Canon 35mm f/2.8 IS STM Macro Lens İncelemesi

0

Canon 35mm f/2.8 Macro lensin ilk duyurulduğu zamanlarda yani bundan dört ay kadar öncesinde söylediğimiz gibi detaylı incelemesini yapacağız şimdi. Yeni bir macro lens olmasına ve sadece crop Canon DSLR gövdelerde çalışmasına karşın inanılmaz bir lens çıkmış ortaya. Lens elime geçeli bir iki gün olmasına rağmen ilk denemelerim oldukça başarılı olduğu yönünde. Bakalım neleri varmış yeni macro lensin. 😉

Canon EF-S 35mm f/2.8 IS STM Lens İçin 

Öncelikle lensin teknik özelliklerinden bahsedelim.

Odak 35mm Sabit Odak(1.6x crop ile 56mm 35mm eşdeğeri)
Diyafram Maximum açıklık f/2.8
Lens Camera Uyumluluğu Canon EF-S
Format Uyumluluğu APS-C, Crop
Görüş Açısı 42° 35′
Minimum Netleme Mesafesi 13cm
Maximum Büyütme Oranı 1:1
Eleman / Grup 10 / 6
Diyafram Bıçak Sayısı 7

 

Titreşim Engelleyici Var
Otofokus Var

 

Filtre Çapı 49mm
Boyutlar Yaklaşık 69.2 x 55.8 mm
Ağırlık 190g

Yukarıdaki teknik özelliklere göre şu yorumları yapabiliriz. 6 grupta 10 optik eleman ile lensin performansı ve keskinliği çok iyi ayarlanmış. Zira burada kafa karıştıracak ve optik performansı düşürecek gereksiz elemanlardan ve kalitesiz optiklerden kaçınıldığı gözlemlenebilir.  Lens 35mm odak değerine sahip olması ile crop makinelerde kullanıldığında 56mm değerinde bir görünüm sunuyor. Bu da ortalama bir macro açısı sunmasını sağlıyor. f/2.8 diyafram açıklığı ise lensin en önemli teknik özelliklerinden bir tanesi. Zira karanlık ortamda çekimleri pozlamayı ayarlarken daha iyi sonuç almanıza ve ışık algısı nedeniyle otofokus hızında bariz şekilde iyi olduğuna işaret. Lens üzerinde STM ve IS olması ise hem hız hem de titreşim engelleme konusunda doğru adımlar olduğunu gösteriyor.

Lensin 1:1 yani tam bir macro lens olması ve 13cm gibi çok yakın bir mesafeden fotoğraf çekebilmesi onu diğer EF-S lenslerden ayrılmasını sağlıyor.

Gelelim fiziksel özelliklerine. Lens 190g ağırlığa sahip.  Oldukça hafif sayılabilecek bir macro lens. Boyutları küçük olmasına rağmen parasoleyi ile kısmen daha da ağırlaşabiliyor ve boyutları büyüyor. Ama yine de birçok macro lensten çok daha küçük boyutlarda.

Lensin can alıcı noktalarından bir tanesi de dahili led ışığa sahip olması. Bu sayede çok yakın fotoğraf çekerken öndeki ışıktan mahrum kalmıyor ve lensten kaynaklı gölgelerin önüne geçebiliyorsunuz.

Kişisel görüşlerimle devam edeyim.

Lensi Canon EOS 200D ve EOS M6 ile denedim. Aynasız fotoğraf makinelerinde daha çok güvendiğim için Canon’un adaptörü ile EOS M6 ile kullanmak daha çok keyif verdi. Yanlış anlaşılmasın DSLR fotoğraf makinelerinde en sevdiğim modellerden biri 100D idi, yeni gözdem ise 200D modeli. Hem küçük yapısı hem de özellikleri ile yeni başlayan ve ikinci makine olarak yanında taşımak isteyenler için harika bir makine. Neyse asıl konumuza dönelim.

Lensin el ile tutuşu oldukça kolay. AF-MF ve IS ON-OFF tırnaklarına erişim kolay. Manuel netelmeye ihtiyaç duyar mısınız bilemem ama IS açıp kapamak gerekli olabilir. Tripod üzerinde ise IS kapatmak mantıklı olacaktır mesela.

Led aydınlatma tuşu işlevsel, yalnız dokunduğunuzda orada olup olmadığını anlayamıyorsunuz. Hele ki parasoley takılı ise üzerinde led ışık vardı bunun enrede hani diye sorabilirsiniz. Kısaca dokunma hissiyatı vermiyor; ama bu eksi puan verecek kadar kötü değil. Sonuçta oraya bir tuş koymuşlar değil mi…

Lense filtre takmak konusunda ise sıkıntı çekebilirsiniz. Zira filtreyi sadece parasoleyi takılıyken kullanabiliyorsunuz. Bu nedenle parasoleyi  (Canon ES-27 Lens Hood) takarsanız bu sefer ışıktan mahrum kalıyorsunuz. Yani ya ışık ya da filtre… İkisinden birisini seçmek zorundasınız. Bu arada filtre çapının da 49mm olması korkutmasın. Her filtre markasının 49mm çapında UV, CPL, ND filtreleri mevcut.

Lens hakkında fiziksel anlamda söylenebilecek olanlar aslında bu kadar. Lensin fiziksel özellikleri ve teknik özellikleri konusunda bundan fazlasını söylemek de gereksiz…

Performansından bahsedecek olursak lensin netleme  hızı oldukça başarılı. Özellikle EOS M6 ile bir adaptör vasıtasıyla kullanmama rağmen oldukça iyi. EOS M6’nın dokunmatik ekranına dokunduğum anda netleyip çekim yapıyor. Fotoğraf kalitesi ise inanılmaz. Yani herhangi bir fokus kaçırma söz konusu değil. Lensin optik yapısı gereği renk ve kontrast kalitesi bir L serisi olmasa da ona yakın diyebiliriz. Tabi bu durum yine de Photoshop veya Ligthroom gibi uygulamaları kullanmamızı engellemiyor. Lensin keskinliği ise inanılmaz. Bu kullanıcı yorumumdur ama macro lenslerde keskinlik oldukça önemlidir. Eğer EOS M6 50MP falan olsaydı  aşağıdaki fotoğraflardaki paranın üzerindeki Atatürk’ün gözlerindeki detayların tamamı çok rahat görünebilirdi. Tabi ki söylediklerim %100’den daha fazla yakınlaştırma yaptığımızda söylediklerimden ibaret.

Aşağıdaki fotoğraflarda led ışık açık iken ve değilken çekilmiş fotoğraflar var. Tahmin edileceğinden çok daha fazla iş görüyor led ışık. Renk dengesi de bir o kadar iyi. Sağ ve sol olmak üzere iki ayrı şekilde yönetilebilirken, iki kademeli güç seçeneği de mevcut. Özellikle detay almak istediğiniz bir nesneyi çekerken oldukça fazla yakınlaşıyoruz. Bu da lensin gölgesinin ışığı kesmesine sebebiyet gösteriyor. Bunun önüne geçmek ve ayrıca bir nevi AF ışığı olarak da kullanılabilecek seviyede olduğunu söyleyebilirim.

Led Işık Açık İken

Fotoğrafları sağ tık ile yeni sekmede tam ekran görüntüleyebilirsiniz.

Led Işık Kapalı İken

Fotoğrafları sağ tık ile yeni sekmede tam ekran görüntüleyebilirsiniz.

Lensi nerelerde kullanabilirsiniz?

Genel anlamda macro için üretilen bir lens. Bu sebeple nerelerde kullanabilirsinizden ziyade ne çekerken kullanabilirsiniz demek daha doğru. Hem video hem de fotoğraf çekimlerinde çok rahat kullanılabilir. Ama bu çekimleri yaparken fotoğraf veya videoda macro çekimleri diye belirtmeliyim.

Bu lensle portre çekilir mi?

Çekilmez diyemem ama uzaktan çekeceğiniz portreler yeterli alan derinliği vermeyeceği için tercih etmeyebilirsiniz. 35mm yerine EF 50mm f/1.8 STM öneririm.

Kısaca özetlemek gerekirse, lensin özellikleri kağıt üzerinde iyi. Bunun haricinde denerken ve fotoğraf çekerken de sizi oldukça mutlu ediyor. Fotoğrafları o kadar yakından çekebiliyorsunuz ki detaylar konusunda size sergileyebileceği marifetler bu sayede gerçekleşiyor. Fiyatı konusunda hala net bir fikrimiz yok; ama lensin amerika fiyatının $349 olduğunu biliyoruz. Türkiye’deki satış fiyatı konusunda 1300-1400₺ civarında olmasını bekliyoruz.

Share.

Leave A Reply