Canon PowerShot G1X Mark III İncelemesi

0

Canon Powershot G1X modelini tanımayan yoktur. Kompakt fotoğraf makinelerinde Canon’un üst sınıf diye tabir ettiği ve sensör boyutuyla neredeyse DSLR APS-C gövdelere çok yakın olan bu modeller geçtiğimiz iki yıl içerisinde oldukça fazla çeşide kavuştu. Daha öncesinde G12 gibi efsane makinelerle adından söz ettiren Canon G Serisi dijital fotoğraf makineleri yerlerini: G1X, G3X, G5X, G7X ve G9X modellerine ve yenilenen teknoloji ile mark ii veya mark iii modellerine bıraktı. G serisini bu kadar çekici kılan şeyin ne olduğunu söyledik aslında. Büyük sensör ve daha kaliteli fotoğraf. Pekiii, yenilenen teknolojisi ile son üç yılda güncelleme görmeyen G1X serisinin son üyesinin esprisi neymiş. Gelin birlikte bakalım.

Canon G1X ve G1X Mark II modelleri, kompakt yapıya sahip ve 1,5” boyutunda CMOS sensörlere sahip modeller.  Sokak fotoğrafçıları, seyahat fotoğrafçıları, haber fotoğrafçıları ve su altı fotoğrfçılarının dikkatini çekse de bir çok alanda kullanılabilen modellerdi. Özellikle su altında tercih edilen model su altı kılıfı ile fazlasıyla satıldı. Bu da yetersiz ışık koşullarında daha büyük sensör ile çekim yapmak ve daha iyi sonuca ulaşmaktı. Peki bu tarz modeller ne kadar etkili? DSLR modellerden daha iyi sonuca ulaşılabilir mi? Bu soruların cevabını bir iki cümleyle vermek zor olsa da bazı noktalard kompakt cihazların daha iyi sonuç verdiğini bilmek gerek. Özellikle yakın çekimlerde yani macro. Küçük sensörlü oldukları için ve lensleri de buna göre ayrlandığı için minimum netleme mesafeleri oldukça iyi. 1cm civarında netleme yapabiliyorlar ve bu da su altında ya da su üstünde bu tarz çekimleri yapmanızı kolaylaştırıyor.  Fotoğraf kalitesi olarak mükemmel sonuç verdiklerini söylemek geçmiş dönemde yanlış olurdu. Daha etkin piksel ve düşük ışık performansları ile DSLR modeller ön plana çıkıyordu. Şimdi ise işin rengi değişti. En iyi ihtimal DSLR modellerin gözünü korkutmaya yetiyor. Full frame sensöre sahip gövde bile var. APS-C sensörlü gövdeler de son bir iki yıl içerisinde yaygınlaşmaya başlamışken Canon’un bu tarz bir hamle yapması ön görülebilirdi. Yalnız bu kadar kompakt boyutlarda sunulması beklenemezdi.

Bu temel bilgileri bir kenara bırakırsak G1X serisinin son üyesi mükemmel özelliklerle geldi. Şimdi tek tek inceleyelim.

Canon G1X Mark III Özellikleri

 • 24 Megapixel Çözünürlük
 • APS-C CMOS Sensör (1.6 Çarpanlı)
 • Digic 7 Görüntü İşlemci
 • ISO 100-25.600 Hassasiyet
 • 3x Optik Zoom Lens 15-45mm ( 24-72mm 35mm Eşdeğeri)
 • f/2.8 – f/5.6 Diyafram Aralığı
 • Dual Pixel CMOS aF Sistemi
 • 9fps Fotoğraf kare/sn
 • 49 adet tam alan AF noktası
 • 3” Hreketli ve Dokunmatik LCD Ekran
 • 3K çözünürlüğe sahip elektronik vizör
 • Full HD 60p video Çekimi
 • Time lapse ve HDR Video Çekimi
 • Focus peaking manuel AF
 • USB’den şarj olabilme
 • Dahili WiFi, Bluetooth, NFC

Canon G1X Mark III Sensör ve İşlemci

1.6x çarpana sahip G1X Mark III, Canon 200D, 800D, 77D, 80D gibi modellerde kullanılan sensörler ile aynı. Çözünürlük ve çarpan olarak APS-C sensörlü gövdeler arasında yerini alan G1X Mark III, kompakt gövdede büyük sensörü buluşturan ilk Canon.

24.2 megapiksel çözünürlüğü ile amatör veya profesyonel kullanıcıları bir  araya getiren; amacı hobi ya da iş oan fotoğraf severleri mutlu etmeyi başaran bir makine, G1X Mark III.

DSLR ve Aynasız modellerinde olduğu gibi Digic 7 görüntü işlemcisi ile fotoğraftan alınan kaliteyi artıran Canon, daha iyi renkler, daha iyi ışık algısı, daha hızlı çekimler vaad ediyor.

 

G1X Mark III Gövde Yapısı ve Genel Özellikleri

G1X Mark III gövde yapısı olarak kardeşi G5X modeli ile benzerlikler taşıyor. Dıştan bakıldığınd birbirinden ayırt edilemeyecek kadar olmasa da benzerlik bu kardeşleri ikiz gibi gösterebilir. Dış gövdesi olark sağlam ve oturaklı yapıya sahip olan G1X M3 küçük boyutlarda sağlam tutuşu sağlayabilecek ergonomiye sahip. Basit ayar için ayar tekerleği, md tekerlekleri ve arka fonksiyon tuşları yerleşim olarak iyi seviyede. Bu durum sonucunda hız gerektiren tüm ögelerin hepsi elinizin altında bulunuyor. Özellikle küçük gövde yapısı ve bu hızlı ayar yapılabilmesi duruu sokak fotoğrafçılarını mutlu edecektir. Dikkat çekmeyen yapısı sayesinde fotoğraf çekerken rahat edeceğinizi söyleyebilirim.

Makine üzerinde 3.0” boyutunda dokunmatik bir LCD ekran bulunuyor. LCD ekran üzerinden G1X MIII kontrolü kolaylaşabiliyor. Hareketli yapısı sayesinde selfie moduna getirilebilirken aşağı ve yukarı hareketiyle de macro ve sahne fotoğrafçıları için güzel bir seçenek sunmayı başarıyor.

G1X Mark III’ün en sevilecek özelliği ise Vizör kısmı. Önceki modellerde opsiyonel olarak hotshoe kısmında kullanılabilen vizörü çok sevilmemişti diyebilirim. Ama bu yeni vizör 2.3K çözünürğe sahip ve tüm bilgileri size o küçük ekranan sunabiliyor.  Özellikle profesyonel makineler kullanan fotoğraf severlerin cep telefonuyla bile fotoğraf çekerken vizöre bakar gibi gözüne götürdüğüne hem şahidim hem de kendim de bu duruma sıkça düşüyorum. Ekrandan çekim yapmak kolay gibi görünse de vizör

kullanımı hem titreşimlerin önüne geçmenizi hem de konuyu daha iyi görmenizi sağlar. O yüzden Canon doğru bir yol izlemiş ve vizörü geri getirmiş.

Canon’un bu modelde ve G serisindeki tek dezavantajı olarak, standart bir mikrofon girişinin olmaması gösterilebilir. Kendi DM-E1 mikrofonu dışında mikrofon kullanmanıza izin yok. Bu kısımda yapılabilecek en iyi çözüm bir ses kayıt cihazı ve çekiminize göre bir mikrofon tercih etmektir. Ses kayıt cihazında kesinlikle ZOOM H1 youtuberları memnun edecektir. Mikrofon olarak ise kablolu yaka mikrofonları düşünülebilir. Ama ortam sesi almk isterseniz boom mikrofonlar daha iyi olacaktır.

SD/SDHC/SDXC UHS-I kartlr ile kullanabileceğiniz G1X mark III bu gödesinde NB-13L pil kullanıyor ki çekim olarak yaklaşık 200-250 çekim yapılabiliyor. Oldukça düşük bir miktar olarak görünse de çeşitlendirilmiş şarj edebilme seçenekleri bu dezavantajın önünde en büyük çözüm yolu olarak görülebilir.

Canon G1X Mark III Video Özellikleri

Full HD 60p video çekebilen bu küçük canavar, seyahat vlog ve benzer çekimler için ideal olarak görülebilir. Küçük yapısı ve taşınabilirliği aynasız cihazlardan bile daha iyi olmasının yanısıra video çekiminde DSLR modelleri  ile aynı özellikte olan G1X mark III, Dual Pixel CMO AF sistemi sayesinde videodakonu takibini kaçırmadan yapabiliyor. Üst sınıf modellerinde kullandığı bu yeni sistemi tüm modellere entegre  eden Canon, bir önceki yazılarımızda belirttiğimiz gibi en iyi işi bu kısımda yapmış. Standart video dışında, manuel ayar yapabildiğiniz videolar da çekebiliyorsunuz. Kısa videolar ve time lapse videolar ise eğlenceli görüntüler yakalama konusunda yardımcınız oluyor.

Canon IS titreşim engelleme sistemi dışında Powershot serisine özel olan bir titreşim engelleme sunuyor. Hem video hem de fotoğraf çekimlerinde titreşim engelleyiciye G1X mark III ile kavuşabilirsiniz. Video çekimlerinde 5 yönlü bir titreşim engelleme özelliği sunan G1X Mark III, fotoğrafta yaklaşık 4 stoplu bir avantajı kullanıcısına sunuyor.

G1X Mark III Netleme Hızı

Dünyanın en hızlı netleyen fotoğraf makineleri arasında yerini alan Dual Pixel CMOS AF sistemli Canon modelleri 2016-2017 yıllarına damga vurdu. Aynasız modellerde bile olmayan bu yeni netleme sistemi sayesinde AN gerçek hızda yakalanabiliyor. Video çekimlerinde kendi performansını gösterebilen bu netleme sistemi yeni olan tüm canon aynasız, dslr ve kompakt gövdelerde yerini alıyor.

Touch & Drag AF ile video çekimlerinde dokunup sürükleyerek AF alanını değiştirebiliyorsunuz. U da çekimlerinizdeki konuyu ön plana çıkarmanızı ağlıyor. Akıcı bir konu esnasında bu tercih edilebilir bir netleme sistemi.

Daha fazla yazmadan durdurayım kendimi. G1X Mark III ile Canon’un hedeflediği şey herhalde, “Her özelliği ekleyelim.” Olmuş. Herhangi bir eksiği olmayan, DSLR modellere kafa tutan, aynasız avcısı olarak görülebilece bir model.  Komapkt yapısı sayesinde her yere kolayca taşınabilir. USB’den şarj olabilir, kaliteli full hd video çekebilir, mükemmel anları yakalamak için 9fps fotoğraf çekebilirsiniz. Daha’sını anlatmaya gerek var mı bilmiyorum ama bunların haricinde çok özelliği mevcut.

Canon G1X Mark III’ü kimler alabilir derseniz benim kesin görüşüm seyahat eden fotoğrafçılar ve vlog çekenler olacaktır. Su altındaki durum nedir bilemiyorum ama housing ile birlikte kocaman dslr ve su altı kaplarını taşımaktansa böyle hafif bir set işinizi görebilir. Ben genelde bu tarz makineleri “Yurtdışına seyahate çıkacağım, hangi makineyi almalıyım?” sorusunu soranlara öneriyorum. Bu arada Canoon G1X Mark III için küçük EOS M5 dediklerini de söylemeden geçmeyeyim. Sadece lensi değişmeyen bir modeli olarak görülüyor. Hem hafiflik, hem kaliteli sonuç alınabilecek nadir modellerden birini inceledik. Şimdilik bu kadar. Önümüzdeki yazılar için bizi takip etmeyi unutmayın.

Youtube kanalımız için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

 

Puanlama

9.0 Çok İyi

Performansı ile, fotoğraf ve video çekimlerinde çok rahat kullanılabilen, tasarımı ile G serisinin özelliklerini taşıyan, kağıt üzerindeki özellikleri ile EOS M5 modelini akıllara getiren Yeni PowerShot G1X Mark III hakkındaki yorumları kullanıcılarına bırakıyoruz. Biz beğendik. İnceledikten sonra siz de beğeneceksiniz.

 • Tasarım 8
 • Performans 10
 • Fotoğraf 9
 • Video 9
 • Kullanım Kolaylığı 9
 • User Ratings (1 Votes) 9.9
Share.

Leave A Reply