Canon EOS 200D & Canon EOS 1300D Karşılaştırması

2

Canon EOS 200D mi yoksa Canon EOS 1300D mi almalıyım sorusuna yanıt bulacağınız bu yazımızda, iki model arasındaki farkları detaylıca irdeleyelim. İki farklı modelin birbirlerine karşı üstünlükleri var mı? Hangi fotoğraf makinesi daha yeni? Neden 200D’yi tercih etmeliyim, Neden 1300D’yi tercih etmeliyim gelin birlikte açıklığa kavuşturalım.

Canon EOS 1300D 2016 yılının en gözde modellerinden birisi olması beklentisi ile piyasaya sürüldü. Buradaki durum sadece Türkiye için değil tüm dünya için böyle, öncelikle onu açıklayayım. Giriş alt sınıfta yer alan 1300D sınıf olarak Canon’un en alt sınıftaki modeli olarak geçse de özellik bakımından EOS 700D ve EOS 750D modellerini andıran performansı ile sunulduğunda ilk başta çok ses getiremedi. Bunun sebebi ise hali hazırda söylediğim diğer modellerin daha çok tercih edilmesi geliyor tabii ki. Canon, 700D modelinin üretimini durdurması ile birlikte insanların giriş sınıfında daha uygun fiyata sahip fakat özellik bakımından eksisi olmayan bir modele yönelmesi doğal olarak görülebilirdi ve öyle de oldu. 1300D şu anda giriş sınıfının en çok satan modellerinden bir tanesi.

Canon EOS 100D ise ilk çıktığında ses getirdi fakat bir önceki 200D incelemesinde de bahsettiğim gibi beklenti EOS 6D Mark II olduğu için 100D modeli biraz geri planda kalmıştı. Tabii bu 3 sene kadar önceydi. Son iki yıla baktığımızda ise Türkiye de dahil olmak üzere en ciddi satış rakamlarına bu sınıfta ulaşan Canon’un “Dünya’nın en küçük DSLR Fotoğraf Makinesi” modeline yoğunlaşması ve bu sınıfta yeni bir modeli duyurması ise bekleklenenler arasındaydı.

Makinelerin tarihsel bilgileri bu kadar yeter bence. Gelelim aradaki farklara. Temelde iki makine de aynı boyutta sensör kullanıyorlar. Yani ikisi de 1.6 crop faktöre sahip APS-C sensörlü DSLR makineler. Yani o çok istenen “Arkayı bulanık yapmak için hangisini alacam ben ağbii?” sorusunun cevabı bu modeler için ikisi de diye yanıtlanabilir.

İki model de EF-S ve EF tüm Canon lensleri, bunların haricinde tüm Sigma, Tamron, Tokina ve Samyang markalarının DSLR lenslerinin Canon bayonet olanları kullanabiliyor. Bu bakımdan da birbirlerinden farkları yok.

Peki aradaki farklar nedir? Yani 1300D ile 200D arasındaki farklar nelerdir?

Canon eos 200D ile EOS 1300D arasında öncelikle sınıf farkı var. Bu fark şu şekilde söylenebilir. Özellik sıralamasında ve teknolojik yenilik olarak EOS 200D daha yeni ve daha iyi bir cihaz. Daha yeni teknolojiye sahip olan 200D modeli geliştirilen sensör yapısı ve işlemcisi ve bunların haricinde de gövdedeki farklılıkları dolayısıyla daha iyi bir cihaz. Yalnız bu 1300D’yi kötülemek gibi algılanmasın. Zira burada siz sunulan değil sizin ihtiyaçlarınız ön planda. Ben sadece kağıt üzerinden birinin diğerinden daha iyi olduğunu söylüyorum. Şöyle düşünün Real Madrid ile Barcelona El Classico’da karşı karşıya geliyor. Ben Real taraftarı olduğum için Realin maçı kazandığını düşünelim. Burada Real Madrid 200D, Barcelona 1300D olduğunu düşünürsek 200D kazanmış oldu. Ama teknoloji olarak daha eski olan bir fotoğraf makinesi, örneğin EOS 700D. 1300D’yi alt edebilir, EOS 100D 1300D’yi alt edebilir ya da 1200D 1300D modelini yenebilir. Bu durum makineyle ne kadar haşır neşir olduğunuza bağlı. Futbolcularınızın toplam değerleri 1 milyar dolar ise bu 100 milyon dolarlık takımlara yenilmeyeceğiniz anlamına gelmez. İyiysen iyisindir ama her maçı kazanamazsın.

Eğer 5fps seri çekim hızına sahip olmak sana gereksiz geliyorsa 3fps seri çekimle de aynı işi yapabiliyorsan gidipte 200D almak, sırf bu özellik için, gereksiz olacaktır. Daha iyi makine daha iyi fotoğraf çekmenizi sağlayamaz bunu birçok kez tekrarlandığını görebilirsiniz. O yüzden ben aradaki temel farkları kağıt üzerinde nasıl olduğunu belirtebilrim. Seçim işlemi sizinle alakalı.

Şöyle de bir kanı var. “Bir kere alayım bir daha fotoğraf makinesi almam.” Bu doğru bir tabir değil. Kendini güncellemek her daim olması gereken bir şey. Kendinize bir yenilik sunmak için teknolojiye ayak uydurmalısınız. Benim dijital fotoğraf çekmeye başladığım zamanlar cep telefonları fotoğraf çekmiyordu. En yüksek MP değeri 12MP civarındaydı. Sizce ben o dönemin en iyi modelini almış olsaydım şu andda hala o modeli kullanıyor olabilir miydim ve herkese ben teknolojiye ayak uyduruyorum en azından çalışıyorum diyebilir miydim? Tabii ki hayır. Günümüzde teknoloji her sektörde olduğu gibi fotoğraf ve video kameralarda her an yeniliğe açık. Her sene onlarca yeni makine, lens vs çıkıyor. Yani ben almayayım beş yıl sonra değiştiririm en erken derseniz yanılırsınız. O yüzden en iyisini almayı düşünmek yerine sizin için o anlık hangi özelliklere ihtiyacınız varsa onu almanız doğru olacaktır. Bu yanılgı hepimizin yaşadığı bir durum olduğu için dile getirmek istedim. Ben yandım siz de yanmayın. 😊

Öncelikle ergonomiklik ve tasarım olarak değerlendirelim. Dış görünüş olarak 1300D biraz daha büyük olmasına rağmen benzer ağırlıklara sahipler. Hareketli olmayan ekranı ayrıca dokunmatik de değil. Hareketli ekran sizin için elzem bir durum değilse tabii ki 1300D modeli tercih edebilirsiniz. Dokunmatik özelliğini sevmeyen birçok insan var. İlla dokunmatik ekran al demek, fazladan bir miktar yüklemek anlamsız olacaktır. O yüzden 1300D tercih edilebilir. Bunların haricinde ergonomi anlamında arada fark yok denecek kadar az. Bunlar ufak detaylar ama yine de önemli tabii ki.

200D’yi neden tercih edeyim derseniz gövde yapısının daha küçük ve taşınabilirliği 1300D’ye göre biraz daha iyi olması beni cezbediyor. Ayrıca video çekimi de… Çünkü ben hobi amaçlı fotoğraf çekmenin yanında video ve ürün fotoğraflarında da iyi bir cihaz arıyorum. Hareketli ekran evet bazen gerekebiliyor ama dokunmatik olması video çekimlerinde bir avantaj. Bu deyişimle 100D modelinin ekranı da benim için yeterli olabilirmiş. Bu durumlar dışında yani dokunmatik özelliği 200D modelinde olmasaydı neden daha fazla para vereyim diyerek gider hobi amaçlı 1300D alırdım ya da illa dokunmatik olsun dersem 750D falan alabilirdim.

Kısaca kağıt üzerinde bir fotoğraf makinesi hakkında bilgi edinmek yerine ihtiyacımızı kağıt üzerinde görebildiğimiz modeli almamız hem bizim yararımıza olacaktır hem de kendimizi güncelleme konusunda her zaman sağlam adımlar atmamızı sağlayacaktır. İhtiyacınız varsa EOS 5D Mark IV alın, spor fotoğrafçısıysanız 1Dx Mark II alın, vs. Bunları artırmak kolay tabii ki ama en iyisin alacağım diye en iyi makineyi alıp en kötü lensi almayın. Eşit değerlerde olsun, tam olsun.

Şimdilik bu kadar. Bizi takip etmek isteyenleri YouTube kanalımıza bekliyoruz.

Share.

2 yorum

 1. Keşke 200d mi 750d mi sorusunun cevabını verseydiniz. İki makine arasında kaldım. Hem video hemde fotoğraf çekimi için.

  • Her makineyi karşılaştırmak çok kolay olmuyor ama onu da notlarımız arasına aldım.
   750D daha eski bir teknoloji olarak görülse de gövde yapısı ve özellikleri ile 200D modelinden ayrılır. İşlemci olarak bir tık geridedir 750D. Ayrıca dual focus cmos af dediğimiz videoda ve fotoğrafta daha hızlı netlemeye sahip değildir. Sadece netleme noktası fazladır.
   Tavsiyem ise 800D mi 200D modelleri arasında karar vermen olacaktır. Eğer bütçeyi zorlamak istemiyorsan 200D modeli fazla fazla yeterli olur. /50D modelini tercih etme sebebi ise kesinlikle gövde yapısı ve boyutları olmalı. 200D küçük bir makine iken 750D ele daha iyi oturan bir modeldir. 200D için battery grip olmasa da 750D için bu tutuşu sağlamlaştırmak için battery grip mevcuttur.

   Kafan karışık anlayabiliyorum ama burada özellik tablosu oluşturman ve ona göre fiyat ve performans olarak değerlendirmek gerek.
   Kişisel görüşüm ise bütçe yarlanır ise 800D gerek yok dersen de 200D’dir. Bu tercihler kişiseldir. 750D modelini kötü yapmaz kesinlikle.

Leave A Reply