Samyang AF 14mm f/2.8 EF İncelemesi ve Teknik Özellikleri

0

Samyang AF 14mm f/2.8 EF yeni nesil auto focus sistemine sahip olan lens. Samyang AF 14mm f/2.8 EF fiyatı ve özellikleri nedir, nerelerde kullanılır gibi soruların cevaplarına aşağıdan ulaşabileceksiniz.

Canon fotoğraf makineniz var ve geniş açılı, açık diyaframlı bir lens arıyorsanız ya da Sony E Mount bir cihazınız ile birlikte aldığınız Sigma MC-11 adaptör var. buna uygun EF bayonetli bir lens arıyorsanız Samyang AF 14mm f/2.8 EF bunun için alternatif bir seçenek olacak. Bildiğiniz gibi Samyang yıllardır Rokinon adı altında Amerika’ da ürün üretiyor ve bizim gibi ülkelere Samyang adı altında satış yapıyor. İlk başlarda pahalı lenslere alternatif olarak manuel lensler üreten Kore menşeili bu firma artık Sony ve Canon’ ların video-fotoğraf başarısını artırdıktan sonra AF yapabilen lenslerini çıkartmaya başladı. Hem videoda hemde fotoğrafta kategorileştirdiği bu lenslerin (Video için VDSLR) başarısı artık tüm kullanıcılar tarafından yavaş yavaş görülmeye ve fikir değişikliğine sebep oldu. F/P açısından diğer lensler ile kıyasladığımız zaman Samyang oldukça iyi bir seçenek olduğu aşikar.

 

 

Ürün EF bayonetli olduğundan dolayı Canon’ un tüm DSLR makinelerinde rahatça kullanılabiliyor. Bazı arkadaşlar Full Frame (EF) bayonetli lenslerin crop lenslere uymayacağı konusunda yanlış bir bilgiye sahip olduğundan dolayı yine de hatırlatalım; Full Frame (Canon EF) uyumlu lens tüm makinelere takılır ama Full Frame olmayan (Canon EF-S) lensler tüm cihazlarda kullanılamaz. Fotopazar ailesi olarak çektiğimiz birçok  lens ve makine videomuzu izlemişsinizdir. Videolarını çektiğimiz ürünlere nasıl kefil olduysak Samyang lenslerine de o kadar emin ve kefiliz. Özel üretim mercekleri ile keskinliği yükselterek mükemmel bir lens kalitesi ortaya çıkartmışlar. Lensin AF özelliği çok hızlı ve kararlı. Yapısı yeni nesil Samyang’ lardaki gibi sağlam. Full Frame‘ de Samyang AF 14 / 2.8 EF objektif, 116.6 derecelik bir görüş açısı sunar. Objektif minimum 20cm / 0.656ft odak uzaklığına sahip. Lensin üzerindeki AF / MF tuşu ile otomatik ya da manuel netlemeyi tek tuş ile kolayca yapabiliyorsunuz. Lens üzerinde Ultra Multi-Coating kaplama mevcuttur.

Samyang AF 14mm f/2.8 EF nerede kullanılır?

Bu lensin kullanım amacı manzara, sokak fotoğrafları, geniş açı olması sebebi ile biraz zorlanabileceğiniz portre fotoğrafları diye sıralayabiliriz. Tabi ki bir nebze de olsa video için uygundur. Burada neden bir nebze diye yazdığımı açıklayacak olursak; bu lens bir VDSLR değil yani videoda diyafram kontrolünü sağladığınız geçişler yumuşak değil. “T” diyafram değerli Samyang lenslerinde bulunan yumuşak geçişli diyafram gibi olmadığı için bir nebze olarak belirttim. Yumuşak geçiş olmadığından dolayı videoda elle netlemeler neticesinde diyaframı hissedebilirsiniz. Bu çok büyük bir sorun değil ama bilgi olarak aktarmakta fayda var.

Samyang AF 14mm f/2.8 EF Teknik Özellikleri

  • Maximum diyafram f/2.8
  • Minimum diyafram f/22
  • Bayonet Canon EF
  • Minimum netleme 20cm
  • 7 bıçaklı diyafram
  • AF Özellikli
  • 485gr ağırlık
  • Full Frame – Crop Factor uyumlu

Fotopazar ailesi olarak sizlere Samyang AF 14mm f/2.8 EF lensini sunmaktan gurur duyduğumuzu bilmenizi isteriz. Bizi takip etmeye devam edin.

Tüm lens çeşitlerimizi incelemek ve satın almak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz;

https://www.fotopazar.com/lensler

Share.

Leave A Reply