SHGM Drone Kayıt Rehberi

0

SHGM Kayıt sistemi nedir? Aldığınız Drone (insansız hava araçları) SGHM sistemine nasıl kayıt yapılır?

Bildiğiniz gibi yeni yasa gereği insansız hava araçlarının artık SHGM sistemi üzerinden 3 iş günü içerisinde kaydı veya deviri yapılması gereklidir. Bu hususlara uymayan kullanıcılar için maddi cezalar bulunmaktadır. Peki bu Drone kaydını nasıl yapacaksınız? Bu yazımız da size kayıt işlemi nasıl yapılırı anlatacağım.

İlk önce SHGM sitesinden üye olmamız gereklidir, bu linkten siteye ulaşabilirsiniz  SHGM kayıt sitesi , kayıt olurken dikkat etmeniz gereken en önemli husus Dron’un faturasını kestireceğiniz bilgiler ile SGHM sistemine kayıt olmanız gereklidir. Vergi numarası ve TC numarası fatura ile aynı olmalıdır.  Bu yüzden Ticari bir işletme veya bireysel olarak kayıt yapmanız gereklidir. Bu hususa dikkat ediniz!

Kayıt işleminden sonra ne yapıyoruz?

Kayıt olduktan sonra sisteme girdiğiniz bilgiler ile giriş yapıyoruz. Karşımıza bu sayfa çıkıyor.

Satın aldığımız insansız hava aracını uçurabilmek için ilk önce pilot kaydı yapmamız gereklidir. Pilot kaydete tıklıyoruz.

Burası önemli dikkatli davranıyoruz :) Hobi kullanıcısı olarak uçuş yapmayı düşünüyorsanız ve cihazınız 4 kg. altında bir ağırlığa sahipse IHA – 0 – Sportif / Amatör kısmını tıklıyoruz. Ardından daha önceden çektirdiğiniz eski olmayan vesikalık resminizi bilgisayarınızdan siteye belirtilen şekilde yüklüyoruz. Diğer onaylamanız gereken kutucukların açıklamasını okuyup onaylayarak SHGM’ye Gönder ‘e tıklıyoruz.

Sivil havacılık bu başvurunuzu mail yolu ile size bilgi veriyor. Başvurunuz kısa sürede onaylanıyor.

Pilot oldunuz ürünü aldınız SHGM den kayıt işlemini nasıl yapacaksınız?

Satın alınan İHA Kaydı bölümüne tıklıyoruz. Aldığınız ürünü seri numarası burada yer alacak.Seri numarasını üstünüze alırken kullanım amaçlı veya satış amaçlı olarak alıyorsunuz bu seçeneklere dikkat ediniz. Size en uygun hangisi ise onu seçiniz. Eğer yer almıyorsa üyelik bilgilerinizi kontrol ediniz. 

Ürünü üstünüze aldıktan sonra İHA’mı kullanmak istiyorum bölümünden gerekli olan bilgileri dolduruyorsunuz. Bu işlemleri tamamladıktan sonra İHA’ larım bölümünden Hava aracınızı kontrol edebilirsiniz.

Artık uçuşa hazırsınız. Bol uçuşlu günler diliyoruz.

Mikrofonlara ilginiz var ise bir önceki yazımızı okuyabililirsiniz.

Saramonic SR-WM4C İncelemesi ve Teknik Özellikleri

 

 

Share.

About Author

Fotoğraf hastası,Sokaklarda dolaşır görünmeyeni görmeyi severim. Video çeker kurguda altın makası konuştururum. Şöyleki lezzetli yemekleride keşfetmeyi severim.

Leave A Reply