KURUMSAL FOTOĞRAFÇILIK

0

Kurumsal fotoğrafçılık da neyin nesi, portre fotoğraf işte… vs gibi cümleler duyar gibiyim. Haklısınız. Bunun portre fotoğrafçılığından bir farkı yok temelde. Ama düğün fotoğrafçılığının da çok farkı yok örneğin. Sonuçta konunun insan olduğu fotoğrafçılık temelde portre fotoğrafçılığına girse de konunun sadece insan olmadığı fotoğrafçılık dalları da portre çekimlerinin bir alt dalı veya yan dalı olmaya aday demektir. Yani işin içine seyahat eden birisini fotoğraflamak derseniz seyahat fotoğrafçılığı, gelin-damat eklerseniz düğün fotoğrafçılığı, aşçı eklerseniz yemek fotoğrafçılığı, bebek eklerseniz de yeni doğan fotoğrafçılığı gibi alanlarda çekim yapmış olursunuz. Temelde hepsi nsan ya da portre fotoğrafçılığına girer. Kurumsal fotoğrafçılık, ingilizce olarak corporate photography ya da business headshot olarak geçer, kurumsal kimliğe sahip kişinin kendisini ve işini yansıtacak tarzda fotoğrafının çekilmesi demektir. Kısaca kurumsal fotoğrafçılığı bu şekilde açıkladıktan sonra detaylarına inelim.

Kurumsal fotoğrafçılık konusunu kısaca tanımladık. Peki kurumsal fotoğrafçılık nasıl yapılır? Neler gereklidir? Hangi makine hangı lensten ziyade nasıl çekilmelidir konusuna değinmek istiyorum. Zira burada makine özelliklerinden ziyade konunun önceliği vardır.

Neden en iyi fotoğraf makinesi ve lensi almalıyım?

Öncelikle kurumsal bir fotoğraf çekiyorsanız işini ciddiye alan bir insanla muhattap olacağınızı bilmelisiniz. Karşınızdaki kişi, önemli bir  firmanın genel müdürü ya da devlet kurumunun önemli bir kişisi olabilir. O yüzden makine derken cep telefonu ile çekmeye kalkışırsanız hüsran ile karşılaşabilirsiniz. Siz de işinizi ciddiye almalı ve maximum verim alabileceğiniz, fotoğrafçılığa dair aksesuar, ışık ve benzeri ekipmanları kullanabileceğiniz bir makine ve lensiniz olması gerekir. Marka model paylaşmama gerek yok ama bu işin biraz da gösteriş olduğunu karşılıklı bir düello olduğunu unutmayın.

Kurumsal fotoğraf çekerken konudan uzaklaşmayın!

Kurumsal fotoğrafta, “ceo portrait” olarak da adlandırılır,  temel konumuz yöneticinin veya kurum çalışanlarının kurumun kimliğini yansıtacak şekilde fotoğraflanmasıdır. Günümüzde bu tarzın dışında olmasa da düz bir gri fon önünde çekilmiş takım elbiseli veya resmi kıyafetleri ile yöneticilerin ve çalışanalrın, çalışma ortamında çekilmiş fotoğraflarını bulabilirsiniz. Kurumsal fotoğrafta, kişinin mesleğini de fotoğraflarsınız. Bir mimar fotoğraflanacak ise, yaptığı çalışmaları da kadrajın bir yerinde göstermek gerekir. Bir hukukçuyu fotoğraflıyorsanız, mesleki kıyafeti ile fotoğraflamanız gerekir. Yani demek istediğim şu ki, öznemiz kişi ve ceo ise, öznenin yaptıkları, bulunduğu ortam da öznenin yaptığı iş ile bağlantılı olmalıdır.

Konuyu belirlemek sizin için zor olduğunda özneye yönelmek olasıdır; ama özneyi tam olarak konunun merkezine almak sıkıcılıktan, sıradanıktan ve nesnellikten öteye geçemez.

Işık her daim önemli!

Kurumsal fotoğraf olsun ya da olmasın farketmez, fotoğrafın temelinde ışık var ve bunu fotoğraftan çıkaramayız. Etkili ve doğru ışık konu akışını destekler ve geliştirir. Yetersiz ışık, konuyu başka yönlere kaymasına sebebiyet verir. Aynı şekilde arka plan da bu konuda önemli bir unsurdur. Kafa karıştıran ve gereksiz detaylardan arındırılmış bir fotoğraf özneyi ön plana çekerken, renklerin ve detayların gereksiz olduğu durumlar da geri plana itebilir.

Fon, temiz ve düzenli olmalı!

Yukarıda belirttiğim gibi fondaki gereksiz detaylar ortadan kaldırılabilmelidir. Arka plandaki boşluk yine yukarıda bahsettiğim gibi, özneyi ön plana çıkmamıza sebebiyet verirken, konunun saf bir portreden ibaret olduğu izlenimini yansıtabilir. Bu sebeple fon, konuyu da yansıtacak renk ve düzende olmalıdır.

Net alan konunun ta kendisidir!

Kurumsal fotoğrafta net alana giren her unsur konu ile bütünleşik olmak zorundadır. Bir yönetici ile arkada koşan çocuğu net olarak almak konuyu saptırabilir. Bu sebeple net alana girecek konuyu fotoğrafçı doğru ayarlamalıdır.  Net alandaki durum arka plandaki ışık ile de paraleldir diyebiliriz.

Doğal olan poz kurumsal fotoğrafta da geçerlidir.

Doğal bir poz yakalamak her daim bir fotoğrafçının istediğidir. Yalnız yine kontrollü bir doğal poz mantıklı olan çerçevede değerlendirilmelidir. Kurumsal bir fotoğraf çekiyorsanız insanları yemek yerken değil işlerinin başında fotoğraflamaktan geçer. Doğal olacak diye insanları sosyal hayatlarını rahatsız ederek ya da irdeleyerek kurumsal fotoğraf çekilmez. Fotoğrafçılığın da etik kuralları var elbette.  Burada bahsettiğimiz doğal poz, içten bir gülüşü, sert bir yönetici bakışını, konu ile bir bütün halinde olan çalışma ortamını yansıtan fotoğraftır. Kurmaca ya da daha önceden ayarlanmış pozlar doğallıktan uzak kalabilir. Çektiğiniz kişi eğer bir aktör veya aktris değil ise bunu yakalamanız kolay olmasa da kısa bir sohbet her türlü kapıyı açar diye bir ipucu da vereyim.

Kurumsal fotoğraf için grinin elli tonunu kullanmanız gerekmez!

Kurumsal fotoğraflarda konu genelde siyah ve beyaz tonlarda ve/veya çok yakın tonlardadır. Renkten yoksun bu tarz fotoğraflar kimi zaman sıkıcı olabilir. Bu yine konu ile alakalıdır. Örneğin, dünyaca ünlü bir oyuncak firmasının ceo’sunu fotoğraflayacaksınız. Oyuncakların içinde olmasa da burada renkten kaçınmak konuyu geri plana iteceği için tercih edilmemelidir. Her CEO, siyah giyen adam olmak zorunda da değildir.

Onlarla birlikte yaşayın!

Kurumsal fotoğrafçılıkta birçok farklı çekim yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bunlardan bir tanesi kurumsal toplantılar ve kokteyllerdir. Bu gibi durumlarda ortama ayak uydurun. Mümkün olduğunca insanları rahatsız etmeden fotoraflayın. İzin isteyin. Doğal hallerini uzaktan fotoğraflayabilirsiniz. Bu sebeple zoom lensler kullanabilirsiniz.

Ayrıca size verilen belirli süre zarfında fotoğrafını çekeceğiniz kişiyi takip ederek bir gününü konu alacak fotoğrafları çekebilirsiniz. Bu sayede insanlara seçme şansı da vermiş olursunuz.

Kurumsal fotoğrafçılığın konusu, ilk başta da belirttiğim gibi, portre fotoğrafçılığının da alanını yansıtmaktadır. Kurumsal fotoğraf çekmek için çok farklı yönleri bilmeniz gerekmez. Kişiyi ve kişinin dahil olduğu konuyu tanımlybilirseniz iş, çözülmüş demektir. Bu sebeple hangi alanda fotoğraf çekiyorsanız çekin, portre fotoğraflarına yatkınlığınız var ise kurumsal fotoğrafçılık da yapabilirsiniz demektir. Söylenmesi gereken çok söz var olabilir; ama burada sizlerin hangi durumlara nasıl tepkiler vermeniz gerektiği konusunda kısa bilgiler verdiğimi düşünüyorum.

Şimdi birkaç kurumsal fotoğrafı yorumlayalım.

Konuya oldukça yakınız. Baş üstünde bırakılan mesafe ve ayakların dengeli kesilmesi, kişinin dik ve düzgün durması vurgunun kendisinde olmasını sağlamış. Bakış; ne kahkaha atacak kadar kurmaca, ne de somurtacak kadar sıradan değil, Gayet anlaşılır ve samimi bir poz. Alan derinliği ile konu gereksiz detaylardan arındırılmış. Ellerin bir olması ve öne doğru eğilme konuya hakimiyeti ve söyleyecek bir söz olduğunun göstergesi. Kısaca sade ve anlaşılır bir kurumsal fotoğraf.

Dergi kapağında yer alması gereken nadir fotoğraflardan bir tanesidir böyle fotoğraflar. Hem ciddi, hem gülümser bakışlar fotoğrafın ana teması gibi görünse de arka planda yer alan şeyler, konunun detaylarını daha net belirliyor. Disney CEOS’su Bob Iger’in bu pozu en doğrularından bir tanesi. 

Yakından ve konuya hakim bir kurumsal fotoğraf. American Express’in CEO’su Kenneth Chenault’ın bu yakın pozu dikkatleri başka hiçbir şeye yönlendirmemeniz gerektiğini belirten pozlardan.  

Her gün bir kahve içtim pozu değil, bu şirketi ben yönetiyorum bozu bu. Konu hakkında yorum yaparmışcasına kaydedilen dudak hareketleri birazdan bir şey söyleyecek gibi donakalmış. Arka plandaki şirket logosu ise ne belirgin ne de belirsiz. Bu sayede şirket CEO’nun önüne geçmeden yöneticiye vurgu yapılmış. Ortam ışığının kullanıldığı fotoğrafta vurgu yapmak için özneye oldukça yakından bir bakış yapılmış.

Fotoğrafta hem şirkete hem de CEO’ya doğru bir bakış ile fotoğraf çekilmiş. Somurtkan olmayan yöneticinin güldüğü de söylenemez. Klasik CEO tutumu olarak görülebilir. Gerçeği yansıtmış vve ters ışık ile arka aydınlatma sağlanırken reflektör ve/veya suni bir ışık kaynağı da konuyu aydınlatmak için kullanılmış. Logo kaybolacak kadar bir diyafram açıklığı yerine belirgin ama hafif geri planda kalacak şekilde flu bırakılmış.

Ellerin kavuşması her an bir şey söylenecek izlenimi yaratabilir. Bacak bacak üstüne atmak hakimiyeti sergilerken gölgelerdeki ve vurgulardaki detaylar fotoğraftaki bütünlüğü ve hissiyatı vermeye yetmiş. Bakışlardaki ifade ise havayı vermeye yetiyor. Gölge detayların ve takım elbisenin rengi fon ile özne arasında bütünlük sğlarken renkler de dengeli seçilmiş. Koltuk rengi ise bulunduğu şirketi temsil edebileceği düşünüldüğünde biraz renkli bir şirket olduğu söylenebilir.

Kadınların iş alanında her daim gülümsediğini görmek güzel. Vurgu, ılımlı ve sert olmayan bir kadın yöneticiyi öne çıkarıyor. fon ile özne arasındaki renk ve kontrast zıtlığı özneyi ön plana çıkarırken, fonun flu olması gereksiz detayları ortadan kaldırmış.

Klasik bir CEO headshot gibi görünen bu fotoğrafta toplantı salonu ile bir yöneticinin fotoğraflanmasından oluşuyor. Aslında hata varmış gibi görünmese de bir yöneticinin bir toplantıda masaya oturduğunu görmeniz imkansız. Eğer oturuyorsa da bu mertebesinin altta olduğunun ve altında bulunan çalışanların üstünde yer aldığını belirtmek için kullandığı bir taktiktir. Gülümsemiş olması de durumu kurtaramıyor malesef.

Fotoğraf oldukça ılımlı. Sanki bir röportaj esnasında çekilmiş gibi. Arka plan konuyla zıtlık oluşturmasına rağmen bulanık bırakılmış olması dikkatleri üzerinde toplamasına neden oluyor. Işık doğru kullanılsa da gölgeleri yumuşatmak adına bir şeyler yapılabilirmiş.

 

Share.

Leave A Reply