DJI Phantom 5 Görüntüleri Gerçek mi?

0

Geçtiğimiz günlerde Dpreview sitesinde gördüğümüz fotoğrafların gerçekliği üzerinde konuşacağız. Yalnız fotoğrafların öncesinde Pahntom 4 PRO’nun V2.0 modelinin de çıktığını ve önceki model ile aralarında pervane ve buna bağlı olarak daha düşük desibel ses ile geliştirilen bağlantı arayüzü gösterilebilir. Phantom 5 ne zaman gelir ya da bir ara model daha gelecek mi Phantom 4 Advance gibi hep birlikte göreceğiz. 

DJI Phantom serisi bildiğiniz gibi en eski drone modeli olarak gösterilebilir. Helikopterden esinlenilen sistem 4 adet pervaneden ve üzerinde kamera taşıyan bir sistem ile başlasa da günümüzde dahili kameralı seri olarak devam ediyor. Phantom 3 ile birlikte bu haline kavuşan ve ufak geliştirmelerle günümüzün en çok satan drone modeli olmayı başaran Phantom serisi günümüzde yerinni daha küçük ama daha pratik modellere yavaş yavaş yerini bırakıyor. DJI bu konuda adım atma konusunda geri planda duruyor. Büyük bir modelin giriş sınıfındaki kullanıcıya satamayacağını düşünerek hareket etmiş olacak ki cebe sığan modeller geliştirmeye devam ediyor. Spark, Mavic Por, Mavic Air gibi mükemmel drone modellerine sahip DJI’ın son adımı ise Phantom 4 PRO V2.0 yönünde oldu.

Fotoğraflarda gördüğümüz sistem ise geliştirilmiş bir Phantom 4 PRO aslında. Değişebilir lens yapısına sahip modelin modifiye edilmiş bir drone olduğunu anlamak zor değil. Zira kullanılan sistemde kamera hariç her şey aynı. Gri renge boyanmış olan drone üzerinde değil ama kameradaki değişiklik ise beklentiyi artırsa da DJI, bunun gerçeği yansıtmadığını ifade ediyor. Lensi değiştirilebilir drone modellerini hepimiz biliyoruz. Inspire modeli ile sinema sektöründe ciddi bir konuma sahip DJI bunu basit modeller ile eritmeyecektir.

Bu detay bilgilerden ziyade benim bu geliştirmelerdeki beklentim ise zoom lens yönünde.  Yaklaşık olarak 24-50mm 35mm eşdeğerine sahip bir zoom lens ile süslediğinde DJI’ın çok daha iyi bir iş yapacağına inanıyorum. Bu tarz bir geliştirme ile OSMO+ modeline benzer bir sistem daha yaratıcı olabilir. Ayrıca vertigo efekti ile gökyüzünde inanılmaz çalışmalar çıkabilir.

Kısaca gelecek bize her şeyi gösterecek. Eylül’deki Photokina’ya kalır mı bu yenilikler bilemiyorum.

Share.

Leave A Reply