Düğün Fotoğrafçılığı – Ekipman Seçimi

0

Düğün fotoğrafçılığı, günümüzde birçok kişi tarafından yapılan bir fotoğrafçılık alanı. İster amatör isterse profesyonel olarak yapılan bu meslek belirli seçimleri yaparken sizi zorlayabilir ve tercihlerinizde yanıltabilir. Bu seçimlerden bir tanesi de ekipman seçimi. Bu başlık altında “Düğün Fotoğrafçılığında Ekipman Seçimi” hakkında olacak. Şimdi, neler alınmalı, eksikler nası tamamlanmalı, daha iyi fotoğraflar için seçimleriniz neler olmalı, bunlara bakalım.

Düğün fotoğrafçılığı – Wedddin Photography, diğer fotoğrafçılık alanlarından çok da ayrı tutulamaz. Portre fotoğrafçılığının gereklerini üzerine gelinlik ve damatlık giymiş iki kişinin fotoğraflanması olarak görülmeli. Yani siz portre çekerken neler yapıyorsanız bu çekimde de aynı şeyler geçerli. Peki evlenen yeni çiftlerin ne gibi fotoğraflar istediğini nereden bileceğiz? Bunu bilemeyiz. Çünkü kimimiz neşeli ve eğlenceli pozlar çekilmek, bol renkli karelerde yer almak isteyebilir ya da daha durağan, sade ve belki siyah-beyaz fotoğraflar tercih edebilir. Buna göre hareket etmek, ekipmanları buna göre seçmek ve düğün fotoğrafçılığı yaparken belirli yolları izlemeniz gerekebilir. Benim size anlatacağım yol ise basite indirgenmiş ve daha kolay ulaşabileceğiniz ekipmanlardan oluşuyor. Örneğin size orta format makine ve lens önerisi yapmayacağım. Bu başlangıç için doğru ve bütçe içerisinde bir seçenek olmayacaktır. Bu sebeple düğün fotoğrafçılığında başlangıç yapmak iççin sınırlarımızı 5.000TL – 10.000TL – 20.000TL bütçeler dahilinde hangi setleri ve ekipmanları alacağınızı ve hangisinin ne işe yarayacağını anlatacağım.

Düğün Fotoğrafçılığına Temel Başlangıç – 5.000TL

Düğün fotoğrafçılığı yapmak için daha düşük bütçelerle de başlanabilir. Bunda bir engel yok yalnız ekipmanların ne işe yaradığını doğru anlayamazsanız sadece bir makine ve kit lensin yetersiz olduğu konusunda da bir bilgiye sahip olamazsınız.

Giriş sınıfı bir fotoğraf makinesi – Canon EOS 760D

Sınıfında yer alan fotoğraf makineleri ile karşılaştırıldığında, yeterli megapiksel ile daha büyük baskılar ve daha rahat düzenleme seçeneklerini sunması 760D ile başlamanın doğru olabileceği yönünde. Seri çekim beklentisi olmadan, ISO performansı orta sınıf gövdelerle aynı bir fotoğraf makinesi. Sensör Tipi CMOS olması, ISO Performansında etkili. Lens seçeneklerinin fazla olması ve lens seçmemesi de cabası. Kolay kullanım, Üst bilgi ekanı, dönebilir ve dokunmatik LCD Panel, STM ve USM Lens desteği, Full HD Video çekebilme ve HDR video çekebilme gibi artıları düğün fotoğrafçılarının temelde bütün işlerini görebilecek bir model olduğunu bize söylüyor.

18-55mm STM ile yapamayacağınız şey yok – 18-55mm IS STM

Başlangıç için en doğru tercihlerden bir tanesi. 18-135mm STM Lens seçimi de yapılabilir fakat belirtilen bütçeleri aşmaması önemli bizim için. Açı olarak 28-80mm gibi bir değer başlangıç için yeterli. Diyaframa aldırış etmeyin çünkü geniş açı boydan çekimlerde diyafram isterseniz f/2.8 olsun çok bir şey kaybetmezsiniz. Tabii ki optik performansı üst sınıf modellerle karşılaştırılamasa da performans/fiyat skalasında oldukça başarılı bir lens.

Portrede ondan iyisi şimdilik yok – Canon 50mm f/1.8 STM

STM Lens, f/1.8 diyafram açıklığı, 7 bıçaklı Diyafram ve yuvarlak bokehler, Küçük yapı ve ergonomiklik,  Hızlı ve kararlı AF, tüm Canon gövdelerle olan uyumu… Daha artısı vardır ama bunlar bizim için yeterli. Bu lensin gerekliliği ise arka planı bulanık yapabilmesi. Yani sığ alan derinliğine oturttuğunuz portrenin arka plandan ayrılmasını sağlayabilmesi. Keskinliği taktire şayan. Pratikliği ise on numara. Özellikle düğün çekimlerinde detay isteyenler ve portre isteyenler için en doğru giriş sınıfı tercihlerinden bir tanesi.

Reflektör olmazsa olmazlardan – Subgreen 110cm 5-in-1 Reflektör

Dış çekimlerde size profesyonel bir paraflaştan daha fazlasını verebilme kabiliyeti, ışığı yönlendirme ve renk seçenekleri reflektörleri ön plana çıkarırken boyut anlamında sizi yormayacak bir 110cm reflektör oldukça ideal.

Polarize filtre olmadan olmaz – Hoya 58mm HMC Polarize Filtre

Geniş açıda ışık dengesi, daha doygun renkler, ve harika maviler ve yeşiller için polarize filtre şart. Portre lensimiz olan 50mm için polarize filtre yerine önerimiz: parasoley

Battery grip ve pil hem görsel hem de işlevsel olarak gerekli: Mcoplus Battery Grip MK-760D (BG-E18) Canon LP-E17 Batarya

Müşterinin gözünde “Bu makineyle mi çekiyorsun?” gibi sorularla karşılaşmamak, dikey çekimlerde avantaj sağlamak, daha uzun pil süresi ile yarı yolda canınızın sıkılmasına engel olmak için battery grip ve bir pil şart.

Hafıza kartsız çekim yapamazsınız – SanDisk 64GB Ultra 80mb/s SDXC Class 10 Hafıza Kartı

Yeterli hız, yeterli kapasite. Kafanızı karıştıracak başka hiçbir şey yok. Full HD video Çekimine imkan tanır, Hızlı aktarım yapmanızı sağlar, Fotoğraf çekerken seri çekimde sıkıntı çıkarmaz. On numara hafıza kartı

Genel anlamda giriş sınıfında düğün fotoğrafçılığı alanında başlangıç yapmak istiyorsanız bu set oldukça iyi bir tercih olacak sizin için.

Bu arada Liste halinde ürünleri ve fiyatları paylaşayım.

Kalem Düğün Fotoğrafçılığı Temel Başlangıç Kiti Adet Fiyatlar
1 Canon EOS 760D Body 1 4.299 TL
2 Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM Lens 1
3 Canon EF 50mm f/1.8 STM Lens 1
4 Subgreen 5 in 1 Yuvarlak 110cm Reflektör 1 169 TL
5 Hoya 58mm Slim Circular Polarize Filtre 1 143 TL
6 Mcoplus Battery Grip MK-760D (BG-E18) 1 240 TL
7 Canon LP-E17 Batarya 1 179 TL
8 SanDisk 64GB Ultra 80mb/s SDXC Class 10 Hafıza Kartı 1 112 TL
TOPLAM 5.142 TL

Düğün Fotoğrafçılığına Daha İyi Başlamalıyım – 10.000TL

Daha iyi başlamak terimi belki fotoğraf çekmek değil ekipmanlar için söylüyorum.  Daha iyi bir bütçe ekipman tercihlerindeki artıları hanenize yazacaktır. Ama unutmayalım, daha iyi ekipman daha iyi çekimler değil daha kaliteli fotoğraflar demek. Fotoğraftaki kalite netlik, keskinlik, imaj kalitesi olarak görülmeli.

Full Frame makineye geçmek şart – Sony A7 Mark II

Sınıfının en uygun fiyatlı full frame modeli olması(ki Sony dışında full frame aynasız yok), DSLR makinelerden bile daha uygun fiyatlı olması(Canon EOS 6D gibi) 5-axis titreşim engelleyici, dahili WiFi ve NFC, 24MP fotoğraf Çözünürlüğü, Full HD tam kare video çekebilmesi, onu da harika yapıyor.

Geniş açı lensiz olmaz, tak çıkar yapmak istemiyorum diyenlere ilk önerim Sony SEL 28-70mm f/3.5-5.6 OSS Lens

Bu lensi tercih etmemdeki sebep ise yeterli geleceğine inanmamdır. 24-70mm ile arasında elbette fark var yalnız geniş açıda abartıya kaçmadan, titreşim engelleyiciyi hem gövdede hem de lenste bulmak istiyorsa bu lensi tercih etmeli. Zaten body+kit olarak sunulan lensin başlangıç ve orta seviyeye kadar sizi kolay taşıyabileceği kesin.

Portre lensi için tercihleriniz kolay : Samyang AF 50mm f/1.4 FE Lens – Sony E Mount

Samyang E mount lensleri ilk üreten markalardan, hatta ilki. Keskinlik olarak lensin kabiliyeti, sony kardeşi Sony Planar T* FE 50mm f/1.4 ZA ile benzerlikler gösteriyor. Netleme hızı iyi, alan derinliği f/1.4 olmasından ötürü başarılı, Detay kalitesi iyi. Üzerine bir de polarize filtre ile harika.

Reflektörsüz olmaz

Reflektör yukarıda da dediğim gibi hayat kurtarır. Olmazsa olmazlardan görebilirsiniz.

Reflektör Tutucu ve havalı Işık Ayağı Çok Havalı

Reflektör tutucu ve Işık ayağı gerekli. Eğer tek çalışıyorsanız bu aksesuarları tutacak insan yok demektir. Asistanınız varsa bu sorun ortadan kalkabilir.

İki Lense de Polarize Filtre Lazım

Işığı dengelemek, renk tonlarını artırmak istiyorsanız iki lense de filtre gerekli. 50mm için filtre farkını kullanınca anlayacaksınız.

Hafıza Kartı Olmadan Çekim Olmaz

Hafıza kartını yüksek tutmamızda fayda var. Video ve fotoğrafları ayrı kartlarda bütünleştirebilirsiniz. Onun haricinde RAW kayıt imkanı için 64GB x 2 Adet anca yeterli olacaktır.

Şarj Aleti Sony’lerde haricen yok. O yüzden şarj Aleti ve Yedek Batarya hayat kurtarır

Sony tüm modellerinde şarj adaptörü yani doğrudan makine içerisinde şarj etmenize yarar cihazı verir. Ekstradan bir pil ve şarj aleti almak isterseniz bu ikili kaçmaz fırsattır diyebilirim.

10.000TL bütçe ile alınabilecek düğün fotoğrafçılığı seti bu şekilde olması beklenebilir. Zira Full frame bir geçiş yapmak bütçeyi zorlasa da Sony bu konuda bize daha düşük fiyatlarla alım imkanı sunuyor. Samyang lens ile desteklemek ve ışığı yönlendirmek adına alınabilecek aksesuarlar ile set harika bir hal alıyor.

Kalem Düğün Fotoğrafçılığı Temel Başlangıç Kiti Adet Fiyatlar
1 Sony A7 II Body Full Frame Aynasız Fotoğraf Makinesi 1 6.459 TL
2 Sony SEL 28-70mm f/3.5-5.6 OSS Lens 1
3 Samyang AF 50mm f/1.4 FE Lens – Sony E Mount 1 2.199 TL
4 Hoya 55mm Slim Circular Polarize Filtre 1 131 TL
5 Hoya 67mm Slim Circular Polarize Filtre 1 181 TL
6 Subgreen 5 in 1 Yuvarlak 110cm Reflektör 1 169 TL
7 SanDisk 64GB Ultra 80mb/s SDXC Class 10 Hafıza Kartı 2 224 TL
8 Sony ACC-TRW Pil ve Şarj Aleti 1 319 TL
9 Subgreen 168cm Reflektör Tutucu 1 159 TL
10 Subgreen 280cm Havalı Işık Ayağı 1 139 TL
TOPLAM 9.840 TL

Düğün Fotoğrafçılığında İleri Seviye – 20.000 TL

Başlangıç için verdiğimiz bütçenin tam dört katı fiyatlara neler alınabilir birlikte bakacağız. Fiyat ve performans oranı değerlendirdiğimizde oransal düşüş olabilir. Zira aldığımız ürünler pahalanmaya başladı, ihtiyaçlar arttı, ikinci bir fotoğraf makinesi gerekebilir, hayat kurtarıcı hamleler yapmanız lazım. Şimdi neler var neler yok bakalım.

Fotoğraf makinesi daha da profesyonelleşti – Sony A7R II Body Aynasız Fotoğraf Makinesi

Sınıfının en iyi aynasız modellerinden biri olan Sony A7R II, 5-axis titreşim engelleyici, dahili 4K video, 102.400 ISO Başarımı, WiFi ve NFC, 42 megapixel çözünürlüğü ile harika bir seçenek. Bu seviyede alınabilecek seçenekler aslında fazlaca var. Örneğin Canon 5DS 50MP fotoğraf çözünürlüğüne sahip DSLR bir makine de alabilirsiniz fakat lens seçeneklerinin fazla olmasına rağmen 20.000 TL’lik bütçeyi aşmasından dolayı listede yer bulamıyor kendisine.  Yani tek makine tek lens ile iş yürümeyeceği için A7R II doğru bir seçenek olacaktır Düğün Fotoğrafçılığı için.

Geniş açı lens ile Gelin&Damat çekimine geniş açı manzara da sığdırabileceğiniz 16-35mm ile yola devam.

Açı olarak full frame makinelerde harika bir görüş açısı sunan 16-35mm f/4 lens ile farklı açılardaki çekimleri çok rahat yapabilirsiniz Ortalama bir açı da sunması(35mm gibi) avantajı aslında. OSS titreşim engelleyici sayesinde A6000, A6300 ve A7 serisinin ilk versiyonlarında da rahatlıkla kullanılabilir. Keskinlik ve köşelerdeki netlik performansı da beklentiyi karşılayabiliyor. Diyaframın f/4 olmasına aldanmayın, ışığın yetersiz olduğu alanlarda A7R II’nin ISO performansı size yetişiyor.

Sony FE 85mm f/1.8 Lens ile alan derinliği keyfini yaşayabilir ve kaliteli optikleri ile portre ve detay fotoğraflarının vazgeçilmez lensi olarak görebilirsiniz.

Yeni bir lens olmasına karşın(Şubat 2017) tahmini beklenen fiyatı 2750TL civarında. Bu seviyede başka bir seçenek de Zeiss Batis 85mm f/1.8 olsa da zor bulunması ve fiyatının da oldukça yüksek olması lensi çekici kılan özelliklerinden birisi. f/1.8 alan derinliği konusunda crop bir makineye göre daha iyi sonuçlar üretmenizi sağlayacak olması, gelin ve damat tarafından beğenilecek fotoğraflar ortaya çıkarmanızı sağlayacaktır.

Flaş ve Tetikleyici çok önemli – Godox TT685 HSS TTL Flaş ve Godox X1 Sony Uyumlu Tetikleyici

Alıcısı içerisinde olan flaş HSS ve TTL destekli. Yani otomatik ve hızlı senkron fotoğraf çekebiliyor. Bu da 1/8000’de bile fotoğraf çekmenizi sağlayacaktır.  Yani alan derinliğinden bir şey kaybetmiyorsunuz. Godox X1 tetikleyici ise HSS destekli. Ayrıca kabiliyetleri ihtiyaçlarınızı karşılayacak düzeyde.

Hafıza kartlarından birisi Sony ile 4K diğeri fotoğraf için

Sony hafıza kartları dışında 4K çekim yapamıyorsunuz. Bu sebeple video çekimine uygun olan Sony 64GB hafıza kartı her halükarda gerekli. Diğer hafıza kartını ise 42mp fotoğraf ve raw çekim için yetsin diye 128GB 1000X yani 150mb/s olan Lexar’dan seçtim.

Çanta olmadan taşıyamazsınız. Benro Ranger Pro 500N DSLR Sırt Çantası

Aldığınız tüm ekipmanların hepsini taşıyabilen nadir çantalardan birisi. O yüzden sağlamlığını ve taşıma kapasitesini ön planda tuttum.

Şarj aleti olmadan şarj, pil olmadan uzun süre çekim yapamazsınız.

Sony ACC-TRW Pil ve Şarj Aleti hem uzun kullanımınızı hem de şarj ederken makine üzerinden şarj etmemenize yarayacak. Zaten ikinci pil A7R II kutu içeriğinden çıkarken üçüncü pili de bu şekilde temin etmiş oluyorsunuz.

Subgreen 280cm Havalı Işık Ayağı ve Godox HFR-08 Tepe Flaş için Softbox 60x60cm olmadan uzaktan tetikleyeceğiniz Godox TT685 flaş ışığını yumuşatamazsınız.

Eğer asistanınız yoksa flaş ve softboxu taşıyacak bir ayak ve yumuşatıcı softbox gerekli olacaktır. Yeterli aydınlatmayı sağlayan TT685 flaşı daha yumuşak ve soft ışık vermesi amacıyla softbox 60x60cm olarak seçilmiştir.

Sony 16-35mm F/4 Lens Filtresiz Kalmasın – Hoya 72mm Fusion Antistatic Circular Polarize Filtre

Polarize filtreyi sadece 16-35mm geniş açı lense verdim ki 85mm ile kullanım parasoley ile birlikte zor olacaktır. Işığı dengelemek ve ortam biraz renklendirmek için CPL filtreler düğün fotoğrafçılığında şart.

Kalem Düğün Fotoğrafçılığı Temel Başlangıç Kiti Adet Fiyatlar
1 Sony A7R II Body Aynasız Fotoğraf Makinesi 1 13.899 TL
2 Sony SEL 16-35mm f/4 ZA OSS Lens 1
3 Sony FE 85mm f/1.8 Lens  1 2.750 TL
4 Godox X1 Kablosuz Flaş Verici 1 354 TL
5 Godox TT685 HSS-TTL Tepe Flaşı 1 609 TL
6 Sony 64GB 4K 94MB/s SDXC UHS-I Hafıza Kartı 1 259 TL
7 Lexar 128GB 1000X UHS-II SDXC Hafıza Kartı 1 359 TL
8 Sony ACC-TRW Pil ve Şarj Aleti 1 319 TL
9 Benro Ranger Pro 500N DSLR Sırt Çantası 1 709 TL
10 Hoya 72mm Fusion Antistatic Circular Polarize Filtre 1 391 TL
11 Subgreen 280cm Havalı Işık Ayağı 1 139 TL
12 Godox HFR-08 Tepe Flaş için Softbox 60x60cm 1 224 TL
TOPLAM 20.012 TL

Özetlersek, düğün fotoğrafçılığı yapabilmek iiçin belirli araçlara ihtiyaç duyarız. Bunlar sırasıyla fotoğraf makinesi, lens, ışık aksesuarları ve diğer kullanım aksesuarları, pil, kart vs gibi. Bu aksesuarlar  iş ne kadar profesyonelleştiyse o derece pahalanıyor. Yani sizin düğün fotoğrafçılığından beklentinizi karşılayacak kadar alışveriş yapıyorsunuz diyelim. Temelde  yukarıda saydığım üç model de fotoğraf çekerken fotoğraf ve imaj kalitesinden beklentimiz doğrultusunda makineler değişiyor, evriliyor ve gelişiyor. Böylece fiyatlarda da değişiklikler meydana gelebiliyor. Önemli olan pahalı modeli almak değil iş gören fotoğraf makinesi ve diğer ekipmanları almaktır. Gereksiz gördüğünüz tüm ağırlıklarınızdan kurtulursanız hem siz rahat edersiniz hem de fotoğraftan alacağınız verimlilik artacaktır.

Umarım ekipman tercihinde yararlı bir yazı olmuştur sizin için. Sorularınız ve gördüğünüz eksiklikleri tamamlamak için yazının altına yorum bırakabilirsiniz.

 Birkaç düğün fotoğrafıyla devam edelim. :)

Share.

Leave A Reply