Manzara Fotoğrafı Çekiyorum – Hangi Çekim Modu..?

4

Manzara Fotoğrafı Çekiyorum serisinin beşinci yazısı ile karşınızdayım. Manzara fotoğrafı çekmek bu kadar grift bir şey mi diyenlerinizi duyabiliyorum. Burada sadece şunu söyleyebilirim. Manzara fotoğrafı çekmek diğer fotoğrafçılık alanlarının neredeyse %80’ini kapsar. Temel fotoğraf çekim ilkelerinin neredeyse tamamı manzara fotoğrafçılığı için geçerlidir. Yani her bir fotoğraf alanını insan vücudunun parçaları olarak görmelisiniz. Birini diğerinden ayıramazsınız. O yüzden beşinci yazıyı takip edecek bir yazımız daha olacak. Yani hemen bitmedi.  Şimdi gelin, birlikte hangi mod ile çekmemiz gerektiğini tartışalım.

Manzara fotoğrafçılığını diğerlerinden ayırt edemiyorsak çekim yaptığımız modun da birbirlerinden temel farkları yoktur. Yani hangi mod ile çekerseniz çekin; makine ya da sizin ayarlayabildiğiniz temel değerlerden yararlanırsınız. Bunlar temelde hangi mod ve hangi çekim değerlerinde çekmeliyim ile aynı sorulardır. Genel çekim modlarını sıralayalım

Diyafram öncelikli mod: Bu mod ile çekim yaptığınızda diyaframı belirleyip geriye kalan perde hızı ve ISO’yu makinenize bırakabilirsiniz.

Enstantane öncelikli mod: Bu mod ise perde hızını sizin ayarlayıp geri kalanını makineye bıraktığınız moddur.

Manuel Mod: Tüm ayarları sizin yaptığınız; ama bir şekilde size doğru pozlamayı histogram vs gibi seçeneklerle bulabildiğiniz ayardır.

Diğer modlar: Diğer mod seçeneklerini sıralamayı tercih etmiyorum çünk hazır modlara çok ihtiyacımız yok. Eğer manzara moduna getirip çekmek istiyorsanız bilin ki fotoğrafı bol renkli ve kontrastlı verecektir. Yani sizin elinizde olmadan sizin istemediğiniz şeyleri yapabilir.

Manzara fotoğrafçılığı için Diyafram ve Enstantane öncelikli modlar ile birlikte manuel mod kullanabilirsiniz. En azından bir değişkenin yani ISO, Diyafram ve Enstantanenin sizin elinizde olmasını sağlayın. Tamamına hakim olmak için manuel mod deneyin.

Manzara modunda ölçüm modu ne olmalı?

Fotoğrafın temel anlamı ışıkla boyamaktır. Ölçüm modu ise ışığı özelleştirme anlamında bize gerekli olan en temel unsurlardan bir tanesi. Genel, Merkez ağırlıklı ve nokta ölçüm seçenekleri ile ölçüm modu seçenekleri bizim çekimimizi bize ait kılan özelliklerdir.

Genel Ölçüm Modu : Kadrajımıza sığdırdığımız manzaranın tamamından alınan ışık ölçümüdür. Bu ölçümde karaja giren tüm karanlık alanlar ile tüm aydınlık alanların dengelenmesi esas alınır. Bir makinenin bunu ne kadar iyi yaptığı DRO ile ilgilidir. Bazı markalar DRO yani Dynamic Range Optimizer bunu farklı şekilde adlandırabilir ama anlamının dinamik aralığı belirleyen ölçüm sistemi ve işlemci ile ilgilidir. Bir nevi HDR yapmak yerine tek fotoğrafta en iyi pozlamayı sağlayabilmektir.

Merkez Ağırlıklı Ölçüm Modu : Bu mod ile çekim yaptığınızda merkezdeki yer alan küçük bir bölüm üzerinden ışık değeri alarak çekim yapar. Bu mod ile çekimlerin genellikle portre olduğunu ve merkeze yerleştirilen bir portrenin daha aydınlık çıkması ve konunun ön plana çıkması için kullanıldığını söylemek gerek. Manzara çekimleri için çok da uygun değil. O yüzden merkez ölçüm modunu manzara çekimleri için kullanışlı olduğunu söyleyemem.

Nokta – Spot Ölçüm Modu : Manzara çekimlerinde ışığı yakalamak ve vurgulamak için kullanılabilir. Dinamik aralığın düşmesine sebebiyet verecektir. Manzara çekimleri için kullanılabilir, yalnız doğru kullanılmadığında; çok aydınlık veya karanlık yani az veya çok pozlanmış fotoğraflar elde edebilirsiniz.

Kısaca ölçüm modunda genel ölçüm kullanılırsa daha doğru bir yol izlenmiş olacaktır. Işığı farklılaştırmak amacıyla spot veya merkez ağırlıklı ölçüm modları tercih edilebilir.

Yüksek ISO İstemeyeceğiniz Sonuçlar Doğurabilir

Manzara fotoğraflarında yüksek ISO kullanımı yıldız pozlaması yapmayacaksanız çok da gerekli bir iş değil. Belirli alanlarda ortamı aydınlatmak adına bir çekim yapamıyorsanız ISO’ya başvurursunuz. Belirli marka ve model makinelrde ISO başarımı farklılık gösterebilir.Burada sensör ve işlemcinin etkin çalışıp çalışmadığını test edebilirsiniz. Manzara fotoğraflarında ISO, en düşük değerde tutulması yönünde hareket edildiğinde etkili olur. Daha düşük kumlanma daha keskin ve net fotoğraflar almanızı sağlayacaktır. Gece çekimlerinde yıldız ve astro fotoğrafçılık gibi alanlarda çekim yapıyorsanız ISO değeri 1600-6400 değerlerinde gezinebilir. Burada yeterli ışığı alamadığınız ve fotoğrafın doğru pozlanması gerektiği için kullanılır.

Yüksek enstantane AN’ı durdurmak için kullanılır.

Manzara fotoğraflarında O AN diyebileceğimiz çekimler neredeyse hiç yoktur. O yüzden enstantane değeri düşük olan(1/1000 – 1/8000 gibi) değerler manzara fotoğrafçıları tarafından tercih edilen değerler değildir. Yüksek perde hızı işimize çok yaramasa da düşük perde hızı farklı sonuçlar almamızı sağlayabilir. Örneğin uzun pozlama yaptığınızda; durağan bir manzaraya hareket katabilirsiniz. Aşağıdaki fotoğraf ve fotoğraftaki bulutlar gibi…

Diyaframı açık lens istiyorum, manzara fotoğrafı çekeceğim.

Manzara fotoğrafı çekmek için diyafram açıklığı iyi olan bir lens almak şart diye düşünen birçok insan var. Bu yanlış düşünceye kendinizi kaptırmayın. Diyaframı açık olan 16-35mm f/2.8 gibi lensler  ve daha açık diyaframa sahip lensler manzara fotoğrafçılığının bir dalı olan Astro fotoğrafçılık ile kullanılması ve gece çekimlerinde kullanılması amaçlandığı için vardır. Bunun haricinde kullanım alanları değişebilir. Sadece manzara fotoğrafları için söyledim bu son sözümü.

İdeal bir manzara fotoğrafı için kısık diyafram doğru sonuç almanızı sağlayacaktır. Sebeplerini ise şöyle söyleyebilirim. Açık diyafram istemesek de vignette yani köşe kararması yapacaktır. Bu manzara fotoğrafında her yeri doğru pozlanmış görmekten ziyade köşe kararması olan fotoğraflar ortaya çıkmasına sebebiyet verir. Ayrıca lenslerin en keskin değerlerini en açık diyaframda vermediklerini billiyoruz. Zira net alanı artırmak yerine düşüren açık diyafram fotoğraftaki keskinliği de düşürebiliyor. Hangi diyafram değerini kullanacağınız ise tamamen sizinle ve ortam ışığı ile alakalıdır. 2.8 diyaafram değerine sahip bir lens ile genelde f/5.6 ve f/11 aralığı lenslerin en keskin değerlerini aldığı aralıklar olduğu için tercih edilir. Buradaki aralıktaki oynamalar doğru pozlama ile ilgilidir.

Burada size vereceğim en doğru tavsiye ise f/4 gibi diyaframa sahip lensleri, kullanılamaz olarak görmeyin. f/4 diyafram değerinde olup performansından memnun kalacağınız lensler hiç de az değildir. Örneğin

Bu lenslere en güzel örneklerdir. Üst sınıf lensler olup f/4 diyafram açıklığında olmasının sebebi daha uygun fiyata sahip olmaları.

Genel anlamda devam edecek olursam, doğru ayarlar ve iyi pozlanmış bir fotoğraf için belirli ayarlar yapmanız gerekir. Buradaki ISO – Diyafram – Enstantane ölçüsünü ayarlayacak  olan sizsiniz. Karar verecek olan yine sizsiniz. Nereye göre karar vereceğiniz gayet açık. Ortamdaki ışık… Hangi makine, hangi lens ve hangi tripod, filtreyi kullanacağınızdan ziyade burada hangi ayarlarla çekim yapmanız gerektiğini anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı olabilmiştir bu başlık.

Önümüzdeki ve son başlığımız ise kompozisyon. Manzara fotoğrafında kompozisyonun nasıl olması gerektiğinden bahsedeceğiz. Bizi takip etmeye devam edin. 😉

Share.

4 yorum

 1. salih gürsez on

  canon 11_24 usm lens ve 5dsr makinem var.manzaranin tamamini net cekmek istiyorum.fotonun yuzde yuzu net olsun tavsiye degerler nelerdir

  • manzara fotoğrafında netlik arıyorsanız genellikle f/8 diyafram kullanın.
   Bu hem vinyet oluşmasını engeller hem de keskinliği ve netliği daha iyi sağlar.
   Tripod üzerinde kullanmayı unutmayın. 1/125 gibi bir değerin altına düşmeyin.
   ISO mümkün olduğunca düşük olsun ki 50-200 ISO aralığında çalışabilirsiniz.

   Temelde ISO 50-100
   f/8-11 diyafram
   1/125 altına düşmeden enstantane.

   Tripod üzerinde kullanım
   Lensin ön camını buğulanmadan koruyun, toz varsa silin.

 2. Levent Kasap on

  Nikon d5500 kullanıyorum. Daha güzel manzara fotoğrafları çekebilmek için geniş açı bir lens almayı düşünüyorum. Tavsiyeniz ne olur ve hangi değerlerle çekmeliyim?

  • Daha güzelden kasıt, daha keskin ve daha renkli fotoğraflar olacak ise önerilerim olabilir. Ama daha geniş açı ise istenilen lens taviyesi olarak Nikon 10-20mm modelini önerebilirim.

   Daha keskin fotoğraflar için öncelikle bir tripod alman olacaktır. Bu titreşim olmadan daha net fotoğraflar dolayısıyla keskin sonuçlar almanı sağlar. İkinci olarak diyafram öncelikli mod tercih edilmeli. Manuel çekimlerde tek seferde istediğin sonuçlar çıkmayabilir. Diyafram değeri lensin o açıda verdiği en açık diyaframdan yaklaşık 2-3 stop daha kısılması gerekir. Örneğin f/3.5 ya da f/5.6 gibi bir değerde seni kısıtlıyorsa f/6.3 ile f/11 aralığındaki değerler lenslerden en keskin sonuçları alabileceğin değerlerdir.
   ISO değerin mümkün olduğunca düşük olması iyidir. ISO 100 makinendeki en düşük değerdir.

   HDR veya DRO ile dinamik aralığı iyi olan çekimleri yapmak daha düzgün pozlamaya sahip fotoğraflar çekmeni sağlayacaktır.
   Vizörden değil tripod üzerinde veya yapabiliyorsan elde çekimlerde LCD ekrandan bakarak fotoğraf çekmek çok daha keskin sonuçlar almanı sağlar.
   Daha canlı renkler ve daha iyi sonuçlar için CPL polarize filtre almak ve kullanmak çok ciddi bir değişikliktir. Manzara fotoğraflarında kesinlikle tavsiye ederim. Daha iyi bir filtre keskinlik kayıplarına da yol açmadan daha doğal fotoğraflar verecektir.

   Benim tavsiyelerim bu kadar. Başka bir şey olursa yazarsın.

Leave A Reply