Düğün Hikayesi İçin Hangi Ekipmanlar Alınmalı – Canon

0

Düğün hikayesi son birkaç senenin en popüler çekimleri… Bu alanın bu denli dikkat çekici olması ise sosyal medya kaynaklı. Pinterest, Youtube, Facebook ve özellikle Instagram gibi sosyal medya unsurlarının bir araya gelişi, akıllı telefon ve cihaz kullanımının artması yurt dışındaki kaynaklara erişimi artırırken kültürlerin birbirinden etkilenmemesi düşünülemezdi. Düğün fotoğrafçılığı konusunda özellikle Türkiye’de sınıf atlanıldığını söyleyebilirim. Zira sadece stüdyo fotoğrafları ile ön plana çıkan bu alan artık kendini dışarıdaki çekimlere yönlendirdi.

Yaz aylarında Yıldız Parkı’nda, Emirgan Korusu’nda ya da Büyükada’da geziyor ve eğlenmek istiyorsanız peşisıra düğün hikayesi çekimi yapan fotoğrafçılar ve videographerlar ile karşılaşmanız olası, karşılaşmamanız imkansız.

Fotoğrafa başlayan ve ucundan kıyısından portre fotoğrafı çeken fotoğraf severlerin düğün hikayesi alanında fotoğraf çekmek istemesinin en büyük nedeni ise tamamen bu işten para kazanma amaçlı. İstisnalar da yok değil yalnız : http://doyurankareler.com/

Sonuç itibari ile bu tarz çekimlerin artması diğer ekipmanların ihtiyacını da fotoğraf severlerin görmelerine neden oluyor.

Peki biz düğün hikayesi çekmek için hangi ekipmanları almalıyız?

Genel manada sıralayacak olursam birkaç lens ve makine, reflektörler, çanta, tripod, flaş, paraflaş, hafıza kartı, filtre derken işin boyutu değişiyor.

Şimdi bu ekipmanları Canon makinelere göre sıralayalım.

Canon 5D Mark Mark III, 5D Mark IV, 5DS, 5DS R

Canon’un en sevilen serisi belki de bu 5D serisi. Zira full frame bir makine olması, fotoğraf çekimlerindeki başarısı ile ilk 5D Classic modelinden bu yana süren bir üne sahip. Burada hangi güncel modelini seçeceğiniz ise tamamen size kalmış. Büyük boy baskı alıyorsanız 5DS ve 5DS R düşünebilir, Yüksek hız istiyorsanız 5D Mark III’e yönelebilir ya da her ikisinden de yapıp üstüne bir de 4K video çekmek istiyorsanız 5D mark IV düşünebilirsiniz.

Canon EF 16-35mm f/2.8L III USM Lens

Sınıfının en iyilerinden biri olması yönünde. Zira ilk versiyonu dahil satış rakamları dünyada en iyi olan geniş açı lenslerden bir tanesi. Geniş açı lenslerin düğün hikayesi çekimlerinde etkisi ve gerekliliği ise yadsınamaz.

Canon EF 85mm f/1.2L II USM Lens

Bu alanda en açık diyaframlı bir lens daha şimdilik yok. Alan deirnliği konusunda takıntılarınız varsa kesinlikle bir kere olsun denemelisiniz. Gün batımındaki çekimleri ise bir harika. Belki krema bokeh yapısına sahip olmaması canınızı sıkabilir ama belirgin bokehler istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Canon EF 100mm f/2.8L IS USM Lens

Makro lens ne işime yarayacak diye sorabilirsiniz. Detay çekmek için en gerekli lenslerden bir tanesi tabii ki macro lensler. Belirgin yakınlaştırma oranları ile yüzük, çiçek, gelinlik, küpe, kıravat, papyon, gözler, dudaklar, saç, makyaj ve göz gibi birçok detayı almak için makro lens en vazgeçilmezlerden aslında.

Canon EF 70-200mm f/2.8 L II USM Lens

Bu alanda ihtias yapmış, hem fotoğraf kalitesi hem de heybetli yapısı ve gösterişi ile fotoğraf severler dışında evlenenlerin de dikkatini çekecek olan bir lens kendileri. Alan deirnliği ve keskinliği konusunda harika olan ama bir düğün hikayesi fotoğrafçısı için amele muamelesine sebebiyet veren lens. Ağırlığı yanınızda sürekli taşıyamayacağınız bir yapıda olduğu için karar sizin ama bu iş için biçilmiş kaftan…

Canon Speedlite 600EX II-RT Flaş

Makine üzerindeyken düşündürücü olabilen ve dolgu flaşı dışında pek kullanılması tavsiye edilmeyen; makineden ayrı tetiklendiğinde ise tadından yenmeyen bir unsurdur flaş. Strobist çekimlerinde ayrı olarak tetiklendiğinde paraflaş etkisini en iyi alabileceğiniz flaştır nam-ı değer 600EX RT II… O yüzden yanına bir de Canon ST-E3 RT sıkıştırırsanız on numara bir set olur.

Lexar 128GB Professional 1000x UHS-II SDXC Hafıza Kartı

Bu ekipmanın hızına yetişecek hafıza kartı ise tabii ki Lexar 1000x SDXC Kart. 128GB ise video ve fotoğrafta idare edebilecek bir boyutta. RAW fotoğraf ve 4K video çekiyorsanız ise bundan en az iki tane almanız şart.

Thinktank Retrospective 50 Omuz Çantası

Bu kadar ekipmanı taşıyabilecek, hem şık hem de işlevsel bir çanta olarak Think Tank benim vazgeçilmezlerimden. Çanta’nın bu kadar ekipmanı taşıyamayacağı gibi endişeleriniz olmasın, alt modeli ile çok daha fazlasını taşıdım. 😉

3 Legged Thing Travis Travel Tripod & AirHed Neo Ball Head

Adı uzun, söylenmesi zor olan bu tripod taşıma kapasitesi, uygun fiyatı ve yanınıza ekstra ağırlık yapma konusunda cimri olan bir tripod. İngiliz yapımı bu tripod tamı tamına 18kg ağırlığa kadar taşıyabiliyor.

Hoya 72mm Fusion Antistatic Circular Polarize Filtre veya Hoya 72mm Pro ND 8 3 Stop ND Filtre

Geniş açı ve Telefoto lens için bir filtre önerisi yapmıyorum. Zira buradaki seçim tamamen size kalmış durumda. Özellikle 70-200mm için ben tavsiye etmem. Hem lens hood hem de filtre kullanımı zor olacaktır. Geniş açı lens için kullanılabilecek bir filtre de sizi zorlayabilir. Ama 85mm f/1.2 lens için birkaç stopluk nd filtre ve/veya polarize filtre gerekli. En azından doğru pozlama değerini yakalamak için gerekli. Burada polarize filtre tavsiye etmemin nedeni ise polarize filtrelerin yaklaşık 2.5 stop nd görevi görmesi. ND filtrelerden de 3 stoptan fazlasını tavsiye etmem zira vizörden görmeniz imkansız hale gelecek ve vizör ve netleme noktalarına ulaşan ışığın azalması da hem enstantane değeri olarak ölçümü doğru yapmayacak hem de netleme noktalarından kaybetmenize dolayısıyla net fotoğraf çekememenize neden olacaktır.

Yukarıda saydığım ekipmanlar dışında tabii ki birçok aksesuar gerekli olabilir. Burada temel olanları yazdığım için diğer seçimleri size bırakıyorum. Bu sete daha ne ilave edilebilir ki demeyin zira saymaya başladı mı bitmiyor. Basit manada Işık sistemi ve çanta ilk değişeceklerden ikisi.

Share.

Leave A Reply