Saramonic UwMic9 TX-XLR9 Transmitter İncelemesi

0

Sadece görüntüleme sistemleri değil ses sistemleri içinde geçerli olan kural tek kelime ile özetlemek gerekirse, kalitedir. Günümüzde kaliteli ses elde etmek sadece üst düzey ürünler kullanmak ile değil, ekipmanı doğru kullanmaktan geçmektedir. Çoğumuzun sıkça karşılaştığı en büyük sorun, sesin arka planının ana sesten baskın olması yada yankılı bir biçimde kayıt olmasıdır. Bunlar için en ideal çözüm ise harici bir mikrofon kullanmaktan geçer. Kablolu mikrofonlar özellikle hareket kısıtlamaları getirdiğinden pek kullanışlı olmasalar da, kullanımları çok yaygındır. Bu yazımızda sizlere Saramonic UwMic9 TX-XLR9 kablosuz aktarıcı modelini tanıtacağız.

Ne İşe Yarar

Öncelikle ürünün ne işe yaradığına dair kısa bir bilgi verelim. Saramonic UwMic9 TX-XLR9, daha çok video kamera ile yapılan çekimler sırasında  kullanılan el mikrofonlarını kablosuz yapıya çeviren bir cihaz. Bu sayede çekimler sırasında yaşanan mesafe ve hareket kısıtlamasının önüne geçilmesini sağlayan bir vericidir. Aşağıda yer alan ”uyumluluk” bölümünde uyum sağlayıp çalıştığı diğer Saramonic ürünlerine göz atabilirsiniz.

 Teknik Özellikler

UHF Frekans aralığı: 514-596 Mhz
2 grupta 96 adet seçilebilir kanal
Çalışma alanı: açık alanda 100m, engelleri olan alanlarda ise 60m,
Kolay okunur LCD ekranı
Ses çıkış seviyesi -60dBV (mikrofon seviyesi)
Kulaklık çıkış seviyesi: 30mw (16 ohm)
Hassasiyet: -95dBm
Sinyal gürültü oranı: 70 dB veya daha fazla
Ses gecikmesi: 12ms
Frekans tepkisi: 40kz – 18 kHz
Bozulma:% 0.5 veya daha az
Baskı önleme: -60dB
Ağırlık: Pilsiz 218.7gr

Ergonomi ve Tasarım

Kutuyu açtığımızda bizi kullanım kılavuzu garanti belgesi ve Saramonic UwMic9 TX-XLR9 karşılıyor. İlk dikkatimizi çeken şey transmitter’ın boyutları. Standart bir trasnmitter’e kıyasla çok daha ergonomik yapıda oluşu ve sağlam ergonomisi oldukça kaliteli ve estetik durmakta. Döküm demir gibi duran alüminyum ve magnezyum karışımı yapısı ile elinize oldukça sağlam bir his verirken, diğer bağlantı noktaları ise sert polimer ve ince çelikten üretilmiş. Bu açıdan ergonomi ve malzeme kalitesi oldukça başarılı tasarlanmış.

Uyumluluk

Tüm XLR kamera sistemleri ile uyumlu çalışan transmitter, Saramonic UvMic9 serisi ve UH9 el mikrofonu ile uyumluluk gösteriyor. Bu açıdan zengin bir ürün yelpazesini elinde bulundurmasa bile, ihtiyaç duyabileceğimiz konfigrasyonların hepsini bize sunuyor olması ürüne büyük bir artı katıyor.

 

İlk Kullanım ve izlenimler

Çok basit bir kullanıma sahip olan model 1 çift AA pil ile çalışmakta ve üzerinde pilleri kolayca montaj etmeniz için gereken + – işaretleri yer almakta. Saramonic firması Sade ve basit bir kullanım için cihaz üzerine yalnızca dört tuş konumlandırmış. Açma kapama tuşu frekans ayarlama için iki adet arttırma ve düşürme butonu ve genel ayarlar ve kaydetme için SET tuşu. Pilleri monte ettikten hemen sonra açma tuşuna biraz basmanız yeterlidir. Saramonic UwMic9 TX-XLR9 modeli geniş frekans alanı ile parazit oluşumunu neredeyse sıfıra indirirken net ve temiz bir ses kaydını size sunuyor. Kullanımı açısından oldukça basit model olan Saramonic UwMic9 TX-XLR9 bizim beğenimizi kazandı.

Fiyat Performans Açısından Bakarsak?

Bizim için en büyük şey, aynı anda iki mikrofon alabilen çift kanallı bir alıcı olması. Bu, bu fiyat noktasında hemen hemen hiç duyulmamış bir özellik. Çeşitli lav mikrofon setlerini incelerken bu fiyat aralığı içerisinde bu özelliği sunan başka bir model yok. Bir diğer açıdan bu özelliğin bulunması demek cebimize getirilen ekstra maliyetlerden kurtulmamız demek. Maliyet elbette en önemli konulardan biri ancak birden fazla cihaza kayıt almaya çalıştığınızda yanınızda taşıyabileceğiniz transmitter sayısını tahmin etmeniz çok zor değil.

Sonuç

Sonuç olarak karşımızda ses konusunda kanıtlamış ürettiği ürünler ile ön plana çıkan firmanın fiyat/performans ürünü var. Gerek sunmuş olduğu kompakt ve dayanıklı dizaynı ile gerek, bu fiyat aralığında yer alan rakiplerinin barındıramadığı özellikleri bünyesinde toplayan yapısıyla göz dolduran bir ürün UwMic9 TX-XLR9.

Saramonic UwMic9 TX-XLR9 modeli hakkında detaylı bilgi almak ve sipariş vermek için sitemizi buradan ziyaret edebilirsiniz.

Share.

About Author

Leave A Reply