, Meike, Tamron olarak karşımıza çıkar.

Olympus Aynasız Fotoğraf Makine Lensleri, hem Olympus hem de Panasonic uyumlu

LINK

Olympus ve Panasonic markalarının kullandığı bayonet aynıdır. Micro Four Thirds yani MFT ya da M43 olarak da geçmektedir. Bunun haricinde DJI markasının ürünlerinin bazıları bu tipte bayonet kullanır. Aynı şekilde Blackmagic kamera üreticisi de aynı bayonetten ürünleri mevcut. Bu alanda yeni markalardan bazıları ise Xiaomi markasının ürettiği aynasız fotoğraf makinesi ve aynı şekilde Kodak markası tarafından üretilen bir iki model. MFT lens üreticileri ise şöyle sıralanabilir. Olympus, Panasonic, Samyang, Sigma, Voigtlander, DJI, Kodak, Xiaomi.

Canon Aynasız Fotoğraf Makine Lensleri farklı bir mount kullanıyor.

LINK

Canon’un geçmiş dönemde kullandığı birden fazla mount olsa da yaklaşık 25 yıldır EOS makineler için üretim yapıyor. Nikon F bayonet gibi çok daha uzak bir geçmişse sahip değil belki ama EF ve EF-S mount lensleri oldukça geniş bir aralıkta yer alıyor. EF mount lensler hem crop hem de full frame makinelerde kullanılırken EF-S mount objektifler sadece crop makineler için üretiliyor. Cann aynasız makineler için ise EF-M mount objektiflere sahip. Şu an için full frame bir aynasız makinesi olmadığı için sadece aps-c için üretiliyorlar.

Fujifilm aynasız makineler X mount a sahipler.

LINK

Fujifilm baştan beri aps-c sensörlü gövdeler üretiyor. Bu yüzden bayonet tek tip ve X mount olarak üretiliyor. Yakın zamanda orta format modeli ve orta format lensleri üretime geçti.

Samyang lensler, farklı bayonetlerde tüm makineler için üretiliyor.

LINK

Samyang lensler her bayonete sahip olarak alınabiliyor. DSLR makineler için Canon EF, Nikon F, Sony A ve Pentax K mount olarak üretiliyorlar. APS-C ve Full frame olarak üretilen modelleri de mevcut. DSLR modellerin dışında aynasız makineler için Sony E, Canon EOS M, Fujifilm X, MFT mount objektif skalası da oldukça başarılı.

Tamron aynasıza geçti.

DSLR makineler için üretilen Tamron lensler artık sony E mount olarak da güncellenecek. Başlangıç olarak bir adet EOS M mount üretilen 18-200mm üretse de sonrası için 14-150mm gibi MFT bir model de üretmişlerdi. Yakın zamanda da 28-75mmgibi f/2.8 diyaframa sahip bir modeli de duyurdular.

Sigma Sony E Mount Lensler – Devrim

Sigma aynasız makine lenslerinde daha tecrübeli.

LINK

Sigma tecrübesi ile diğer markaları alt ediyor. DSLR makineler için üretilen modelleri E mount ve MFT olarak üretilen lensler ile destekleyen Sigma yakın zamanda E mount ve full frame uyumlu olan modellerini tanıttı. APS-C E mount lensleri ile adından sıça söz ettiren Sigma’nın bu yeni ART prime serisi E mount lensleri dillerden düşmeyecek gibi görünüyor.

Tokina da işe dahil olmak istiyor.

Japon lens üreticisi olan Tokina, Tamron ve Sigma gibi E mount lensler üretmeye başladı. Bu alanda kendine yer bulmaya çalışsa da Sigma’yı yakalamaları için çaba sarfetmeleri gerekiyor.

Baktığımızda artık DSLR hagamonyası ortadan kalkmaya başlıyor düşüncesine kapılabilirsiniz. Aynasız fotoğraf makinelerinin çok daha ön plana çıkması ile birlikte bu dşünce doğru diyebiliriz. Pratik ve hızlı olan bu yeni nesil fotoğraf makineleri hayatımızda daha fazla yer kaplamaya başladı. Bu da lens üreticilerini harekete geçirmiş olmalı ki artık aynasız fotoğraf makineleri için geniş bir yelpazede yer alan lensler mevcut. Önümüzdeki dönemde de bu şekilde artmaya devam edeceğini söylemek yanlış olmaz. Bakalım zaman bize neleri gösterecek.

Share.

Leave A Reply