Cep Telefonuyla Fotoğraf Çekti, National Geographic’ten Ödül Aldı

0

Cep telefonu ile çektiği fotoğraf National Geographic’ten ödül aldı. Hong Kong Çin Üniversitesinde yüksek lisans yapan Kira Waison Lee adlı amatör fotoğrafçı çektiği fotoğrafıyla, birçok profesyonel fotoğrafçıyı geride bırakarak üçüncülük ödülünü aldı. Amatör fotoğrafçıların zaman zaman çok iyi karelerine şahit olmuşuzdur. Profesyonel anlamda beklentisi olmayan amatör fotoğrafçıların da iyi fotoğraflar çekebildiğini, fotoğraf çekerken konuyu izleyicisine geçirebildiğini görmüşüzdür. Kira Waison Lee de amatör olarak nitelendirdiğimiz fotoğrafçılardan birisi. Ama çektiği fotoğraf National Geographic’ten ödül alabiliyorsa, bunu başarabilecek binlerce insan var demektir.

Akıllı telefon veya mobil cihazlarla çekilen fotoğraflarda kimi zaman değer görmeyiz. Aslında yanıldığımız noktalardan bir tanesi aslında bu. Burada akıllara şu soru geliyor. Fotoğrafa değer katan fotoğraf makinesi mi yoksa fotoğrafçı mı? Fotoğrafı sayısal veri olarak görürseniz yani imaj kalitesi anlamında bir değer biçecekseniz o fotoğrafa değer katan şey tabii ki fotoğraf makinesidir. Ama fotoğrafa anlamını veren konuyu ele alır ve fotoğrafa değer katanın konu ve bütünlük olduğunu düşünerek hareket ederseniz fotoğrafçının önemi ve fotoğrafa kattığı değeri anlayabilirsiniz. Klasik bir söz olan “En iyi fotoğrafı en iyi fotoğraf makinesi çekerse; en iyi romanı da en iyi daktilo yazar.” Sözü Usta fotoğrafçı Ara Güler’den birçok defa duymuşuzdur. Çeşitli sitelerde, sosyal medyada caps olarak karşımıza çıksa da, çeşitli şekillerde farklılaştırılıp sunulsa ile sözün değeri oldukça büyük. Bu söze karşı en güzel atasözü ise “Taş Yerinde Ağırdır.” sözünü tek geçerim.

Mobil cihaz yani akıllı cep telefonu ile çekilmiş fotoğraf, Kira Waison Lee tarafından tesadüfen çekiliyor. Yağmurdan sonra, yerde kalan su birikintisinin yanında duran arkadaşının yansımasının güzelliğini farkeden Kira Waison Lee, gün batımı ile birleştirdiği o anı ölümsüzleştirmeyi başarmış. “Zaman ve Mekanda Yolculuk Yapan Kız” olarak nitelendirdiği fotoğraf karesini, yansıması üste gelecek şekilde ters çeviren Kira Waison National Geographic’in düzenlediği fotoğraf yarışmasına katılmış.

iPhone 6s ile çekilen fotoğraf üçüncülük ödülüne layık görülse dahi, bu kadar dikkat çekebilmeyi başarmış.

Lee’ye sorulan “Profesyonel fotoğrafçılığa başlamayı düşünür müsünüz?” sorusuna ise “Yeterli gelir sağlayamayacağım.” Diyerek yanıt vermiş.

 

Share.

Leave A Reply