iPhoneography

0

Günümüzde kullanılan Facebook, Twitter, Instagram, 500px, Snapchat gibi programlarda hızlı fotoğraf aktarımımız ve fotoğraf paylaşım imkanımız artar oldu. Herkesle bir iletişim/paylaşım içindeyiz. Akıllı telefonlarımız artık elimiz ayağımız, iş kapısı oldu hatta bununla ilgili güzel bir karikatür var paylaşalım. 

iPhoneography nedir?
iPhone ile nasıl düzgün fotoğraf çekilir?(altın oran)
Hangi uygulamaları kullanmalıyız?
iPhone’ u kolaylaştıran ve video/fotoğraf için kullanacağımız özel ürünler nelerdir?

Bunlara gelin biraz göz atalım;

Geçmişten günümüze teknolojik olarak oldukça yol ilerledik. Genel olarak gelişmemizin nedeni çağa ayak uydurma girişimimiz. Bunların en başında cep telefonu, televizyonlar, havadan görüntüleme sistemleri, arabalar, ev teknolojileri gibi kategoriler geliyor hali hazırda olan ve en çok kafamızı yorduğumuz teknolojik gelişmeler ise cep telefonu oluyor. Cep telefonu ile alakalı söyleyebileceğimiz çok şey var ama burada ele aldığımız konu cep telefonlarının kamera/video performansları ve program tavsiyeleri yönünde olacak. Bu konuda hiç kuşkusuz en ön plana çıkan marka iPhone olarak ön plana çıkıyor. iPhone serilerine kısaca göz atarsak;

elimizayagimiz

 • iPhone 1 Generation
 • iPhone 3G
 • iPhone 3GS
 • iPhone 4
 • iPhone 4S
 • iPhone 5
 • iPhone 5S
 • iPhone 6
 • iPhone 6 Plus
 • iPhone 6S
 • iPhone 6S Plus
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus

Şu an için gelinen son nokta iPhone 7 ve 7 Plus modelleri. Optik zoom özellikleri ile, daha iyi bir çip kullanması ile en iyi kameralı iPhone olarak lanse ediliyor. Bireysel olarak düşünüp elimde incelediğim zaman optik zoom eklenmesinin çok daha iyi olduğunu görebiliyorum zaten 2. kameranın derdide kaliteli zoom yapmak. Aslında burada anlatacağımız genel olarak nelere dikkat etmemiz gerektiği ve ek aparat olarak ne alacağımızın incelenmesi. Video ve fotoğraf özelliklerine hızlıca baktığımızda iPhone;

– Slow Motion 720p 240 fps
– Timelapse
– 720p @ 240fps
– 1080p @ 120fps
– 1080p @ 30fps
– 1080p @ 60fps
– 2160p @ 30fps
– Flaş: Çift Tonlu Quad-LED
– Diyafram Açıklığı F1.8
– Optik Zoom 2x
– Video Kayıt Çözünürlüğü 2160p (Ultra HD) 4K Video
– FPS Değeri 30 fps
– Ön Kamera Çözünürlüğü 7 MP Ön Kamera
– Video Çözünürlüğü 1080p
– Ön Kamera FPS Değeri 30 fps
– Ön Kamera Diyafram Açıklığı F2.2
– Fotoğrafta 12MP ve f/1.8 diyafram değeri

unnamed-1

iPhoneografi Nedir?
iPhoneografi; iPhone ile çekilen ve üzerinde derleme yapılan fotoğraf düzenlemesinin resmi adıdır. iPhoneografi iPhone adını içeren tüm cihazlar ile gerçekleştirilen fotoğrafa dair eylemlerin bütünlüğüdür.

Düzenleme kısmındaki durum biraz tartışma konusu. Kimileri iPhone ile iş yapılabilinir olarak nitelendiriyor. Bazı kısımlar ise buna tam olarak karşı ve sadece hobi amacı ile olduğunu bildiriyorlar. Bu düzenlemede Photoshop gibi yazılımların kullanılması gerektiğini söylüyorlar. Burada bir yanlışlık olduğu aşikar. Asıl amaç ise iPhone ile çekilen programların sadece iPhone üzerindeki uygulamalardan yada IOS tabanlı uygulamalardan düzenlenmesidir. Çünkü bu yolda olduğu sürece iPhoneografi adı altındaki kategoriye girebiliyor. Yazılımsal olarak birçok seçeneğiniz var. Kaynaklar ise sonsuz. Fotoğrafa dair her isteğe göre cevap verebilecek bir uygulama mevcut. Hal böyle olunca iPhone bir velinimet haline dönüşüyor.

unnamed

iPhone ile nasıl düzgün(altın oran) fotoğraf çekilir?
Fotoğrafçılıkta kullanılan altın oran ya da 1/3 kuralı fotoğrafçılıkta, çekilen görüntünün daha rahat algılanması için yaygın olarak kullanılan bir fotoğrafçılık tekniğidir. 1/3 kuralı, fotoğrafçılık içinde önemli bir yer teşkil etmektedir. Kompozisyon oluştururken basit bir şekilde uygulanabilmekte ve dengeli bir kadraj oluşturulmasını sağlamaktadır. Modern fotoğraf makinelerinde kadrajı 3 eşit satır ve sütuna bölen çizgiler mevcuttur.

Altın oran ve 1/3 kuralı arasındaki ilişki
Altın oran, doğadan matematiğe ve sanata kadar pek çok alanda gözlenen ve uygulanan geometrik orandır. Yaklaşık olarak 1.618 sayısına eşittir. Doğada göze hoş gelen birçok nesne bu orana uyduğu için, altın oran aynı zamanda estetiğin matematiksel ölçüsü olarak da değerlendirilmektedir. Ancak altın oran yaklaşımının abartıldığını düşünen birçok bilim insanı vardır. 1/3 kuralı, altın oran ile benzer şekilde estetik amaçlarla kullanılmaktadır ancak aynı anlama gelmemektedir. 1/3 kuralı, altın oranın basitleştirilmiş bir versiyonu olarak ifade edilmektedir. Kuralı oluşturan temel prensip, fotoğraf karesini yatay ve dikey olarak 3er eşit parçaya ayıran 4 çizgi çekip fotoğrafı toplamda 9 küçük parçaya ayırmaktır. Her vizörden baktığınızda hayalinizde bu çizgileri canlandırın. İlk başlarda makinenizin özelliğini kullanarak bu çizgileri otomatik olarak vizöre koyabilirsiniz.

iPhone Pozlama ve Odaklama Kilidi
Bir başka özellik ise pozlama ve odaklamayı kilitleme adı verilen özelliktir. Bu pozlama/odaklama anlamına gelmektedir. Bu daha çok DSLR makine kullanıcılarının işine yarayan bir özellik olsa dahi bazı durumlarda hayat kurtarabilir. Bunun sayesinde odaklama ve pozlama kilitlenecektir ve herhangi bir nedenle telefonunuzu hareket ettirdiğiniz zaman netleme eski alanda kalacaktır. Tekrar ekrana dokunana kadar odaklama ve pozlama kilidi kalacak.

Hangi uygulamaları kullanmalıyız?
Programa dair birçok seçenek var. Bunlardan en ünlüsü hiç kuşkusuz Snapseed programı. Bu program sayesinde istediğiniz çoğu efekti verip her türlü ince ayar yapabiliyorsunuz. Onun dışında ona uygun olarak alternatif programları sıralar isek; Camera+, TruSloMo, Repix, MuseCam, ProCam gibi uygulamalar olarak belirleyebiliriz. Bu programları yüklerseniz Instagram ve facebook için uygun video ve fotoğraflar işleyebilirsiniz. Unutmayalım önemli olan sizin gözünüz.

iPhone’ u kolaylaştıran ve video/fotoğraf için kullanacağımız özel ürünler nelerdir?
DJI Osmo bu konuda iyi bir adım atmış durumda ve sektörde kalıcı olacağını belirlemiş vaziyette. DJI Osmo’ nun yeni ürünü olan DJI OSMO Mobile ile oldukça güzel videolar ve sabit fotoğraflar çekebiliyorsunuz. Günümüz teknolojisine bakarsak bir iPhone cihazın 4K video çekmesi çok iyi bir özellik. Bunu DJI Osmo Mobile ile nesne takibi, yüz tanıma sistemi, çok stabil görüntüler ve hızlı hareketler adına çok iyi bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Osmo Mobile şu an için Türkiye’ de çok yoğun bir şekilde kullanılıyor iPhone’ una güvenen herkesi DJI Osmo Mobile ürününü denemeye bekliyoruz.

DJI Osmo Mobile ürününe bütçesi yetmeyen bir kişi alternatif olarak Lanparte markasına yönelebilir. Sonuç olarak iPhone bir sanat aracı olma yolunda hızlı bir şekilde ilerliyor bu gidişle bayağı iş yapacak gibi gözüküyor.

Yazı: Özkan Günyeli: INSTAGRAM, FACEBOOK

Share.

Leave A Reply