Canon 800D İncelemesi ve Teknik Özellikleri

0

Canon 800D’yi şöyle bir ele alalım istedik.  Bakalım 800D modeliyle Canon bize neleri sunmuş, yenilikler olarak daha küçük kardeşleri ve önceki modellerinden ne gibi farklılıklara sahip? Gelin birlikte inceleyelim.

Öncelikle Canon 800D’nin hangi sınıfın makinesini olduğu konusuna bir netlik getirelim. Sırasıyla

Canon 1300D < Canon 200D < Canon 800D < Canon 77D < Canon 80D < Canon 7D Mark II

Yukarıdaki sıralamada gördüğünüz gibi 800D özellik bakımından 200D ve 1300D’den daha iyi. Giriş üst sınıf diye tabir edebileceğimiz modellerden bir tanesi olan 800D’nin 77D ile olan farkları ise gövdede yer alan değişikliklerden kaynaklı olduğunu söyleyebiliriz. 80D ise hem gövdede hem de özelliklerde 800D’den farklı bir model.

Sınıf karmaşası ortadan kalktığına göre genel olarak özelliklerini sıralayabiliriz.

Canon EOS 800D Teknik Özellikleri

 • 24 megapiksel CMOS Sensör
 • Digic 7 Görüntü İşlemci
 • ISO 100-51.200 Hassasiyet
 • Saniyede 6fps fotoğraf (3fps sessiz çekim modunda)
 • Dual Pixel CMOS AF Sistemi
 • 45 Çarpraz Tip AF Noktası
 • 3.0” inç Hareketli Dokunmatik Ekran
 • %95 görüş açısına sahip akıllı vizör
 • 1080p 60fps Video Çekimi
 • Videoda 5 axis titreşim engelleyici (gövdede)
 • Harici Mikrofon Girişi
 • Time Lapse Video Çekimi
 • WiFi, NFC ve Bluetooth bağlantılar
 • HDR Fotoğraf Modu
 • Yaratıcı Filtre Modları
 • Harici Flaş Tetikleme Özelliği

Canon EOS 800D Yeni Sensör ve İşlemcisine Kavuştu

24.2MP çözünürlükte APS-C CMOS sensör ve DIGIC 7 Görüntü işlemcisine kavuşan EOS 800D, performansıyla üst sınıfı kıskandırıyor. Giriş üst sınıfta yer alan 800D, 77D ve 80D ile aynı ruhu taşıyor. Benzer zamanların modeli olarak görebileceğimiz 800D, 77D ve 80D kendi sınıflarında harika performanslarıyla rakiplerini alt etmeyi başaran modeller.

Amaör veya giriş seviyesinde makine almak isteyen kullanıcıların tercih ettiği “Megapiksel yüksek olsun.” İbaresini 24.2MP ile yeterince verebilen EOS 800D, geri planda kalan görüntü işlemcisi konusunda da yenilik sunuyor. Önceki modellerde yer alanlardan daha iyi bir teknoloji ile DIGIC 7 görüntü işlemcisine sahip olarak gelen 800D fotoğraflardaki kalitenin ve hızın artmasını sağlıyor. Bu da fotoğraflardan daha iyi performans almanız için önemli. Saniyede 6 kare fotoğraf ile oldukça iyi bir hız sunan 800D’nin çektiği fotoğrafları da hızlı bir şekilde işlemesi onu diğer rakiplerine göre öne çıkarıyor.

Normal ISO değeri 25.600 ile sınırlı iken bunu H1 seçeneği ile 51.200 ISO’ya kadar genişletebiliyorsunuz. Karanlık bbir ortamda fotoğraf çekilecekse bu ISO değeri oldukça iş görürken fotoğraflarda önceki modellere göre çok daha iyi performans sunduğunu söyleyebiliriz.

Canon 800D Dual Focus CMOS AF ile hızlandı

800D modelinde ve aynı teknolojiye sahip 200D, 77D, 80D gibi giriş ve orta sınıf DSLR modellerinde kullanılan yeni netleme sistemi Dual Focus CMOS AF, performansıyla tüm DSLR kullanıcılarına gerçekten bir yenilik sunulduğunu gösterdi. Özellikle aynasız makinelerdeki netleme hızı yüksek olan diğer markalara yönelecekleri kendine çekti ve DSLR makineler de hızlı olabilir imajını oturttu. Bu sistem sayesinde Canon, çok daha uzun yıllar (ki gelişen teknolojide uzun yıl artık kalmadı diyebilirim) başka deyişle uzun bir süre bu AF sistemi üzerinde yoğunlaşacaktır. Özellikle video çekimlerinde şaşırtan performansa sahip. Denemelerimizden gördüğümüz ve yeni nesil Canon modellerinde yer alan sistem her denememizde kendine hayran bırakıyor. Lafı fazla uzatmadan bitireyim. Dual Focus AF Sistemi harika ötesi olmuş.

Netlik noktaları artmış. Klasik 19 noktadan daha fazlasını sunan 800D, 45 nokta af ile oldukça etkin bir netleme hızı sunuyor. f/8 diyafram değerinde bile 27 adet af noktasını kullanabilen ve bunların da 9 tanesinin çarpraz tip olduğunu söylemek gerek.

0.03 sn ile en hızlı netleyen DSLR modelleri arasında yer alan ve bu alanda da rakipsiz olan modelin kendi büyüğü olan 77D ile aynı sisteme sahip olduğunu belirteyim. Konu takibi ile performansını katlayan ve yüz takibi yaparken yüzlerde gülümseme yapacak kadar iyi olan 800D, ölçüm sensörüyle kontrastlı alanı yakalıyor ve daha etkin bir konu takibi için yardımcı oluyor.

Canon 800D Video Çerkeken Gerçek Performansını Sergiliyor

Canon’un birçok markadan çok daha iyi video çektiğiniz hepimiz biliyoruz. Özellikle DSLR alanında video çeken ilk modeller ile birçok dizi film ve kısa film çekildiğini gördük. Geçen zaman zarfında kendini manuel focus videodan AF yapan sisteme çeviren Canon, AF hızının aynasız cihazlara göre daha yavaş olduğunu görmüş olacak ki Dual Focus CMOS AF sistemini geliştirdi ve sundu. Artık DSLR alanında en hızlı netleme yapan ve bunu videoda da yapabilen makineler üretirken aynasız makinelerden de iyi sonuç alıyor. Tabii kendi aynasız modelleri olan EOS m5 ve EOS m6 modellerinde de bu AF sistemini kullanıyor.

Peki Canon’un önceki modellerinde olan videolardan ne gibi bir fark sunuyor?

700D, 750D ve 760D modellerinde de olduğu gibi 1080p yani Full HD video çeken 800D’nin en önemli farkı Full HD çözünürlükte 60fps hıza erişebilmesi. Bu da full çözünürlükte slowmotion yapma imkanı tanıyor. Görüntüleri iki kat yavaş oynatabileceğiniz modelin önceki modellerinde bu değer full hd değil sadece HD mod ile yani 720p değerinde yakalanabiliyordu. Bu arada önceki modellerde yer alan HDR video da 800D’nin artıları arasında. Dinamik aralığı yüksek videolar çekmek konusunda ise full hd çözünürlükte 30p ile yetinmemiz gerekiyor.

Canon 800D Kullanıcı Arayüzü

Profesyonel bir fotoğraf makinesinden beklenti her zaman oldukça yüksek olabiliyor. Ama bu tarz makineleri çözmek zaman alabiliyor. Canon’un yıllardır beğendiğim özelliklerinden bir tanesi de kullanıcı arayüzü. Basit, anlaşılır ve çözülmesi zor olmayan arayüzü sayesinde hem hızlı düzenleme ve ayar yapabiliyorsunuz hem de kafanızdaki karışıklık ortadan kalkıyor. Yalnız bu söylediklerimin haricinde ekstra eklenen bir arayüz ile artık ayar yapmanın dışında fotoğraf çekmek de kolaylaşıyor. Zira menüler sizi nasıl yönlendireceğini iyi biliyor. Arkayı bulanık yapmak istiyorsanız AV modunda diyaframı açmanızı, anı yakalamak istiyorsanız enstantane hızını artırmanızı söylüyor adeta. Bu durum yeni başlayan fotoğraf severler için çok önemli bir adım. Profesyonellerin dışında amatör ve yeni başlayacak olanlara da yönelik bir uygulama. Bu sayede 800D’nin hanesine kocaman bir kırmızı kurdela ve aferin yazıyoruz.

Canon 800D WiFi, NFC ve Bluetooth

Canon 800D modeli mobil uygulaması ile kullanabileceğiniz ve bağlantı olarak WiFi, Bluetooth ve NFC’yi kullanabileceğiniz nadir fotoğraf makinelerinden bir tanesi. Tüm bağlantı çeşitlerinin sunulması ve basit arayüze sahip bir uygulamaya sahip olması, Canon’un bu alandaki başarısını ortaya çıkarıyor. Hızlı Bağlantının yapılabilmesi sayesinde, anında fotoğraf paylaşımı ve sosyal medyaya fotoğraf yükleme gibi işlemlerini kolaylaştırıyor. Bu arada kullanacağınız uygulamanın adı Canon Camera Connect

Canon EOS 800D Body Yapısı

Canon EOS 800D gövde yapısı olarak monokok bir malzemeden üretiliyor. Bu da hafiflik ve darbeye dayanıklılık anlamına geliyor. Saf plastik bir gövde kırılabilir bir yapı olduğu için polikarbon bir malzeme kullanılması onu daha sağlam ve darbe emici özellikleri kazandırıyor. Canon bunu ilk defa yapmıyor tabii ki. Daha önceki modellerde de bu yapıyı görebiliyoruz. Üst sınıfa çıktığımızda ise dış malzeme polikarbon ama iç malzeme magnezyum alaşım oluyor. Örneğin 80D, 5D mark IV vs.

Malzeme sağlamlık ve dayanıklılık konusunda önemli; ama daha önemli değişiklikler var 800D’de. Onlardan birisi de 550D sonrasında kullanılan ama dokunmatik özelliğini 650D ile kazanan hareketli LCD ekran. Çözünürlük olarak 1.040K teknik verilerinde yazıyor. Bu da cnalı ön izlemede veya fotoğraflara bakarken gerçekliğe çok daha yakınlaştırıyor. Eski tip düşük çözünürlüğe sahip ekranlara şöyle uzaktan baksanız bile 800D’nin ekranındaki gelişmeyi göreceksiniz. Doğru renkler, doğru kontrast değerleri çekim esnasında önemli olduğu için bunları görebilmek gerek ve bunu 800D’nin ekranı ile yapabiliyorsunuz. Dokunmatikliğindeki hassasiyet ise gelişmiş görünüyor. Menüler arasındaki geçiş, fotoğrafları yakınlaştırma ve uzaklaştırma yaparken zorlanmıyorsunuz. Benim için en önemli unsurlardan biri ise hızı. Yani hızlı açılıp kapanabilmesi. Düşünün ki makineniz çantasında ve hemen açıp fotoğraf çekmek istiyorsunuz. Vizörden çekim yapabilirsiniz ama otoğrafı görüntülemek için yine LCD ekranı açmanız gerekecek. Ya da video çekmeye başlayacaksınız. O ekran hemen açılması lazım. Canon bu konuya da el atmış olacak ki, ekranı açıp kapattığımız tırnak giren bölgeyi yön tuşlarının olduğu bölgeden vizörün sağ tarafına almış ve kolayca açılması için bu alan biraz büyümüş. Aynı durumu 200D modelinde de görmüş ve ergonomiklik kazandırdığından bahsetmiştik.

Ekran konusuna da açıklık getirdiğimize göre gövdede yer alan tuşlardan ve yeleşmlerinden bahsedelim. Diğer kardeşlerinden farklı bir tuş yerleşimi yok. Hızlı ayar için tek bir mod ve tek bir ayar tekerleği mevcut. 77D modelindeki arkadaki ayar tekerleğini hala giriş sınıfındaki makinelerde arıyoruz ama bunun için 77D almak daha mantıklı gibi. Manuel çekimlerde bir tekerleğin diyafram diğerinin enstantane olması iyi olurdu.

Gövde yapısının 200D ve 1300D modellerinden daha büyük 77D ve 80D modellerinden daha küçük olduğunu söylememe gerek yok sanırsam. Tam arada kalan bir model crop sınıfta. O yüzden gövde yapısı da  kendi sınıfına yakışır boyutlarda. Ne çok büyük taşınamayacak kadar; ne de çok küçük ellerinizde kaybolacak kadar.

Gelelim klasikleşen sorularımıza. Bu sorular birçoğumuzun aklını karıştırıyor. Basit basit cevap verelim.

Canon EOS 800D ile vlog, youtube videoları çekebilir miyim?

Fazla fazla,, en kalitelisinden çekersiniz. Youtube 8K ve 16K gibi çözünürlüklere geçmeye başlayacak olsa da full hd de oldukça iyi sonuç almanızı sağlıyor. Gerçek bir full hd çözünürlük 4K bir televizyonda sizi üzmeyecek bir çözünürlük demek. Ülkemizdeki internet hızları da düşünüldüğünde çektiğiniz bir videonun izlenebilmesi için full hd en ideali gibi. Bu arada full hd 1080p de 60fps video kaydedebiliyor. Ayrıca dinamik aralığı yüksek videolar için 1080p 30fps HDR video çekebilirsiniz.

800D’de mikrofon girişi var mı?

Evet Canon 800D mikrofon girişine sahip bir model ve standart 3.5mm jack kullanan tüm mikrofonları kullanabilirsiniz. İster kablolu yaka ve el mikrofonu, ister ortam sesi de alsın derseniz shotgun mikrofon isterseniz kablosuz yaka ve el mikrofonlarını kullanabilirsiniz.

800D Time Lapse çekiyor mu?

En iyisinden hem de… Time Lapse artık tüm canon modellerinde yer alıyor. Zaten olmadı siz bunu time lapse kumandalarla bile yapabiliyorsunuz; ama 800D için kumandaya gerek yok.

800D’ye hangi lensi almalıyım?

Geniş açı olarak 10-18mm ile başlayabilir

Portre için 50mm f1.8 STM lensi deneyebilir

Zoom yapmak isterseniz 55-250mm IS STM lensi kulanabilirsiniz.

Macro fotoğraflar için ise EF-S 35mm f/2.8 M lensi öneririz.

Standart olarak 18-135mm IS STM ve 18-55mm IS STM Lensler genel çekimleriniz için ihtiyaınızı fazlasıyla karşılayacak objektiflerdir.

Canon 800D hangi uzaktan kumanda ile uyumlu?

Canon BR-E1 Kumandayı kullanabilirsiniz. Bu kumandalar ile uzun pozlama yaparken 30sn gibi sınırlı bir alanın da ötesine geçebilirsiniz.

Canon 800D hangi pili kullanır?

Canon LP-E17 olan pili ve farklı parkalarda LP-E17 ürün koduna sahip pilleri kullanabilrisiniz.

Canon EOS 800D için hangi hafıza kartını almalıyım?

Aslında bu alanda bir seçenek yapmanıza en azından sitemizde gerek yok. Class 10 olan her kartı kullanabiliyor. Sadece kart tipini SDHC veya SDXC olmasına öen gösterin. Micro SD kullanan bir makine değil. Aklınızda bulunsun.

Canon 800D için hangi tripodu amalıyım?

800D ağırlık olarak 532g ve lensle birlikte yaklaşık 1kg ağırlığa sahip. Bu ağırlığı kaldırabilecek tüm tripodları kullanabilirsiniz. Tripod tavsiyesi için www.fotopazar.com online destek kısmına yazabilirsiniz.

Canon EOs 800D Fotoğrafları

Şimdilik 800D ile ilgli söyleyebileceklerimiz bu kadar. 800D ile ilgili fotoğraflara ve 800D ile çekilmiş fotoğrafları aşağıdaki kısımda görebilirsiniz. Bizi takip etmek için Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz. Görüşmek üzere.

Share.

Leave A Reply