iPhone Telefonlarınızı DSLR Fotoğraf Makinelerine Dönüştürün

0

En iyi iPhone lensleri: Akıllı telefonunuzu fotoğraf makinesine dönüştürün!

Günümüzde herkesin günlük hayatta sıklıkla kullandığı akıllı telefonlar gün geçtikçe gelişmeye devam ederken, fotoğraf çekimlerinin bu yönde ilerleyip daha iyi noktalara gelmesi kaçınılmazdı. Akıllı telefonlardaki kameralar, fotoğraf çekimlerimizi ve paylaşma şeklimizi değiştirdi ve iPhone 7’deki kamera şu ana kadar ki en iyi mobil kameralardan biri. Ancak bunu daha iyi bir noktaya getirmemiz imkansız değil. Her ne kadar kağıt üzerindeki özellikler çok önemli gibi görünse bile, asıl olan kullanımda vaat edilen sağlanabiliyor mu konusu üzerinde daha çok durmamız gereken nokta.

Çoğu zaman fotoğraf makinemiz ve video kameramızı yanımızda taşıyamadığımız durumlarda hayat kurtaran akıllı cihazlarımız ve ortaya çıkan bu ihtiyaçlar bütünü, bir çok açıdan beklentilerimizin üstünde. iPhone’nunuzu gün boyu yanınızda taşıdığınızı düşünecek olursak kullanım kolaylığı ve zamandan kazanım için sunduğu artılar yadsınamaz. Mobil telefonların gelişmesiyle birlikte üreticiler sosyal uygulamalarında etkisini arkasına alarak üretimlerine tam kapasite devam ettiler. Sonuç olarak gelinen nokta, bir zamanların kompakt makineleri diye adlandırılan dijital fotoğraf makinelerinin sonunu hazırladı.

Son günlerde sosyal medya ve fotoğraf paylaşım sitelerinde yayınlanan bir çok habere konu olan ”iPhone’u ile fotoğraf çekti National Geographic’ten ödül kazandı” gibi başlıkları görmemizin nedenlerinden biride, iPhone cihazların fotoğraf çekimleri için tonla aksesuara sahip olması diyebiliriz.

Özellikle yurt dışında çok yaygın olarak kullanılan lenslerin model ve fiyat bilgilerini sizle için listeledik.

1. AUKEY Optic Pro iPhone Lens 

IPhone 6 ve iPhone 6S için geniş açılı objektif, peyzaj çekim ihtiyaçları için ideal, 110 derecelik bir görüş alanı sunar. Mikrofiber bez ve lens koruma kapağı kutu içerisine dahildir.

Sensör: YOK | Objektif: Geniş açılı | Bağlantı: N / A | Filmler: Yok Depolama: Yok

Sınıfı: Başlangıç Seviyesi

Artıları;

Başlangıç olarak alınabilecek en uygun lens kitlerinden biri her çekime uygun,

Uygun fiyatı ve sunduğu kalite

Eksileri;

Flaşı kapatması ve sadece gündüz yada aydınlık ortamlar için çekime uygun olması

Fiyat;

14,00 USD (50 Türk Lirası)

2. CamKix Camera Lens Kit for iPhone 6/6S

CamKix for iPhone 6 / 6s, ilk kez kamera lensi araştıran herkes için giriş seviyesi seçimdir. Kit, balık gözü lensi ve kombinasyonlu bir makro / geniş açılı lens de dahil olmak üzere çok çeşitli sunan dört lens ile birlikte geliyor.

Sensör: YOK | Lensler: Telefoto, balık gözü, makro, geniş açılı | Bağlantı: N / A | Filmler: Yok Depolama: Yok

Sınıfı: Başlangıç Seviyesi

Artıları;

Uygun fiyatıyla farklı çekim kitlerini içerisinde barındırması,

Kullanımı basit ve kompakt yapıda oluşu

Eksileri;

Limitli odaklama,

Yapısı gereği profesyonel hissiyatı vermemesi

Fiyat;

28 Euro (105 Türk Lirası)

3. Olloclip 4-in-1 Lens

    İçerisinde 4 adet objektif adaptörü (balıkgözü, geniş açı ve iki adet makro) lensi bulunduran kit kullanımı oldukça basit ve kullanışlı halde geliyor. Ancak çerçeve kenarlarında bazı bozulmalar görülsede görüntü kalitesi fena değil. Eğer ödüllü fotoğraflar çekmeyecek ve işin eğlence kısmında iseniz bu lens tam size göre.

Sensör: YOK | Lensler: Balık gözü, geniş açılı, 10x makro, 15x makro | Bağlantı: Wi-Fi | Filmler: Yok Depolama: Yok

Sınıfı: Başlangıç Seviyesi

Artıları;

Kullanımı kolay

Ekonomik

Eksileri;

Fotoğraf kalitesi çok iyi değil,

Direkt iPhone üzerine monte edilmiyor. (Harici aparat satın alınmalı)

Fiyat; 

69 USD ( 245 Türk Lirası)

4.Moment Tele Lens

25 farklı iOS ve Android telefon desteği sunan bu 60mm odak uzaklığına sahip objektif, yapı kalitesi açısından çok daha dayanıklı bir yapıya sahip. Temiz ve net bir görüntü için oldukça ideal olan lensin fiyat aralığı rakiplerine göre biraz daha yüksek olsa da bunu hak ettiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Sensör: YOK | Objektif: 60mm telefoto | Bağlantı: N / A | Filmler: Yok Depolama: N / A 

Sınıfı: Başlangıç Seviyesi

Artıları;

Ekonomik

Kullanımı kolay

Eksileri;

Görüntü kalitesi orta çok iyi değil

Kılıfla kullanılamıyor

Fiyat; 

79 USD ( 280 Türk Lirası)

5. Olloclip Active Lens Set for iPhone 7

Olloclip, bu Active Lens seti ile yalnızca Apple’ın en yeni ve en iyi akıllı telefonu için değiştirilebilir yeni bir lens sistemi geliştirdi ve karışımıza premium çok elementli çok daha keskin mercekler çıkarmış gibi. 2x zum kabiliyetine sahip lens aynı zamanda ultra geniş açı 155 derecelik bir açı sunuyor.

Sensör: YOK | Lensler: Ultra Geniş Telefoto | Bağlantı: N / A | Filmler: Yok Depolama: N / A 

Sınıfı: Orta-İleri Seviye

Artıları;

Selfie çekimleri içinde uygun

Değiştirilebilir lens sistemi

Keskin ve net görüntüler

2x zum kapasitesi

Eksileri;

Fiyatı muadillerine göre biraz daha pahalı

Fiyat; 

99 USD (359 Türk Lirası)

6. Sony QX10

Esasen, Sony, WX150 kompakt fotoğraf makinesinden cesaret almış ve onları arka ekrandan tasarruf ederek daha kompakt bir gövdeye yerleştirmiştir. QX10, bir adaptör vasıtasıyla iPhone’ınıza takılabilir veya Wi-Fi veya NFC aracılığıyla bağlanan daha sıradışı avantaj noktalarından çekimler yapmak için kendi başına kullanılabilir.

10x zum, iPhone’daki objektife kıyasla çok daha büyük bir kapsama alanı sağlarken, görüntü kalitesi bir iPhone’un görüntü kalitesinden fark edilir daha iyi bir seviyededir. Daha iyi görüntü kalitesi arayan kullanıcılar için Sony QX100 ürününe iyi bir seçim olacaktır.

Sensör: 2/3-inç CMOS, 18,2MP | Objektif: 28-100mm, f / 2.8-4.9 | Bağlantı: Wi-Fi ve NFC | Filmler: 1080p | Depolama alanı: microSD

Sınıfı: Orta-İleri Seviye

Artıları;

Düzgün işlevsellik

  İyi görüntü kalitesi

Eksileri;

Sınırlı manuel

Küçük ekran

Fiyat; 

211 USD ( 740 Türk Lirası)

7. ExoLens with Optics by Zeiss Wide-Angle

Amerikalı firma Fellows, ExoLens iPhone desteğini bazı üst düzey optiklerle ortak yapması için ünlü lens yapımcısı Zeiss ile bir araya getirdi. Eloksal kaplamalı aluminyum sağlam gövdesi ve iPhone cihazları ile tam uyum sağlayan model kalite ve görüntü keskinliği manasında çok şey vaad ediyor.

Sensör: YOK | Objektif: 18mm eşdeğer | Bağlantı: N / A | Filmler: Yok Depolama: N / A 

Sınıfı: Orta-İleri Seviye

Artıları;

Yapı olarak oldukça kaliteli malzeme kullanılmış olması

  Mükemmel odak açısı

Gerçek keskinlikte görüntü sunması

Eksileri;

Kalın tasarımı

Fiyatının pahalı olması

Fiyat; 

199 USD ( 699 Türk Lirası)

8. iPro Lens System Trio Kit for iPhone 6 Plus

IPhone 6 Plus için iPro Üçlü Set, sadece kaliteli Schneider telefoto, geniş açılı ve makro lensler ile aynı zamanda lens saklama bölmesi ile benzersiz ve yenilikçi kombinasyon çekim kolu da içeren karşı karşıya geldiğimiz en çok yönlü premium sistemlerden biridir.

Sensör: Yok| Lensler: Telefoto, geniş açılı, makro | Bağlantı: N / A | Filmler: Yok Depolama: N / A |

Sınıfı: Orta-İleri Seviye

Artıları;

İnanılmaz objektif menzili

 Yenilikçi tasarımı

Keskin ve kaliteli görüntü

Eksileri;

Kalın tasarımı

Fiyatının pahalı olması

Fiyat; 

199 USD ( 699 Türk Lirası)

9. Olympus Air A01

Air A01’i, arka ekran olmadan bir Micro Four Thirds ayna içermeyen kamera olarak düşünün. Mükemmel MFT objektif yelpazesi ve etkileyici bir görüntü kalitesi sunan bu lens gerçekten komapkt ve minimalist bir tasarıma sahip. Uygulanabilirlik ve uyum açısından bazı sorunları beraberinde getiren lens fiyatı sunmuş olduğu performans göz önüne alındığında çok tavsiye edeceğimiz bir model değil açıkçası.

Sensör: Micro Four Thirds Canlı MOS, 16MP | Objektif montajı: Micro Four Thirds | Bağlantı: Wi-Fi | Filmler: 1080p | Depolama alanı: microSD |

Sınıfı: Orta-İleri Seviye

Artıları;

İnanılmaz objektif menzili

 Yenilikçi tasarımı

Keskin ve kaliteli görüntü

Eksileri;

Kalın tasarımı

Fiyatının pahalı olması

Fiyat; 

199 USD ( 699 Türk Lirası)

10. DxO One

Sabit ve hızlı bir 32 mm f / 1.8 ve büyük bir 1 inç 20.2MP sensör ile birleşince, DXO’s One’dan hoşlanacak çok şey var. Doğrudan bir iPhone’a bağlandığı için,  Wi-Fi bağlantısı için beklemenin olmayışı ve bağlantıyı asla kaybetmeyişi bu modeli farklı kılan özelliklerden biri.
Kamera aynı zamanda işletim sistemine neredeyse sorunsuz uyuyor ve görüntüler telefonunuzda saklanabiliyor. Bununla birlikte,
The One, kompakt bir fotoğraf makinesi için mükemmel kalitede görüntüler üretiyor ve pahalı, pahalı bir iPhone aksesuarıyla eğlenceli hale getiriyor.

Sensör: 1 inç CMOS, 20,2MP | Objektif: 32mm, f / 1.8 | Bağlantı: Wi-Fi, Aydınlatma konektörü | Filmler: 1080p | Depolama alanı: microSD | Kullanıcı düzeyi: Orta

Sınıfı: Orta-İleri Seviye

Artıları;

Mükemmel iPhone entegrasyonu

Yüksek kaliteli sensör

Eksileri;

Zayıf pil ömrü

Kilitli telefona yavaş erişim

Fiyat; 

499 USD ( 1765 Türk Lirası)

 Bütün modellerde dahil olmak üzere, üstte sıraladığımız tüm bu kompakt iPhone lenslerinin eğlence amaçlı kullanım sunduğunu ve işin ekstra boyutu olduğunu hatırlatalım. Listede her ne kadar yüksek performans sunan  lensler bulunsa bile, bunlar asla ve asla bir DSLR makinenin yerini tutmaz. Bir başka yazımızda, görüşmek üzere.

Share.

About Author

Leave A Reply