DJI ZENMUSE X5R İncelemesi; Sadece Siz ve Gökyüzü

2

DJI Zenmuse X5R İncelemesi ve özellikleri ile artık daha bir farklı. Yenilenen Zenmuse farklı bir sistem ile karşımıza çıkmış. Bunlardan en önemlisi ise artık MFT ya da M43 sensöre sahip bir sistem kullanılmış ve lens değiştirilebiliyor. ş böyle olunca lens tercihleri artmasından öte fotoğraf ve videodaki performansı da kat be kat artmış. 4K RAW video çekebilen ve bunu havadan yapabilen bir sistem hem de bu sensör büyüklüğü ile bulunmayacak bir kapıyı bulmayı ve açmanızı sağlıyor.

2

Zenmuse nedir?

DJI ilk helikopterlerinden yani multikopterlerinde kendi kamerasını ve GoPro modellerini takabilmenizi sağlayan sistemler üzerine kuruluydu. 3-axis gimbal yani bir nevi titreşim engelleyicinin çok daha iyi halini sunabilen Inspire modeli ile hareket kabiliyeti artmış ve 4K çekimi ile geliştirilmiş bir yapıda sunulmuştu. Aradan geçen zaman bir iki yıl olsa da teknoloji için neredeyse yarım asırlık bir süre zarfına tekabül ediyor. DJI son çıkan Phantom 3 moellerinde de yeni gelen sistemlerin tamamına da eklediği gimbal ile zaten inspire modeline gelecek sistemi kestirebilmemizi sağlamıştı. Kısaca Zenmuse DJI firmasının gimbal sistemi ve X5R modeli de bu sistemlerin havadan görüntülemeye uyarlanmış mükemmel versiyonlarından birisi.

5

DJI Inspire mı yoksa DJI Phantom 3 Professional 4K mı?

Tabii ki DJI Inspire. Nedeni gayet açık. Daha büyük sensör daha iyi görüntü kalitesi, daha iyi ISO performansı ve daha iyi birçok şey. 4K yani güncel olarak en iyi video çözünürlüklerinden birine sahip model, sensör konusunda Micro Four Thirds sensöre ve yeni DJI MFT uyumlu 15mm f/1. lensiyle birlikte 30mm gibi geniş bir açı performansı sunabiliyor. Bunun haricind Panasonic ve Olympus lenslerin tamamını kullanabilen ve uyumluluğu MFT olan manuel ve AF’li Sigma ve Samyang lensleri de skalasına ekleyen Zenmuse X5R çekim açılarınızı çeşitlendirme konusunda uzman. Yalnız belirli ağırlıklardaki lenslerin model üzerinde kullanılması zor. Zira belirli bir ağırlıktan sonraki durumlarda gimbal işe yaramaz ve helikopterin kalkmasına engel olur.

9

Stabilizasyon’da Dünya Lideri DJI

3-axis gimbal teknolojisini kullanan X5R, 360 derecelik hareket kabiliyetiyle de çekimlerinizdeki açınıza yön verebilirsiniz. Fotoğrafta 16 MP çözünürlük, zaman aralıklı -time lapse- çekim gibi artı öellikleriyle fotoğraf çekerken bile mükemmel sonuçlar alabilirsiniz. Hareketin videolarınıza daha az yansımasını sağlayan ve görüntülerde yaşanabilecek sorunların da ortadan kalkmasını sağlayan DJI özellikleriyle yükseklerden uçmanıza izin veriyor.

10

Değiştirilebilir Lens Seçeneği

Havadan görüntüleme sistemleri üzerinde ilk defa sabit bir Micro Four Thirds kamera kullanılması DJI’dan beklentilerin  yüksek olmasını sağlarken alınacak kaliteli sonuçlara da yelken açmayı sağladı. Lensi değişebilir bir sistemin hektakopterler dışında kullanılması ve bunun da hafiflik, hız ve MFT sensörlü gövdelerdeki gibi kaliteli sonuçları verebileceğinin bilinmesi DJI’ın bu yönde ciddi bir atılım yapmasını sağladı.

14

Hassas Netleme Kontrolü

GO App veya DJI Odak Kontrol sistemi kullanılarak hassas netleme yapabilir ve net alanı istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Gelişmiş lenslerle bu aha basit yapılabilirken genel görüntü aldığınız çekimlerde de Fisheye ve geniş açı lenslerde muhteşem sonuçlar alabilirsiniz.

CINEMATIC WORKFLOW

13

KOMPAKT VE DAYANIKI

 12

11

DJI GO APP

Uzaktan kamera kontrolü, geliştirilebilir seçenekler, daha hızlı bağlantı, youtube ve livestream seçenekleri ile anında canlı yayın, 360° hareket kabiliyeti gibi birçok özelliğinin yanı sıra geliştirilebilir bir seçeneğe de sahip olan DJI X5R özgürlüğünüze sınır koymayın.

  • Remote auto or manual focus control
  • Ability to upload or livestream your flights to YouTube
  • Smart flight functions such as Follow Me and Interest Point
  • Open to future updates enabling even more functionalities

Diğer Detaylar İçin. : GO App

4

Zenmuse X5R ile 4K RAW POWER

Her marka 4K video çekim özelliği sağlayabilir. Hatta cep telefonları bile. Ama MFT sensör gibi büyük bir yapıya sahip modelde bu kadar hafif ve pratik bir şekilde 4K RAW video çekebilen başka bir alet yok. İşte DJI burada farkını göstererek yüksek dinamik aralığa sahip X5R modeliyle dikkatinizi üzerinde toplayacak.  Kayıpsız 4K RAW video alabilen model 24 ve 30fps 1.7Gbps ortalama bitrate e sahip çekimlere izin veriyor.

8

Kolay Kontrol ve Mükemmel Hareket

DJI Zenmuse X5R modeli ile herhangi bir Android ya da ios telefondan tüm kamera ve uçuş ayarlarına hakim olabilirsiniz. Perde hızı, ISO, diyafram kontrolü, hatta odak kontrolü gerçekleştirebilir ve makinenizi yönetebilirsiniz. Hal böyle olunca DJI Inspire artık daha özgür olmanızı sağlıyor.

6

Havadan Görüntüleme Sistemlerinde Sensör Devrimi

Micro Four Thirds sensör yapısı ile DJI Zenmuse X5R modeli günümüz aynasız makineleri ile aynı boyutlarda ve daha küçük. 4K video v RAW video çekebiliyor. 100-25600 ISO gibi yüksek bir ışık hassasiyeti sunabiliyor. Bu sayede gece uçuşlarında ve yetersiz ışık koşullarında da sonuçlarınız daha iyi olacak.

3

Yüksek Dinamik Aralık

12,8 durak dinamik aralığı ile yaptığınız çekimlerdeki detaylar artık daha belirgin ve daha canlı. Yüksek kontrasta sahip video çekimleri gölgeler ve vurgulardaki detayların kaybolmasına sebep verirken DJI bunu çok güzel halletmiş.

DJI Inspire 1 RAW ve PRO ile çekilmiş videolar:

Share.

2 yorum

  1. FATİH MURATHANOĞLU on

    teknoloji her gün gelişiyor ve takip etmeside bi o kadar zorlaşıyor ters orantı var bu işte :)

Leave A Reply