Düğün Sezonu Açılıyor – Fotoğraf Ekipmanı Seçimi

0

Düğün sezonu açılıyor ve hala ne yapacağınızı, eksiklerinizi nasıl tamamlayacağınızı bilmiyor musunuz? Fotoğraf ve video çekenlerin hepsinin bildiği bir unsur var. Bu da her zaman güncel kalmanız gerektiği ve ihtiyaçların hiç bitmeyeceği. Ben de bunlara çözüm bulalım istedim. İhtiyaçlar ve alınacaklar bitmeyecektir; ama alınacaklar listesini minimum seviyede tutmak için gerekli olanlara birlikte göz atalım.

Düğün fotoğrafçılığı ile başlayalım. Gerekli olanlar öncelikli olarak fotoğraf makinesi ve lens. Bu iki unsur muhtemelen ya elinizde var ve eski ya da yeni başlıyorsanız hiç yok. Bu alanda en çok tercih edilen fotoğraf makinesi formatı Orta sınıf üstü ve üst sınıf full frame giriş ve profesyonel sınıfı. Bu alanda şu anda aşağıdaki makineler var.

CANON Canon EOS 77D
Canon EOS 80D
Canon EOS 6D Mark II
Canon EOS 5D Mark IV
NIKON Nikon D7200& D7500
Nikon D750
Nikon D850
SONY Sony A7 II
Sony A7 III
Sony A7R II
Sony A7R III

 

Lens konusunda ise minimum iki maksimum ise 4 lens almanızı tavsiye edebilirim. Zira söyleyeceklerim en gerekli lensler. İlki geniş açılı bir lens mümkünse 100° görüş açısına yakın bir açıya sahip lens. Bu lens sizin gittiğiniz güzel bir mekan ile birlikte rahat fotoğraf almanızı sağlayacaktır. Ayrıca iç mekandaki çekimlerde genel çekimleri e iyi kotarabilen lenslerdir. İkinci lens ise standart zoom lens. Bu açılar genellikle her türlü çekimde rahatlatıcı lens olarak adlandırılabilir. 35mm eşdeğeri 24-100mm aralığında bir lens yeterli olacaktır. Hem geniş açıda hem de detayları kaydedebilecek olan dar açılarda iş görecektir. Üçüncü lensimiz ise tamamen detay ve portre için olmalı. Portre açısını az çok biliriz. Bu da 50mm ve 135mm aralığı ki bu odak aralığındaki tüm lensler olabilir. Yalnız detay fotoğrafları da çok yakından fotoğraflanacak ise burada macro lenslere de yönelebiliriz. Yalnız bu da bizim portre çekimlerdeki alan derinliği konusunda sorun oluşturabilir. 35mm lensle çekim yapılmaz mı diyenleri duyabiliyorum. Bu sizin kendinizi farklılaştırdığınız anlamına gelir. Çalışma tipiniz bu ise tabii ki olur yalnız perspektif etkiyi en iyi veren portre açıları bunlar. Son olarak ise gerekli görüldüğü taktirde buraya bir 70-200 ekleyebiliriz. Bu lensin gerekliliği ve pratikliği tartışılır tabii ki; ama bu lensin yerine ikinci bir makine ve prime bir lens alıp hız kazanmak ve yedek makine ile çalışma rahatlığını da düşünebilirsiniz.

Işık Çok Önemli

Arkadaş nedir bu ışık üzerine bu kadar düşüyorsunuz. Doğal güneş ışığı var işte diyenlere cevap olsun diye değil gerekli olduğu için açıklama yapayım. Fotoğraf kelime anlamı ile ışıktan ibarettir. Işık yoksa renkler ve görüntüler yok olur. Zifiri karanlıkta çekim yapmadığımızı biliyorum ama düşük ışıkta fotoğraftaki kaliteyi ISO’ya abanarak da alınamayacağını da biliyorum. O yüzden ışık şart. İster flaş ister taşınabilir paraflaş alın fark etmez. Bu alanda marka model olarak üst ya da alt sınıf ürünler mevcut. Ama flaş ve taşınabilir paraflaşlar konusunda Godox’un ciddi bir atılımı mevcut. Mevcut üst sınıf markalar ise Elinchrom ve Profoto olarak görülebilir.

Listemizin tamamlayıcı unsurları ise hayat kurtaran nitelikte

  • Yedek batarya
  • Hafıza kartı
  • Filtre
  • Tripod & Monopod
  • Çanta

Düğün fotoğrafçılığı ile ilgili örnek fotoğraflara ulaşmak için TIKLA

Yukarıda yer alan fotoğraf makinesi modellerini incelemek ve satın almak için tıklayın.

Share.

Leave A Reply