Manzara Fotoğrafı Çekiyorum – Hangi Tripodu Almalıyım?

0

Manzara Fotoğrafı Çekiyorum serisinin dördüncü yazısı olan “Hangi Tripodu Almalıyım?” konusuda hangi tripod sizin için daha uygun buna karar vermenii sağlayacağım. Özellikle manzara fotoğrafçıları tarafından sıkça kullanılan tripodun, bu tekniğin dışında birçok farkı fotoğraf çekiminde de kullanıldığını da bilmelisiniz. Örneğin ürün fotoğrafçıları, moda fotoğrafçıları ve vahşi yaşam fotoğrafçıları da tripod kullanımının yaygın olduğu alanlardır. Bizim konumuz ise Manzara Fotoğraflarında Tripod Kullanımı. Gelin birlikte inceleyelim.

Manzara fotoğrafı çekerken tripod gerekli mi?

Manzara fotoğrafı çekim modları ve ayarları hakkında konuşmasak da birkaç cümleyle neden tripodun gerekli olduğunu anlatayım. Manzara fotoğraflarında yeterli ışığı sağlayabildiğimiz noktalarda elde çekim yapılabilir; ama, eğer bu ışığı kesen etmenler olan ND filtre, polarize filtre gibi araçlar kullanılacak ise orada pozlama değerine göre hareket edilmelidir.  1/200sn gibi perde hızlarından daha düşük perde hızlarında el titremelerinin önlenmesi ve fotoğrafa olan olumsuz etkilerinin kaldırılması amacıyla tripod kullanırız. Kimilerimiz 1/15sn gibi perde hızlarında net fotoğraf çekebildiğini iddia etse de minimal düzeyde el titremesine mağruz kalmış fotoğrafları ortaya çıkardığını görmesi için %100 yakınlaştırıp fotoğrafı izlemesi gerekir. Her fotoğraf ultra keskin olacak değil tabii ki ama yeterli netlik ve keskinlik için bir sabitleyici ihtiyacı olduğu yadsınamaz. Ayrıca manzara fotoğraflarında köşe kararmalarının önlenmesi, lensin maksimum verimli olarak kullanılabilmesi amacıyla F değeri f/2.8 gibi değerlerden f/8 gibi diyafram açıklığında fotoğraf çekeriz. Bu değerlere gelen diyafram sonucunda eğer ISO değeri ile oynama taraftarı değilseniz ve minimum değerde kullanıyorsanız pozlama sürenizi uzatmanız ve perde hızını düşürmeniz gerekecektir. Yani elde çekim yapamayacak duruma gelirsiniz ki bu durumda da tripod kullanımı ön plana çıkar.

Bu genel manzara çekimin dışında uzun pozlama gibi filre kullanımının olduğu çekimlerde sabitleyici kullanılması kesinlikle gerekiyor. Perde hzının 1sn-30sn ve daha yüksek pozlamalarda elde çekim yapılması neredeyse imkansız olmaya başlıyor. O yüzden tripod kullanmak şart.

Ne tip bir tripod almalıyım?

Hangi tripodu seçeceğiniz sizinle alakalı bir  konu olduğunu baştan söyleyeyim. Yani boyunuz ve kilonuz ile doğru orantılı bir tripod almanız yerinde bir karar olacaktır. Eğer 50 kilo olan bir bayanın kullanabileceği bir şey arıyorsanız daha hafif ve daha kısa bir tripod seçmek, malzeme kalitesinden ödün vermek yerine karbon modellere yönelmeniz gerekebilir. Herhangi bir tripod yaklaşık bir saatlik taşıma sonrası ağırlığının iki katına artırıyor. Yani öyle hissettiriyor. O yüzden taşıyabileceğiniz bir tripod fotoğraf çekmek konusunda size doğru bir aksesuar olacaktır. Taşıyamayacağınız bir tripodu yanınızda hiçbir yere götürmek istemeyebilirsiniz.

Hafif bir tripod için genellikle seyahat tipi tripodlar tercih edebilirsiniz. Benro Travel Angel Serisi veya Mefoto serisi, Digipod 2250, 2840 gibi ya da Manfrotto Befree serisi bu tarz tripodlara en ciddi örneklerdir. Bu tarz tripodların genel özelliği şu şekilde sıralanabilir:

  • Ayak boru çapları çok kalın değildir.
  • Ayak kademeleri mandal değil vidalı dediğimiz tiptedir.
  • Tripod Başlık tipi ball-head yani top kafadır.
  • Orta bağlantı boruları da kademeli olabilir. (kapalı uzunluklarını kısaltma maksatlıdır)
  • Tripod genel anlamda orta boru ve başlığı ayakları arasında kalacak şekilde kapanır.

Bu genel özellikleri ile seyahat tipi tripodlar, hafiflik arayanlar için doğru tercih olacaktır.

Tripod seçme konusunda ağırlığın dışında taşıma kapasitesi de önemli bir faktördür. Çünkü aldığınız tripodun ekipmanlarınızı taşıyabilmesi gerekir ki fotoğraf çekesiniz. Burada seçim yapmak için tripod ile başlığın taşıma kapasitelerini iyi incelemek gerekir.

Tripod seçimi yaparken üçüncü olarak kafa-başlık tipini seçmeniz gerekir. Bu sizin çalışma stiliniz ile ilgili bir durum olduğu için şunu alın ya da bunu almalısınız diyemeyeceğim. Kullanım stilinize ve pratikliği konusunda tercihiniz top başlık olabilir; ama ben sağlamlık ön planda tuttuğum için yani işimi sağlama almak istediğim için ağırlığa katlanır ve 3 yönlü başlıkları ve ağırlık taşıma kapasitesi daha yüksek olan modelleri tercih ederdim.

Bir tripod üzerindeki belirleyici etkenleri sıralayalım isterseniz.

Balık baştan kokar hesabı başlık ile başlayalım. Top başlık ya da ball head ve yönlü başlık arasında yapısal farklar var. Tercih sebebi kullanım stiliniz. Ama tercih yaparken belirli koşulları sıralayarak yapabilirsiniz. Taşıma kapasitesi bunlardan ilki. Top başlıklar daha düşük ağırlıkları taşıyabilirken yönlü kafalar daha yüksek ağırlıkları taşıma konussunda başarılılardır. Kullanı kolaylığı, Top kafalarda kullanım biraz tecrübe gerektiriyor. kadrajı ayarlayabilmek için sayılarla değil terazi ile oranlama yapabiliyorsunuz. Yönlü kafalarda tilrt ya da pan hareketi başlık üzerindeki ” xx° ” derece ile oranlanabiliyor.

Ayak Kademe sayısının önemi, çok dikkate alınmasa da büyüktür. Her kademe en son kademedeki bru çapının düşmesine sebep olur. Bu da titreşimin artışına sebebiyet verecektir. Yani kademe sayısı ne kadar az ise o derece titreşimsiz fotoğraflar demek. Yalnız unutulmamalı ki kademe sayısının fazla olduğu tripodların kapalı uzunlukları da o oranda düşük olmasını sağlar. Bu da tripodun taşıyabilme kapasitesi değil sizin tripodu taşırken rahat etmenize olanak tanıyacaktır. Yani kademe sayısı fazla olan tripodlardan nefret etmeyin. :)

Ayak kademe bağlantıları, kullanışlılığın göstergesi… Ayakların bağlantı noktlarında vidalı tip kullanılması ağırlık ve pratiklik sağlarken bu sistemi kullanmasını bilmeyenler için sıkıntı olabilir. Burada vidayı tek sefer çevirmeniz gerekiyor. Daha fazla çevirirseniz ayaklar elinizde kalabiliyor. Kullanım kılavuzlarında vidayı gevşetmek deyimi vardır. Vidayı yerinden sökmeniz gerekmiyor. Klips dediğimiz ayak sistemleri ise daha sağlam olsa da doğru bakılmadığı taktirde bozulabiliyor.

Maksimum Yükseklik, Minimum Yükseklik, Kapalı Uzunluk gibi değerler ile birlikte maksimum bacak açıklığı da manzara fotoğraflarında önemli. Manzara fotoğraflarında maksimum yükseklik tamamen çekim yaptığınız ortamla ilgili bir durumdur. Eğer bir göl manzarası çekiyor ve göl zemininden çekim yapıyorsanız yüksekten çekmeniz gerekebilir. Minimum yükseklik ise tam tersi durumlar için geçerli olabilir. Kapalı uzunluk ise taşıma kolaylığı sağlaması açısından önemlidir. Bacak açıklığının önemi ise daha stabil bir performans sağlayabilmesinden dolayı önemlidir. Bacakların yer ile temas eden bölümü birbirine ne kadar yakınsa sağlamlık ve salınım konusunda o derece hassas olacaktır. Bacak açıklığı çok daha fazla olan tripodlar, rüzgar salınımından ve çarpmalara bağlı titreşimlerden bir o kadar uzak olacaktır. O sebeple bacaklar arasındaki mesafe ve bacak açıklığı olan tripodları tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Burada travel serisi tripodlar daha ön plana çıkar. Bacaklar yer ile paralel olacak şekilde açılabildiğinden daha fazla ağırlığa rahatlıkla savaş açabilirler. Boyları küçük olsa da yere tam açılan bir tripodu devirmek, rüzgardan sakınmak daha kolaydır.

En önemli konulardan bir tanesi malzeme yapısı… Tripodlarda kullanılan malzemeler,  aluminyum, magnezyum ve karbon olabilmektedir. Aluminyum hafif olmasına rağmen daha az dayanıklıdır. Magnezyum dayanıklılığı ile ön plna açıksa da hafiflik konusunda çok avantaj sağlayamayabilir. Carbon tripodlar ise dış etmenlere en dayanıkı tripodlardır. Hafif ve dayanıklı olan bu tripodların en büyükdezavantajı ise yükte hafif pahada ağır olmalarıdır. Bu malzemelerden aluminyum ve magnezyum karışıkolarak kullanılabilir. Tercihiniz ise bütçe ile oranlı olmalıdır. Ağırlığa katlanabilirseniz hem sağlam hem de pahada ortalama seviyede tripod tercih edebilirsiniz.

Tripodlarda tercih edilmesindeki sebeplerden bir tanesi özellikle manzara fotoğrafçıları için ayak uçlarıdır. Çivili ayaklara sahip ayaklar ile kağuçuk ayak tipleri birbirinden zemin farkı sebebiyle ayrılır. Kaygan düz zeminlerde ve asfalt zeminlerde kauçuk ayaklar iyi sonuçalr verirken; çivili ayaklar ya da çivili hale gelebilen ayaklar ise daha çok kum ve toprak zeminde önem kazanırlar. Manzara fotoğraflarında şehir manzarası çekiyoranız kauçuk ayaklar; doğaya çıkıp trekking  yapıyor ve bir yandan fotoğraf çekiyorsanız, ayrıca çok gezen biriyseniz çivili tip ayak uçları fazlasıyla işinizi görecektir.

Manzara ya da diğer çekimlerinizde kullanabileceğiniz tripodlar birbirlerinden farklılık gösterebilmektedirler. Bu sebeple tercihlerinizi, sizin yapmış olduğunuz çekimler belirler. Tripodlar konusunda, seçimlerinizi neye göre yapabileceğinizi yazmaya çalıştım. umarım faydalı olabilmişimdir. Zira tripod basit yapıya sahip bir aksesuar gibi olsa da seçmesi bir hayli kafa karıştırıcı bir araçtır. Bu seçimde yardımcı olabildiysem ne ala.

“Manzara Fotoğrafı Çekiyorum – Hangi Tripodu Almalıyım?” başlığı ve önceki Makine, Lens ve Filtre Kullanımı başlıklarının Manzara Fotoğrafçılığı için bir başlangıç olarak görebilirsiniz. Bu yazı dizisinde yolu yarıladık sayılır. Önümüzdeki yazının ne olacağı konusunda net bilgi vermesem de kısa sürede sizinle paylaşacağım. Beni takipte kalabilirsiniz.

Manzara fotoğrafı çekiyorum yazı dizisinin ilk üç konuya buradan ulaşabilirsiniz.

1 – Manzara Fotoğrafı Çekiyorum – Makine Seçimi

2 – Manzara Fotoğrafı Çekiyorum – Lens Seçimi

3 – Manzara Fotoğrafı Çekiyorum – Filtre Kullanımı

4 – Manzara Fotoğrafı Çekiyorum – Hangi Tripodu Almalıyım?

Share.

Leave A Reply