Fotoğraf Tüyoları

4

Fotoğraf çekerken farklı tekniklerden yararlanırız. Örneğin low key yapar ve konuyu arka plandan soyutlarız. Ya da flaşın ışığını farklı bir yerden verip dış mekanı stüdyomuza çevirebiliriz. Hiç olmadı arka fona bir bluebox ya da greenbox yerleştirip stüdyomuza dış mekanı getirebiliriz. Bu teknikler hiçbir zaman bitmez. Belki küçük bir yaprak parçası tüm konumuzun ortasında yer alırken ufak detaylar fotoğrafın her şeyi konumuna yükselebilir. Bu fotoğrafçının hayal gücünü de ortaya çıkarması ile doğru orantılıdır.

Bu yazımızda da aşağıdaki fotoğraflarda ufak detayların, dikkat çekmeyen diğer unsurların, fotoğraf üzerinde nasıl bir etkisi olduğunu görüyoruz. Öncesi ve sonrası ile bir fotoğrafın nasıl oluştuğunu gösteren unsurlar bunlar. Bir su birikintisinin bile ne denli önemli olduğunu, bir çiçeğin yaprağında renklerin dha da canlılaştığının göstergesi…

Şimdi gelin, öncesi ve sonrası ile fotoğrafların hayal gücünün bir yansıması olduğunu görelim.

Photoshop her daim öncemli bir yer almıştır, hayatımızda.En güzeli de çekim açımızı farklılaştırdığımızda ortaya çıkıverir.Yansımaları kullanmak dikkatten kaçırdığımız şeylerden biridir.Kötü diye tabir ettiğimiz mekanlar biraz renk ile hayat kazanabilir.Bir çiçeğin yaprağı ne kadar renkli olabiliyormuş…
Çamurdan da olsa yansıma iyidir. :)Küçük bir su birikintisi bile yeterli olur. Renklerle oynamak yeter. Havada tutmanıza gerek yok değil mi?Göklere salıncak kurmak kolay olmasa gerek. İki fotoğrafı birleştirmek de oldukça mantıklı.Yağmurdan sonra fotoğraf çekmek işte bu yüzden güzel. Yağmurdan sonra demiştik ama hortumla ıslatmayı kastetmemiştik. Havadan fotoğraf çekmek, çeken için kolay olmasa da model için kolaydır. Yine birden çok fotoğrafı birleştiriyoruz. Photoshop nelere kadirsin.Yansımalardan devam ediyoruz. Yerdeki sular her zaman iş görür. Yansıma, Gökyüzü ve Flaş ışığı…her an merdiven olmayabiliyor. Arkadaşımızın sırtı da bize yeter. Yol kenarlarındaki yeşillikler her zaman iş görür. Kıvrımlı bir yaprak konunun bile önüne geçebiliyor. Monopodları havadan çekim için kullanma fikri güzel gelebilir. Deniz yok diye üzülmeyin. su kanalı da olur. Hep göz hizasında modeli çekmek doğru bir yöntem olmayabiliyor. Biraz da çiçeklerin arasından alalım. Yansımalar ve yansımalar. Işığı kullanmak çekimlerinize farklılık katacaktır. Bazen arka planı gizlemeniz gerekir. Ağacın tepesine çıkmayan düğün fotoğrafçısı yoktur. Tamam belki bu kadar da renksiz değildir. 
Yansımanın en büyüğü. :)Her yeşillik potansiyel bir fotoğraf alanı. Yine bir su birikintisi ve yine bir yansıma. Bu sefer arka plan bokeh ve ışığın etkisi ile ortadan kaldırılmış Açık diyaframlı lenslerin etkisi; her yer bir flu fon. Işığın her türlüsü fotoğraf konusu. Ağaç parçaları bile oldukça elverişli bir fotoğraf karesi çıkarabilir. Bokehlerle arka plan gizlenebilir. Photoshop ile bazı nesneleri silebilir ve böyle kareler ortaya çıkarabilirsiniz. Yine bir monopod ve yukarıdan çekim. Yol kenarı çalılarını da kullanmamız gerek. Alan deirnliği ve sonbahar yaprakları her zaman iş görür. Bol bokeh ve baloncuk…Açık diyafram her zaman iş görecektir. Ayrık otları bile fotoğrafın konusu olabilir. Yine bir gökyüzüne bağlı salıncak. Yukarıdan çekmenin önemini anladık herhalde. Yansıma sadece su yüzeyinden olmaz…Bu sefer suyu yansıma için değil konuyu ön plana çıkarmak için kullanıyoruz. Geri dönüşüm kutusunun yanında bir orman varmış dediler. Sanırsın ormanın içinde çekilmiş. Her daim çantanızda açık diyaframlı bir lens lazım.

Share.

4 yorum

  • Bir nesnenin en net ve kaliteli fotoğrafını,
   1- Nesne sabit ise makinenizi tripod üzerine koyarsınız,
   2- Fotoğraf makinenizi kumanda moduna alırsınız ve deklanşör kumandalardan ve/veya wifi var ise telefonunuzdan remote control ile kulanırsınız.
   3- fotoğraf makinenizin ışık algısı yi olan bir lens ile kullanmalısınız.
   4- Makinenizin çözünürlüğü iyi olmalı
   4- ışık olarak kesinliikle destekleyici stüdyo ekipmanlarınız olmalı, paraflaş gibi.
   5- Lensinizi en keskin değerleri olan diyafram değerinde, ISO’nuzu standart 50-200ISO değerlerinde perde hızınızı da ışığınızla uyum oluşturacak şekilde doğru pozlamaya getirirsiniz.
   6- Çektkten snra RAW olarak çıkan fotoğrafı da photoshop ile doğru renklere getirene kadar düzenleme yaparsınız.

   Bunların haricinde de uymanız gereken şeyler var. Ben basit şekilde açıklamaya çalıştım sadece.

   • Çok başarılı fotoğraflar teşekkür ediyorum böyle güzel bilgiler için. Yeni başlayanlardanım konu veya çekim modu hakkında eksikliklerim var. Sizden ricam çekmiş olduğunuz bu fotoğraflar hangi makine kaç lens diyafram veya enstantane ile çekildi diye bilgi verebilme imkanınız olursa sevinirim. Veya yeni başlayanlar için neler yapması veya takibi hakkında bilgi verir misiniz?
    Teşekkürler

    • Bu fotoğraflar için exif bilgileri yoktu ama bu tarz fotoğraflar ve daha iyilerini görmek isterseniz flickr.com veya 500px gibi sitelerde exif değerleri yazan fotoğraflar mevcut. Yeni başlayanlar için örnekleri izleyebileceğiniz iyi sitelerdir.

Leave A Reply