Nikon D850 DSLR Fotoğraf Makinesi

0

Nikon D850 fotoğraf makinesi çıkıyor söylentileri geçtiğimiz haftalarda ortalığı kasıp kavurdu. Fotoğraf, video ve ses alanlarında iki haftalık süreçte en çok dikkat çeken haber D850 hakkında oldu. Özellikleri yayınlanmasa da beklentiler yüksek. Gelin birlikte bakalım.

Öncelikle, Nikon’un full frame giriş sınıfında yer alan D600 ve sonrasında çıkan D610’un deamını getirmemiş ve kendini full frame orta sınıf gibi bir alan yaratarak D750 modelini duyurmuştu. Aradan geçen zamanda D810’a herhangi bir güncelleme yapmazken, tercihi Nikon D5 gibi en üst sınıf FX bir DSLR makinede kullanmıştı. Aynı dönemlere ait D500 ve en son olarak da D7500 gibi orta sınıf bir DX fotoğraf makinesi çıkardı. Alt sınıftaki yenilikleri söylemiyorum. Zira orada ufak tefek değişikliklerle devam ediyor.

Fotoğraf makinesi anlamında yukarıda saydığım modeller yer alırken lens konusunda da geniş açı DX lens ve balıkgözü lens gibi yeniliklere bundan yaklaşık bir buçuk iki ay kadar önce duyurmuş ve satışına tüm Dünya ile aynı anda başlanmıştı.

Hani bu kadar konuştun ama D850 hakkında bir haber yok mu diye soruyorsunuz. Var yalnız Nikon burada rakiplerini görerek hareket etmiş olmalı ki 5D mark IV gibi en büyük rakibine ve aynasızlarda A7R II modeline ve hatta beklenen A7R III modeli ile beklenen özelliklere göz atmış olmalı.

Özellik bakımından iki vurgu yapılmış. Bunlardan bir tanesi geliştirilmiş sensör ve tabii ki yüksek çözünürlük. İkincisi ise netleme ve genel manada HIZ

Geliştirilmiş sensör zaten olmazsa olmazlardan. Bu işin temelinde yatan şey zaten sensördür. Film döneminde de sensör değil film vurgulanırdı. Bu yüzden Kodak ve Fujifilm gibi sektörün öncüleri vardı. Her neyse… Geliştirilmiş bir sensör yapısı bekleniyor. Özellikle ışık algısını artırmak hedefleniyor gibi görünüyor. Zira ilk teaser görüntüleri gece yıldız pozlama ve ışığın olmadığı bir çekim şeklinde vurgulanmış şekilde yayımlandı.

Megapiksel konusunda bir gelişme beklemiyorum. Zira D810 modelinde de MP yeterli görülebilir. Muhtemelen 40-50MP aralığında bir değer beklenebilir. Yani Sony A7R II’den yükseksek veya eşdeğer seviyede olabilir.

İkinci vurgulanan nokta ise yüksek hız. Öncelikle Sony’nin aynasız makinelerinde yer alan oldukça fazla netleme noktası ve netleme hızları A99 II ve son olarak da A9 modelinde günyüzüne çıkmıştı. Canon ise Dual Pixel CMOS AF sistemini bşatan sona tüm modellerine koymaya başladı ve 5D Mark IV ile beklentileri fazlasıyla karşıladı. Nikon’un ise bu alanda bir miktar geride kaldığı görülmüş olacak ki bu konu üzerine durulmuş diyebiliriz. Nikon D5 ile D500 moderinde yer alan AF sistemlerinin bir sentezini Nikon D850 modelinde bekliyoruz.

8K Time Lapse

Video dışında fotoğrafın vurgulanması bu konuda insanları bir kez daha düşündürecek gibi görünüyor. Time Lapse çekimleri artık kumandalar değil makinelere dahil olan yeni yazılımlarla çözebiliyoruz. 8K gibi yüksek çözünürlüklü time lapse çekimlerin sunulması ise akıcı ve hızlandırılmış videolar konusunda bir adım atmak, ayrıca zaman aralıklı çekimleri birleştirerek daha kaliteli ve hareketi yansıtan fotoğraflar elde etmek için. Yani 1500sn’lik bir star trail çekmek yerine 25sn’lik 60 adet fotoğraf çekmek hem sensörü hem de makineyi yormayacaktır.

Kısaca özetleyecek olursak; net bilgilere sahip olmadan konuşmak doğru değil. Nikon bu konuda çok ipucu vermese de tahminler yürütebiliyoruz. Çünkü iş bir yerden sonra rekabeti korumak ve bu alanda geri plana düşmemeyi amaçlıyor. Bu da bizi en büyük rakiplerinin benzer modellerine bakmayı öğretiyor bize. Doğru bir yol izliyor gibi görünen Nikon’un önümüzdeki aylarda daha detaylı bilgileri bizlere sunacağını söyleyebilirim. En temel ve genel özellikleri ile D850’den beklentileri ile konumuza şimdilik son verelim.

  • 45-46MP Full Frame (FX) CMOS sensör
  • Hareketli LCD Panel
  • SD ve XQD Hafıza Kart Yuvaları
  • 4K Crop Yapmadan Video Çekimi
  • Nikon D5 benzeri veya aynısı AF Sistemi
  • Dahili WiFi ve Bluetooth Bağlantılar
  • 8K Time Lapse Çekim
  • 8fps Seri Çekim Hızı
Share.

Leave A Reply