Sigma Sony E Mount Lensler – Devrim

0

Sigma, Sony E Mount lensler konusunda en büyük adımı atan marka oldu. Sony E mount aynasız fotoğraf makinelerine geçeli yaklaşık 4 sene kadar oldu diyebiliriz. Nex serisini ilk olarak video kameralarda görsek de aynasız sistem SLM(Single Lens Mirrorless) modellerde de yavaş yavaş adından söz ettiren Sony, zamanla çıkardığı yeni model fotoğraf makineleri ile çok hızlı bir geçiş yaptı. Minolta’yı satın aldıktan sonra DSLR kısmında modelleri ile sağlam adım atan Sony’nin, sonraları bu adımları yön değiştirmeye başladı. SLT yarı geçirgen ve tam geçirgen ayna teknolojsine geçen sonrasında da aynalı sistemi tamamen bırakan Sony hızlı bir geçiş sergiledi. Tabi bu geçişe diğer markaların cevapları geç olduğundan dolayı(ki hala net cevaplar verebilen bir marka yok) oldukça hızlı ve etkili adımlar birbiri sıra geldi.

Sony’nin bu alandaki eksikliği ise ilk başlarda lens konusunda oldu. Adaptör vasıtası ile kullanılabilen A mount lensler yeterli olmadı. Full frame aynasız A7 serisi ile birlikte lens çeşidi oldukça az kaldı. Bu alanda Samyang adımlar attı ve E mount full frame ve manuel focus lensler üretmeye başladı. Ardından Zeiss touit serisini loxia(manuel focus) ve batis serisi izlerken, Sony için üretilen Carl Zeiss optikler yerlerini Sony modellerine bırakmaya başladı. Sigma ise e mount APS-C lensleri ile biraz geride kalmıştı. Sonrasında çıkardığı MC-11 adaptör ile Canon bayonet tüm ART serisi lenslerini E mount dönüşümünü sağladı. Hala bu sistemi etkin şekilde kullanan Sigma’nın son atağı ise tüm ART serisi prime lenslerini E mount olarak tanıtması oldu. Güncel olarak üretilen ART serisine; Sigma SA, Canon EF ve Nikon F mount sonrası E Mount olarak dördüncü bir bayonet eklemesi Sony kullanıcılarını adeta havalara uçmasını sağladı.

Geçtiğimiz hafta içerisinde söylentileri dolaşan bu yeni Sigma lensler 2018’in ilk yarısında kullanıcılarıyla buluşmak için yola çıktı. Fiyatları konusunda net bir bilgi olmasa da yaklaşık 200$ civarında pahalı olması beklenen lenslerin Mayıs ayının son haftalarında Türkiye’de olması bekleniyor.

Bu lensler hakkında birkaç not düşelim buraya.

Sigma 14mm f/1.8 DG HSM ART Lens – Sony E Mount

Geçtiğimiz aylarda duyurulan lens, geniş açıda en iyi diyafram değerini sunan ff lens. Özellikle yıldız çekimleri ve geniş açıda gece çekimlerinde oldukça başarılı olan lens son dönemin en gözde geniş açı lenslerinden birisi.

Sigma 20mm f/1.4 DG HSM ART Lens – Sony E Mount

14mm lensten önce geniş açı prime art serisindeki en dikkat çekici lenslerinden birisi oldu. f/1.4 ile portre çekimlerinde bile kullanılabilen, farklı açıları bu tarz çekimlerde tercih edenler için doğru tercih oldu. Ayrıca yine yıldız pozlamalarında ve gece çekimlerinde kullanıldı. 14mm f/1.8 ART gibi bu lenste de filtre takılamaması ise manzara çekenler için dezavantajları da yok değil. Crop gövdelerde yaklaşık 30mm gibi bir açı sunması onu hem ff hem aps-c gövdelerde kullanılmasını sağladı.

Sigma 24mm f/1.4 DG HSM ART Lens – Sony E Mount

Aslına bakarsanız en sevilen açılardan birisi 24mm. Özellikle ff bir gövde ile kullanıldığında sokak fotoğrafçıları için ideal. Tabii ki bu tarz çekimlerinde dışında geniş açıda portre çekimi için tercih edilebilecek nadir lenslerden.

Sigma 35mm f/1.4 DG HSM ART Lens – Sony E Mount

Efsaneler asla ölmez, sadece şekil değitirir. Bu lens için söylenebilecek yegane söz bu olsa gerek. ART serisindeki ilk temsilcilerinden biri olan bu lensin doğru kalibre edildiğinde DSLR makinelerdeki verdiği sonuç inanılmaz. Alan derinliği ve geniş açıdaki performansı ile en fazla tercih edilen 35mm odak değerine sahip lens. Bu lensin yerini kimse dolduramaz.

Sigma 50mm f/1.4 DG HSM ART Lens – Sony E Mount

50mm lenslerin genel özelliği, perspektif bozulmaların en aza indirgendiği ve insan gözüne en yakın lens. İlk versiyon 50mm lensin geliştirilen ART versiyonu olan bu lens, beklenti olarak EF 50mm f/1.2’nin karşılığı olmasa da keskinliği ve yumuşak bokehleri ile oldukça başarılı sonuçlara sahip.

Sigma 85mm f/1.4 DG HSM ART Lens – Sony E Mount

Sigma’nın gelmiş geçmiş en iyi portre lensi olan 85mm f/1.4 DG EX HSM’nin art serisindeki üyesi geçtiğimiz sene içerisinde duyurulmuş ve duyulduğu andan bu güne hala Canon EF 85mm f/1.2L II USM ile karşılaştırılıyor. Sonuçları ise daha yumuşak bokehler(ki istenen bu olmalı genelde) ve daha keskin fotoğraflar. Bu sayede rakiplerini alt eden bir başka Sigma ART lens ortaya çıkmış. Dezavantajı ise 86mm gibi büyük bir çapta filtre takılmasına müsade etmesi. Filtrelerin en basiti bile 500₺ altında değil.

Sigma 135mm f/1.8 DG HSM ART Lens – Sony E Mount

Portre denince akla gelen iki açıdan biri 135mm, diğeri ise 85mm’dir. 135mm lensler arasında en açık diyaframı Zeiss sunmuş olsa da o lens oldukça eskide kaldı. Ayrıca A mount olması ve günümüzde de a mount lenslerin çok kullanılmıyor olması sigma’nın bu lensini yine bir numara yaptı. Taşıması zor, kullanması meşakkatli olsa da tercih edilebilecek en iyi portre lenslerinden birisi.

Sigma 70mm f/2.8 DG Macro ART Lens – Sony E Mount

Bu lens daha çok yeni. Ama macro çekimleri için geçmiş dönemde yer alan Sigma 70mm f/2.8 lensin performansını bilen biri olarak; bu lensin de başarılı olacağına şüphemiz yok. Şu an için E Mount duyurulmamış olsa da bu lensin de E mount olarak sunulması an meselesi.

Sigma 105mm f/1.4 DG HSM ART Lens – Sony E Mount

Geldik gerçek efsane portre lense. Bu lens de 70mm gibi daha yeni bir lens olsa da yakın zamanda E mount ile birlikte Canon ve Nikon mount lensleri de sunulacak. Nikon rakibi 105mm f/1.4 ile benzer özellikte gibi görünse de satış fiyatı ile  Nikon’un neredeyse 2/3 fiyatında olması bekleniyor. Bu da onu en iyi tercih sebebi kılıyor. Ucuz olmasının yanı sıra sonuçlarının da karşılaştırıldığında çok daha iyi olması bekleniyor. Hep birlikte göreceğiz.

Şimdilik ART serisi prime lenslerinin E mount olarak sunulması handikap oalrak görülmemeli. Yakın zamanda zoom ff ve  aps-c zoom ve prime lenslerin de aynı şekilde e mount olarak sunulacağından endişemiz yok.

Fotopazar.com’daki tüm lens çeşitlerine de aşağıdaki linkten ulaşabilir ve inceleyebilirsiniz;

https://www.fotopazar.com/lensler

Share.

Leave A Reply