Manzara Fotoğrafı Çekiyorum – Lens Seçimi

0

Manzara fotoğrafı çekimleriniz için ilk yazımızda “Fotoğraf Makinesi Seçimi” konusunu işlemiştik. Fotoğraf makinesi sadece gövdeden ibaret değil. Eğer kompakt makine kullanıyorsanız dahili olan lens için bir seçim yapmanız gerekmeyecek ama bu sefer de lensini makine özellikleri ile düşünerek alacaksınız. Benim burada bahsetmek istediğim ise manzara fotoğrafçılığı için DSLR veya Aynasız fotoğraf makineleri için hangi lensleri seçmeliyiz olacak. Manzara fotoğrafları çekmek için hangi lensi seçmemiz gerekiyor, gelin birlikte bakalım.

Lens Odak Aralığı Problemi

“Lens odak aralığı sensör boyutuna göre değişiklik göstermektedir.” Aslında bu tabir yanlıştır. Odak aralığı aynı ya da odak değeri aynı kalmasına rağmen sensör full frame değerinde asıl değerini bulur ve bunun üzerinden değerlendirme yapılır. Yani full frame referans noktasıdır diyebiliriz. Örneğin: 16-35mm odak aralığında full frame uyumlu bir lensi ele alalım.

  • Canon APS-C ya da crop makineler 1.6x Nikon DX yani crop makineler ise 1.5x crop değerine sahiptir. 16-35mm lens ile
  • Full Frame Canon 1x croptur. Yani 16-35mm odak değeri 16-35mm olarak görünür.
  • APS-C Canon makineler 1.6x croptur ve 1.6 x (16-35mm) = 25,6-56mm aralığında bir odak değerine sahipmiş gibi görünür.
  • Full Frame Nikon Makineler 1x croptur. Yani 16-35mm odak değeri 16-35mm olarak görünür.
  • DX Nikon Makineler 1.5x croptur ve 1.5 x (16-35mm) = 24-52,5mm olarak görünür.

Bu konuyla ilgili genel değerlendirmeyi BURADAN inceleyebilirsiniz.

Yukarıda anlattığım crop değeri Sony Aynasız ve DSLR makinelerde Nikon değerleri ile eşdeğerdir. Yani Full Frame olan makineler 1x crop olan Sony A6000 gibi modeller ise 1.5x crop değerine sahiptirler.

Hangi odak aralığında manzara fotoğrafı çekilir?

Buradaki çeşitlilik inanılmazdır. Geniş açı diye tabir edilen lensler ile çekim genelde tercih edilendir. Ama bu durum telefoto lenslerle de manzara fotoğrafı çekilemez demek değildir. 100-400mm lensle de manzara fotoğrafı çekebilirsiniz. Yalnız bu tarz bir manzara fotoğrafı ya da şehir manzarası fotoğrafı çekmek hem zor hem de kolay bulunabilir cinsten değildir. Zira en yakın örnek hemen yanı başımdaki Galata Kulesi ve Karaköy’ü de içerisine alan İstanbul şehir manzarası fotoğrafı olarak düşünebilirsiniz. Bir yandan 24mm gibi geniş bir açı ile neredeyse yakanın tamamını kadraja sığdırabilirken, 400mm lens ile galata kulesinin üzerinde dolaşan insanların portresini çekebilirim. Yani telefoto lensler ile her yerde manzara fotoğrafı çekilmez. Genellikle geniş düzlüklere sahip Afrika gibi ülkelerde çekim yapabilirsiniz. Örneğin safariye gittiyseniz 400mm ile manzara fotoğrafı çekebilirsiniz.

Bu anlatımdan sonra söyleyebileceğim şey ise şu: Genellikle geniş açı lensler diye tabir edilen sabit odaklı ya da zoom yapabilen lensler manzara fotoğrafçılığında kullanılabilir. 10mm ile 24mm full frame odak aralığına sahip olan lensler geniş açı diye tabir edilir. 50mm odak aralığına kadar manzara fotoğrafı çekebilirsiniz, yalnız açınızın farklılaşacağını bilmelisiniz.

Bu aralıktaki lenslerden www.fotopazar.com sitesinde en çok tercih edilen beş modeli sizin için listeleyeyim.

  1. Tokina 11-16mm f/2.8
  2. Canon 10-18mm IS STM
  3. Nikon 10-24mm f/3.5-4.5
  4. Sony 10-18mm f/4
  5. Sigma 10-20mm f/3.5

Manzara Fotoğrafı çekerken diyafram ne kadar önemli?

Aslında bu, çektiğiniz manzara fotoğrafıyla ilgili bir durum. Eğer gün ışığında manzara fotoğrafı çekiyoranız f/1.8 gibi bir diyafram değeri yerine ışığı daha az gelmesini sağlayacak f/5.6 – f/11.0 gibi değerleri kullanırız. Eğer gece karanlığında ve ışığın az olduğu manzaralarda çekim yapıyorsanız açık diyaframa yani f/1.8-2.8 gibi aralıklara ihtiyacınız olabilir. Zira ya yıdızları startrail ya da samanyolu galaksisi çekimi yapıyorsunuz demektir. Diyaframın önemini sizin çekimleriniz belirliyor kısacası.

Fisheye lens ile manzara fotoğrafı çekilemez mi?

Farklı açıları arıyorsanız, cevabım evet çekebilirsiniz olacaktır. Özellikle şehir manzarasında ve mimaride farklı açılar sunduğu için tercih edilse de manzara fotoğraflarında yüksek distorsiyon ve bozulmalara sebebiyet verdiği için tercih edilmez. Bu kullanılamayacağı anlamına gelmesin.

Prime lens mi yoksa zoom lens mi?

Burada karar sizin. Genel anlamda prime lenslerin optik kalite anlamında daha iyi olduğu söylenir. Bu genelleme bazı noktalarda yanılabilir. Aslında bu durum tam anlamıyla markaların bu lenslerin içerisine eklediği özel kaplamalara sahip elemanların belirlediği bir durumdur. Örneğin Tamron 15-30mm f/2.8 VC USD Lens. Adamlar içerisinde 13 grupta 18 optik eleman kullanmışlar. Canon EF 14mm f/2.8L II USM Lens’te bu durum 11 grupta 14 optik elemandan oluşuyor. Tamron 15-30’u Türkiye’ye geldiğinde ilk inceleyenlerden biri olarak optik anlamda hiçbir sıkıntısı olmadığını gördüm. Burada önemli olan kaliteli asferik veya ekstra düşük dağılım optiklerin kullanılmasıydı. Canon ile karşılaştırılır mı bilemem ama benzer keskinlik ve kontrast-renk dengesini sunduğunu söyleyebilirim. Yani prime lens seçip seçmeyeceğiniz yine sizinle alakalı bir durum ama benim size tavsiyem prime bir lens seçmeniz.

Samyang 14mm f/2.8 ya da crop aynasız kullanıyorsanız Samyang 12mm f/2 Lens gibi lensler benim tercihim. Tabi, bu demek değil ki Canon EF 17-40mm f/4L USM  ya da Tokina 11-16mm f/2.8 gibi lensleri sevmediğim anlamına gelmiyor. 2016’nın en çok tercih edilen geniş açı lenslerini BURADAN inceleyebilirsiniz.

IS Titreşim Engelleyici manzara çekimlerinde ne kadar etkili?

Hiç etkili değil. Eğer gerçekten manzara fotoğrafı çekmek istiyorsanız tripod üzerinde çekim yaparsınız. Bu da titreşim engelleyiciyi kapatacağınız anlamına gelir. Ama biraz daha loş ışıkta elde çekim yapacaksanız titreşim engelleyici tercih sebebi olabiliyor.

Manzara lensinde otofokus ne kadar gerekli?

Aslıda gerekli değil. Tripod üzerinde sabitlenmiş makinede 10 metre sonrasını sonsuz olarak nitelendirebiliriz. Yani net alana girmemesi için çaba sarf etmeniz gerekecektir. O yüzden manuel focus lenslerle de çekim yapabilirsiniz.

Bu yazımda manzara fotoğrafçılığı için hangi lensi kullanmanız gerektiğini anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı olabilmiştir. Önümüzdeki yazının konusu ne olacak kısa bir ipucu vereyim. Makine ve lensi aldıktan sonra geriye kalan şeyler ise aksesuarlardn ibaret. Yani bir aksesuar konusunda devam edeceğim.

Bu arada geniş açı lensler ile ilgili fiyat bilgisini www.fotopazar.com/lensler linkinde bulabilirsiniz.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Share.

Leave A Reply