Fotoğraf Makinelerinde Ses Girişi Ne Kadar Önemli?

0

Fotoğraf makinelerinde ses girişinin olması günümüzde çok daha büyük bir öneme sahip. Özellikle vlog çekimler için ses girişi olan DSLR veya aynasız modellerin tercih edildiğini düşünürsek bu önemin değeri anlaşılabiliyor. Kısaca irdeleyelim ve değerlendirelim istediğim için bu yazıyı hazırladım. Yani sizin fikirleriniz de istatistik tutmak adına bizim için önemli diyebilirim.

Video çekimlerinde ses önemli konularında başında geliyor.  Ses konusu ise kamera üzerindeki mikrofon ile mi, tamamen dışarıdan kayıtçı ile mi yoksa sesi video ile doğrudan birleştirebileceğimiz mikrofonlar ile mi alınacağı tamamen kullanıcıya kalmış durumda. Burada kısa bir değerlendirme yapalım.

Ses, kamera üzerindeki mikrofondan kontrol edilecekse:

Aslında son zamanlarda dahili mikrofonlar yani kamera üzerindeki ses alıcılar oldukça gelişti diyebiliriz. Yalnız burada ortam sesi alırken yaşanacak diğer sesler sıkıntı oluşturabilir. Bu da ses konusunda verim alınamayacağı anlamına gelir. Kapalı ortamlarda ve dış sesin yoğun olmadığı alanlarda çekim yaparken dikkat edilirse “5” üzerinden değerlendirirsek en fazla 2 verim alınabilir.

Ses girişi var ve harici bir shotgun, yaka, telsiz yaka, el mikrofonları gibi diğer mikrofonlar kullanılacaksa:

Bu daha doğru bir yöntem olacaktır. Zira konuşmacıyı mikrofona yönlendirmek yerine mikrofonu konuşmacıya yönlendirme yolu izlendiği için istenen sesin daha verimli kullanılması sağlanır. Yalnız shotgun mikrofonların çoğu makine üzerinde kullanılacağı için onlar ortam sesi ile birlikte konuşmacının sesini de kaydetmeye çalışacaktır. Dahili mikrofondan daha iyi sonuç vereceği konusunda ise şüpheniz olmasın.

Harici ses kaydedici kullanılacaksa:

Aslında ses haricen kaydedildiğinde en verimli yöntemini bulmuş olur. Bunu şöyle açıklayalım. Bir Baterist düşünün. Her bir davul ve zile bagetler ile vurduğunu düşünün. Dahili mikrofon ve shotgun mikrofonlar ile sadece genel sesi alabilirsiniz. Ama çok kanallı bir ses kaydedici ile birden fazla mikrofon kullanarak her bir davulun ve zilin sesini daha net ve daha iyi alacak şekilde konumlandırabilir ve kaydedebilirsiniz. Bu kanalları da daha sonra tonlarını ayarlayabilir ve ses oranını siz belirleyebilirsiniz.

Yukarıdaki bilgiler doğrultusunda bir fotoğraf makinesi ya da DSLR fotoğraf makinesi VDSLR olarak kullanılacaksa yani video çekimleri için kullanılacaksa bir ses girişine sahip olması her zaman bir avantaj olarak görülmeli. Dahili mikrofonların çok da iyi iş çıkarmadığı, ortam sesi dışında tek alandan aldığı sesin verimli olmayacağını söyleyebiliriz. Ama alacağınız bu tarz bir makineye ek olarak alınacak bir ses kaydedici(mümkünse birden fazla kanala sahip) ile bu sorun aşılabilir.  Ayrıca ses girişi olması ise kablosuz yaka mikrofonları, boom mikrofonlar veya el mikrofonları gibi aksesuarlar ile tamamlandığında iyi verim alınabilir.

Kısaca, kullandığınız makinenin mikrofon girişi yoksa üzülmeyin ve bir kaydedici alın. Eğer ses girişi varsa zaten mikrofon almanız(yaka mı, el mi yoksa boom mikrofon mu size kalmış) yararınıza olacaktır.

Share.

Leave A Reply