Sony RX10 IV Fotoğraf Makinesi İncelemesi

0

Sony RX10 IV fotoğraf makinesi diye tabir ettiğimiz genellikle video çekimlerinde kullanılan bir makine olmasına karşın, biz ona fotoğraf makinesi diyoruz. Burada yaşanan isim karmaşasını bir tarafa bırakırsak, Sony’nin yaptığı en iyi şeylerden bir tanesi  olan RX serisi, son zamanlarda en çok tercih edilen modellerin RX serisi olduğu göze çarpıyor. RX100, RX100 II, RX100 III, RX100 IV, RX100 V, RX10, RX10 II, RX10 III, RX10 IV, RX1, RX1R, RX1R II bu serinin üyeleri. RX1 serisinin full frame olduğunu ve sabit lensli olduğunu söylemek gerek. RX10 ve RX100 serileri ise 1” boyutundaki sensörleri ve 1000fps video çekimleri ile ön plana çıkan modeller. Şimdi ise elimizde RX10 IV modeli var ve inceliyoruz. Bakalım Sony yeni modelde neler sunmuş.

Sony RX10 IV Özellikleri

  • 1MP 1 “Exmor RS BSI CMOS Sensör
  • BIONZ X Görüntü İşlemci
  • Zeiss Vario-Sonnar T * f / 2.4-4 Zoom Lens
  • 24-600mm (35mm Eşdeğeri)
  • 36m-Nokta OLED Tru-Finder EVF Vizör
  • 3,0 “1.44m-Nokta Tilt Hareketli Dokunmatik LCD
  • UHD 4K30 Video, Full HD 1080p at 960 fps
  • Fast Hybrid AF Sistemi ve 315 Nokta AF
  • ISO 12800 and 24 fps Seri Çekim
  • Dahili Wi-Fi ve Bluetooth

Sony RX10 Sensör ve İşlemcisi

Bir önceki model ile aynı sensör ve işlemciyi kullanan Sony,  20MP civarındaki efektif megapikseli ile yeterli bi çözünürlük sunuyor. 1” boyutundaki EXMOR RS BSI CMOS sensörü BIONZ X görüntü işlemci ile tamamlayan Sony, kendi standardını bozmamış veya değiştirmemiş. Fotoğraf kalitesinin önceki RX10 III modeli ile bir farkı olmayan RX10 IV, tanımlanmak istense herhalde hızlı olan ikiz kardeş olarak tanımlanabilir.

24-600mm f/2.4-4 Zeiss Vario-Sonnar T* Lens

Lens konusunda da önceki modeli ile değişiklik göstermemiş. f/2.4 diyafram açıklığı ışıksız ortamlarda ideal bir ışık algısı sunarken en dar açıda F4 diyafram vermesi ise 600mm f/4 bir lens ile mükemmel sonuçlar almanızı sağlıyor.

24fps Seri Çekim Hızı ile, sinema hızında fotoğraflar

RX10 IV modeli 24fps seri çekim hızı ile standart bir sinema kare/sn değeri sunuyor. Bu sayede 1 sn içerisinde olan 24 kare arasından seçme konusunda sıkıntı ortadan kalkıyor. Spor fotoğrafçılarının ihtiyacı olan bu hız şu anda standart bir DSLR ve Aynasız makinede hala yok. A9 modelini bir kenara ayırarak söyleyeyim.

LCD ekran daha iyi çözünürlüğe kavuştu

RX10 IV modelinin LCD ekranı 1.44k çözünürlük sunabiliyor. Anlık görüntüleri en doğru şekilde yansıtması amaçlanmış. Önceki modelde yer alan 1.22k LCD çözünürlüğünü bir adım öteye taşımış.

AF hızında son nokta; tam 315 nokta AF

Sony 24fps’lik hız dışında başka bir konuda da hıza önem vermiş. Tamı tamına 315 AF noktasına sahip RX10 Iv modeli AN’ı yakalamak dışında bir çekimde kullanılmaması gerek. Hem seri çekim hem de yükek netleme hızı ile Dünya’nın en hızlıları arasında kendine yer bulan RX10 IV bu özellikleri ile farklı alanlarda da kullanıma yatkın bir model olmayı başarıyor. Spor, Doğa, Makro fotoğrafçılar bu makineyi kullanırken mutlu olacakları gibi video çekimlerinde inanılmaz bir af hızı ve 4K UHD çekim ile bir video kameradan beklentinizin tamamını karşılayabiliyor. Üstelik 1000fps Full HD video ile slow motion görüntüler yakalamak da en güzel bonusu oluyor.

RX10 IV Fiyatı

Yurtdışı fiyatının 1699 dolar olduğunu ve önceki model ile aralarındaki farkın 200 dolar olduğunu söylemek gerek. Ülkemizdeki satış rakamlarının dolar kuru olarak 1699 dolar civarında olması beklenirken son zamanlarda döviz kurundaki dalgalanmaların fiyata yansıyacağını da söylemek yanlış olmaz. Tahmini Türkiye satış fiyatının 5999TL ve 6199TL arasında olması beklenebilir.

Genel olarak değerlendirdiğimizde RX10 IV ya da RX10 Mark IV, RX10 III modelinin hızlandırılmış hali olarak düşünülebilir. Benzer lens yapısı, sensörü ve işlemcisi ile aralarında fark olmayan iki modelin temelde 24fps seri çekim hızı ve 25’ten 315 af noktasına çıkan yapısı ile hızlı bir ikiz kardeş olarak değerlendirilebilir. Aradaki 200 dolar farka değer mi dereniz bu sizin profesyonel bakış açınızla alakalı bir durum olduğunu söyleyebilirim. Eğer hobi amaçlı çekim yapıyorsanız bu verdiğim değerler sizin için çok anlam ifade etmeyebilr. Profesyonel bir videographer için ise uçurumlar var diyebiliriz, ya da bir ornito fotoğrafçı için… Makine konusunda bizim söyleyeceklerimiz bu kadar. Ekleme yapacaklarınız ve sorularınız olursa yorum bölümüne bırakmanız yeterli olacaktır.

Görüşmek üzere…

Sony RX10 IV Fotoğraf Makinesi Fotoğrafları

 

Bizi youtube kanalımızdan takip etmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Share.

Leave A Reply