Canon EOS 200D İncelemesi ve Özellikleri

4

Canon EOS 200D modeli ile karşınızdayız. Canon EOS 100D modelinin yenilenmiş bir versiyonu olarak görülmesi gerekiyor olsa da tamamen yeni bir fotoğraf makinesi gözüyle bakılması gerek, EOS 200D modeline. Çünkü kağıt üzerinde hem teknoloji anlamında hem de yeni gövde yapısı ile önceki modelinden çok daha iyisini sunabiliyor. Bakalım bu yeni ufaklık neler getirmiş, ne gibi yenilikler sunmuş.

Canon’un sınıf olarak EOS 1300D ile EOS 800D modelleri arasında konumlandırdığı 200D, önceki modeli ilk duyurulduğunda hayal kırıklığı yaratmıştı. Herkes Canon 6D Mark II beklerken şapkanın altından EOS 100D (amerikan versiyonu SL1) çıktı. Canon’un burada hedeflediği şeyin “Dünya’nın En Küçük DSLR Fotoğraf Makinesi” olduğunu söyleyebiliriz. Hiç beklenmeyen bu makinenin çıkması hayal kırıklığı yaratsa da sundukları ile adeta en çok satan DSLR modellerinden biri yaptı, onu. Çünkü hem yükte hem de pahada hafi olan bu cihaz EOS 700D ve EOS 1200D’nin arasında konumlandırsa da 700D’yi geri plana itti. APS-C sensör boyutu, 18MO çözünürlük, DIGIC 5 Görüntü işlemci EOS 700D modelinden alınmıştı. Bu sayede satış rakamları çok daha iyi sonuçlar alınmasını sağladı. Aradan geçen zaman bu sınıfta yeni bir model gelmesini öngörülmesini sağlıyordu. Yeni Canon modellerin tamamında olan güçlendirilmiş Hybrid AF sistemi, daha yüksek çözünürlük vs gibi özellikler yeni gelecek ve 100D’nin devamı niteliğini taşıyacak modelde de olmalıydı. Şimdi bu özelliklerin çok daha fazlasını EOS 200D modelinde görebiliyoruz. Bakalım neler eklenmiş.

Canon EOS 200D DSLR Fotoğraf Makinesini satın almak için 

LINK

Canon EOS 200D 24.3MP Çözünürlüğe Sahip Fotoğraflar

Bir önceki modelden yaklaşık 6MP daha yüksek çözünürlük sunuyor ve yeni modelin tam çözünürlüğü 6000 x 4000 yani tam 24 megapixel. APS-C boyutlu yani crop bir sensör kullanılan model 22.3 x 14.9 mm boyutlarında bir sensöre sahip. Yani EOS 800D, 77D, 80D modellerinde kullanılan boyutlarla aynı.

24MP çzöünürlük fotoğraf baskısı anlamında oldukça büyük boyutta baskılar almanızı sağlayacaktır.

Canon EOS 200D DIGIC 7 Görüntü İşlemci ile daha güçlü

Görüntü işlemci günümüzde sıkça telafuz edilse de anlamını çoğumuz önemsemeyebiliyoruz. Sensör ile birlikte fotoğrafı ortaya çıkaran ve size fotoğrafın son halini veren sistemin adı görüntü işlemci. EOS 200D modelinde kullanılan işlemci de serinin son üyesi olan DIGIC 7.

Aslında Görüntü işlemciyi şöyle daha iyi anlaşılabilir. Bilgisayarınızdaki anakart = fotoğraf makinenizdeki sensör; bilgisayarınızdaki ekran kartı = fotoğraf makinenizdeki görüntü işlemci. Yani bu olmadan herhangi bir işlem yapılamaz.

EOS 200D modeli artık Dual Pixel AF Sistemine sahip

Tüm yeni Canon modellerinde kullanılan Dual Pixel CMOS AF sistemi, çok daha hızlı neteme yapabilmesi ve videoda da etkin bir konu takibi yapabilmeniz için önemli. Size koşarak gelen bir çocuğun fotoğraflarını çekmek istiyorsunuz diyelim. Çocuk yaklaştıkça netlemesi zor olabilir. Hele ki video çekimi yapıyorsanız. Yeni nesil af sistemi bunu yapmanızı basitleştiriyor ve tüm fotoğraflarda ve videolarda konunun netliğini sağlayabiliyor. Aynasız makinelerden tanıdığımız sistemlere benzer fakat onlardan çok daha iyi olan bu sistem güncel Canon modellerinin tamamında kullanılmaya başlandı.

Canon 200D artık hareketli bir dokunmatik ekrana sahip

EOS 100D modelinde yer alan sabit dokunmatik ekran ayar yapma konusunda kolaylık sağlıyordu. Şimdi sıra hareketli bir ekrana gelmiş olmalı ki EOS 200D modelinde hareketli 3.0” boyutunda, dokunmatik bir ekran yer alıyor. 180° terse 90° aşağıya dönebilen ekranın dokunmatik özelliği ise oldukça hızlı.

Youtube incelememizde bahsettiğimiz gibi ekranı açması büyük tırnak girişi sayesinde daha hızlı. Hareketli ekranın en büyük avantajlarından birisi de sağlamlık. Ekranı kapattığınızda çizilmelerin ve darbelerin de kısmen önüne geçmiş oluyorsunuz.

Canon 200D 51.200 ISO hassasiyetine sahip

Günümüz modellerinin yüksek ISO sunması artık alıştığımız bir şey. Tabii ki kullanılabilir yani grensiz fotoğraf alabilmeniz için daha düşükte tutmanız gereken ISO ile en yüksek değerinde çekmemiz gerektiği anlarda işimizi görmesi iyi bir şey. ISO 100-25600 hassasiyet aralığında çalışabien EOS 200D 51.200 ISO değerine kadar genişletilebiliyor.

 

Saniyede 5 fotoğraf karesi

Canon 200D modelinde seri çekim hızı biraz daha ileriye çekilmiş. Giriş seviyesi fotoğraf makinelerinde kullanıcıların çok kullanmayacağı bir özelik olsa da ikinci makine olarak kullanacaklar için 5fp önemli bir artış ile sunulmuş diyebiliriz.

Canon EOS 200D’de dahili mikrofon girişi var mı?

Canon 100D modelinde olduğu gibi 200D modelinde de mikrofon girişi mevcut. Özellikle video çekimi yapanlar için dikkat çekmeleri gereken noktalardan biri olan mikrofon girişinden kablolu ya da kablosuz tüm mikrofonları bağlayabiliyorsunuz. Standart 3.5mm jack girişe sahip modelin özellikle vlog çekimleri için tercih edildiğini gün geçtikçe görüyoruz.

Eğer EOS 200D modelini youtube videoları için kullanacaksanız yanında almanız gereken kablolu yaka mikrofonlarından bir tanesi Boya BY-M1 (6m kablolu) yaka mikrofonu; kablosuz yaka mikrofonu olarak da Saramonic SR-W4C(60m kablosuz) yaka mikrofonu almalarını öneriyoruz. Ürünlerin linklerini aşağıda görebilirsiniz.

 • Boya BY-M1 kablolu Yaka Mikrofonu – LINK
 • Saramonic SR-WM4C kablosuz Yaka Mikrofonu – LINK

Canon 200D ile fotoğraf çekmek artık daha kolay

Yeni bir arayüz ile sunulan EOS 200DFeature Assistant‘ adını verdiği bir yazılım kullanıyor. Fotoğraf çekerken hangi ayarları yapmanızı anlatan Feature Assistant ilk defa fotoğraf çekenler için oldukça yardımcı bir sistem.

Canon EOS 200D’de WiFi, NFC ve Bluetooth var mı?

Evet, Canon EOS 200D modelinde bir önceki modelde olmayan Wireless, NFC ve bluetooth bağlantıları mevcut. Yani telefonunuza, tabletinize veya “Canon Camera Connect” mobil uygulamasını indirebildiğiniz cihazınıza doğrudan ekran paylaşımı, uzaktan kontrol ve dosya paylaşımı yapabiliyorsunuz.

Canon EOS 200D ile Video çekmek artık daha keyifli

Canon EOS 200D modeli 1080/60p video çekimine imkan tanıyor. Eğer videoda iyi sonuçlar istiyorsanız EOS 200D modeline sonna kadar güvenebilirsiniz. Youtube videoları, kısafilm, röportaj gibi çekimler, stock video çekimleri ve hobi amaçlı çekimler için yeterli özelliği sunan 200D ile konuyu ön plana çıkarabileceğiniz videolar çekmek isteyenler için STM ve USM lensler ile daha hızlı; açık diyaframa sahip lenslerle de daha etkili ve dikkat çekici videolar çekebilirsiniz. Yüz ve konu takibi özelliği ile video çekmek daha keyifli bir hal alacaktır.

Canon EOS 200D Örnek Fotoğraflar

Canon EOS 200D Teknik Özellikleri

 • 24,2MP APS-C CMOS Sensör
 • DIGIC 7 Görüntü İşlemci
 • 3.0″ Değişken Açılı Dokunmatik LCD Panel
 • 60 fps’de Full HD 1080p Video Kaydı
 • 9 Nokta AF Sistemi
 • Dual Piksel CMOS AF
 • Özellik Yardımcısı
 • Dahili Mikrofon Girişi
 • Dahili NFC ve Bluetooth özellikli Wi-Fi
 • 2 Yıl Canon EURASIA Garantili

Canon EOS 200D Ürün Fotoğrafları

Şimdilik bu kadar. Bizi takip etmek isteyenleri YouTube kanalımıza bekliyoruz.

Share.

4 yorum

 1. Merhaba ben youtube da makyaj videolari çekeceğim acaba hangi makinayı önerirsiniz hiç deneyimim yok kullanımı kolay ve fiyatı uygun bi makina istiyorum.önerileriniz çok önemli şimdiden teşekkürler :)

Leave A Reply