Sigma 105mm f/1.4 DG HSM ART Lens – Portre Lenslerinde Devrim

0

Sigma 105mm lens akla ilk olarak macro lensi getirse de bu lensin diyafram değeri tam portre severlere göre. F1.4 diyafram açıklığı ve ideal portre lensi odak değerine sahip lens ART serisinin en dikkat çekici lensi olacak gibi görünüyor. Lensi genel olarak değerlendirdiğimizde artı ve eksileri ile paylaşacağım. Artıları olmasına rağmen eksi yönleri de var malesef. Ama o kadar da dikkat çekici eksiler değil ve telafisi de elbette var.

Sigma 105mm Lens Genel Teknik Özellikleri ile başlayalım.

Lens Yapısı

17 element  12 grup

Görüş Açısı

23.3°

Diyafram Bıçak Sayısı

9

Minimum Diyafram

F16

Minimum Netleme Mesafesi

100cm / 39.4in.

Maksimum Büyütme Oranı

1:8.3

Boyutlar

Φ115.9㎜ × 131.5㎜ / φ4.6in.×5.2in.

Ağırlık

1,645g / 58oz.

Lensin özellikleri değerlendirildiğinde ilk dezavantajı ortaya çıkıyor. Aslında buna dezavantaj demek doğru olmaz; ama biz yne de belirtelim istedik. 1.650g ağırlığı ile üst sınıf bir makinenin neredeyse iki katı ağırlığa sahip lens kol kası yapmanıza sebebiyet verebilir. İkinci dezavantajı ise filtre çapı olan lensin yukarıda belirtmediğim; ama 105mm çapında bir filtre yuvası var. Bu da filtre bulmakta zorlanacağınız anlamına gelebilir. Sigma’nın filtreleri mevcut olsa da neredeyse giriş seviyesi bir lens fiyatında olan filtreleri bu lenste çok tercih edilmeyebilir. Gün ışığında özellikle polarize ve 2-3 stop nd filtre kullanmak bu bütçeler dahilinde çok avantajlı olmayabilir. Ayrıca alan derinliğinden kaybetmeden, hss olmayan bir flaş ile kullanılacağı zaman, filtre kullanmadan oldukça zor çekimlere sebebiyet verebilir. Bu iki unsurun dışında dezavantajı olmayan lensin aslında bir başka markada yer alan lensle isim benzerliği de var, onu da belirtelim. Nikon 105mm f/1.4 lens ile benzerliği ise sadece ismi.

Portre dışında kullanılabilir mi? Bu sorunun cevabı aslında basit. Başka bir çekimde kullanmak çok avantajlı olmayabilir. Macro çekimi için örneğin kullanılamaz. Detay çekmek için de avantajlı olduğu söylenemez. Bir ihtimal spor fotoğrafçılığında kullanılabilir ki  onun da zaten içinde barındırdığı yine portre diyebiliriz.

Sigma 105mm f/1.4 DG HSM ART Lens Sample Photo

CAMERA: Canon EOS 5DS R
LENS: 105mm F1.4 DG HSM
ISO SETTING: 200
SHUTTER SPEED: 1/640
APERTURE VALUE: F1.4
FOCAL LENGTH: 105mm
PHOTOGRAPHER: Satoru Korenaga

CAMERA: Canon EOS 5DS R
LENS: 105mm F1.4 DG HSM
ISO SETTING: 100
SHUTTER SPEED: 1/8000
APERTURE VALUE: F1.4
FOCAL LENGTH: 105mm
PHOTOGRAPHER: Satoru Korenaga

Genel olarak değerlendirdiğimizde, lensin performansından beklentiler yüksek. Ne kadar ergonomik olmadığı ve ağır bir lens olduğu ve filtre konusunda avantajlı olmadığını söylesek de bu lensin kullanım alanı ve hitap ettiği kitle düşünüldüğünde altın değerinde bir lens olacağını söylemek yanlış olmaz. Düğün fotoğrafçıları tarafından radara girdiğini söylemeden de geçmeyelim.

Share.

Leave A Reply