Canon EF 50mm f/1.4L IS USM Lens Dedikoduları

0

Canon EF 50mm f/1.4L IS USM Lens hakkında son günlerde dedikodular çıkmaya başladı. Aslında bu durum çok tanıdık geliyor. EF 85mm f/1.4L IS USM lens hakkında yazılanların birçoğu gerçeği yansıtıyormuş dediğimiz durumlar şimdi yeni Canon 50mm lens için de geçerli olacak gibi. Canon’un bu durumda ne yapacağı konusunda net bir bilgimiz olmamasına rağmen ufak tefek detayların yabancı forumlarda derlendiğini sıkça görüyoruz. Ve bu yeni çıkması beklenen lensin önümüzdeki Şubat ayında düzenlenecek olan CP+ fuarında duyurulacağı yönünde dedikodular var. Bakalım sonuç ne gösterecek. Lens hakında söylenenleri de kısaca derleyelim.

Canonun hali hazırda birden fazla 50mm lensi mevcut. Geçmişten günümüze EOS serileri için üretilen

Yukarıda saydığımız lensler var. Fakat Canon EF 50mm f/1.8 dışında güncellenen lensi yok. f/1.4 USM lensi uzun yıllardır üretilen lenslerinden bir tanesi. Aynı şekilde f/1.2L USM lensi de uzun yıllardır üretilen hatta bu lenslerin FD bayonet serilerinin de olduğunu bildiğimiz lenslerden. Aradan geçen aman ile 85mm serisini güncelleyen Canon’dan 50mm lenslerine de yenilik getirmesi beklentiyi artırmış diyebiliriz. Canon EF 85mm f/1.4L IS USM lensine verilen değeri aynı şekilde 50mm f/1.4L IS USM modeline de verilebileceğini söylemek gerek. Hem titreşim engelleyici, hem yenilenen tasarımı hem de optik yenilikleri bu yeni modelde görecek gibiyiz. Yalnız F1.2’nin cezbediciliğini yitirmesine sebep olur mu bilinmez ama bu konuda bir hayal kırıklığı yaratacaktır. Aradaki 1/3 stop kadar bir diyafram kısıklığı gözle görülür bir fark ve pozlamada enstantane değerinde değişiklik oluşturmasa da sayısal değer olarak minik bir düşüşe denk geliyor.

Neyse, lafı fazla uzatmadan konumuzu bitirelim. Bakalım önümüzdeki Şubat ayı bize Canon hakkında neleri getirecek beraber görelim.

 

Share.

Leave A Reply