Sürekli Işıklar Hangi Çekimlerde Kullanılır?

0

Sürekli ışıkların kullanım alanları ile ilgili kısa kısa bilgiler vermek istedim. Öncelikli olarak sürekli ışıkların tam olarak açılımını yapalım. Biliyorsunuz ki flaşlar anlık ışık veren tarzda ışıklardır. Sürekli ışıklar ise kesinti olmaksızın sürekli olarak yanan ışıklardır. Evlerimizde veya işimizde kullandığımız ortam aydınlatmaları gibi sürekli ışıklar da kendi isteğimiz dahilinde açılır veya kapanabilir. Çalışma prensibi olarak benzer özellikler taşımaktadır. Fotoğraf ve Video arasındaki farkı bilirsiniz. “Fotoğraf gerçektir, Sinema ise saniyede yirmi dört kere gerçektir.” der Jean-Luc Godard. Buradan yapılabilecek çıkarımla –fotoğraf ve videonun ham maddesi olan ışığı değerlendirdiğimizde- fotoğraf çekmek için güçlü ve hızlı bir ışığa ihtiyaç duyarız. Video çekmek için ise sürekli olarak ışık kaynağı sağlayan sürekli bir ışığa ihtiyaç duyarız. Bu fotoğrafta paraflaş; videoda sürekli ışık kullanılır anlamına gelecektir. Aslında fotoğrafta sürekli ışık da kullanılabilir fakat video çekiminde paraflaş kullanılamaz olarak kısa bir not da bırakmak gerekir.

Yukarıda bahsettiğim gibi sürekli ışıklar hem fotoğraf hem de video çekimlerinde kullanılabilir. Işıktan alınabilecek verim tamamen fotoğrafçı ile ilgilidir. Şöyle ki; sürekli ışığı bu fotoğraftaki gibi (bkz. Fotoğraf-1) ağaçları aydınlatmada kullanabilirsiniz ya da (bkz. Fotoğraf-2) ışıkla boyama tekniğini kullanabilirsiniz.

Fotoğraf-1

Fotoğraf-2

Bu uzun tanımlamaya kısaca son verelim. Sürekli ışıklar genellikle video çekimlerinde kullanılmakla birlikte ürün fotoğrafları ve yaratıcı çekim tekniklerinde kullanılabilir. Buradaki kısım tamamen hayal gücünüze bağlı olarak değişebilir. Paraflaşlar ise sadece fotoğraf çekiminde kullanılabilir.

Sürekli ışıklar birden fazla çeşide sahiptir.

Sürekli ışıklar yapısı gereği farklı tip ve güce sahip olabilmektedir. Öncelikli olarak ışığın tipine göre, halojen lambaya sahip tipte sıcak ışıklar TIKLA, led yapıya sahip aydınlatmalar LED IŞIKLAR, floresan olan aydınlatmalar TIKLA olarak ayrılabilir. Daha farklı ışık kaynakları da var olsa da kullanılanlar ve kolay ulaşılabilen olanları bunlardır.

Sürekli ışıklar ne ile çalışır?

Bazı led ışıkların, özellikle kamera üstü ışıklarının pil ya da batarya ile çalışmaları mümkün olabilir. Bu da daha pratik bir kullanım sunar. Kamera üstü led aydınlatmalar ve bazı ring light modelleri bunlara örnek olabilir. Floresan ve Sıcak ışıklar ise prize ihtiyaç duyarlar ve doğrudan elektriğe bağlanırlar. Daha fazla güç çektikleri için elektrik olmazsa olmazdır.

Hangi sürekli ışığı almalıyım?

Yapacağınız çekime bağlı olarak öncelikli hedefiniz taşınabilir ve pil ile mi yoksa fiş ile mi kullanacağınıza karar vermenizdir. Bu karar elektrik prizinden bağımsız olacak ise kesinlikle led aydınlatma önerilir ki başka da tercih yok zaten. Eğe tüdyo aydınlatması istenirse sıcak ışıklar ya da tungsten ışıklar arasındaki renk dengesine göre karar verilmelidir. Eğer gün ışığı istiyorsanız burada led veya floresan sistemler daha çok kullanılırken daha güçlü sistemler için sıcak ışıklar tercih edilebilir. En basit sıcak ışık örneği ise kırmızı kafa diye tabir edilen sistemlerdir.

Sürekli ışıklar ile fotoğraf çekilmez mi?

Başta da belirttiğim gibi evet çekilebilir. Yalnız ışığın etkisi paraflaş veya flaşa göre daha düşük kalabilir. Diyelim ki ürün olarak ayakkabı fotoğrafı çekiyorsunuz. Çekim masasının üzerine koydunuz ürünleri. Sağdan ve soldan ışıkları verdiniz. En güçlü ışıkta bile doğru pozlamayı ayarlamak için değerleriniz ortalama şu şekilde olacaktır. 1/60sn, f/8-11 aralığı, ISO 200-400

Bu değerler elde çekim için uygun değerler değil. Düşük noise almak için ISO’yu 100’e getirmeniz gerekir. Bu da enstantane değerini 1/30 lara çeker. Bu durumda diyaframı açmak doğru olmayacaktır. Çünkü ayakkabının her alanı net olmalıdır. Mümkün olduğunca ISO kısılır. Yani elde çekime uygun olmayan bir durum ortaya çıkar. Bunu içeriye girecek ışık miktarını yani enstantaneyi ayarlayarak yapabilirsiniz. Daha güçlü ışık için pozlama süresi 1/15 lere hatta daha yavaş olacak şekilde ayarlanabilir. Makine tripod üzerinde ve kumanda ile kulanmanız gerekir. Bu şartlar altında çalışmak, her fotoğraf için bu sıkıntıyı çekmek istemiyorsanız iş tamamen paraflaşa dönecektir.

Bu kısa örnekten sonra sorularla devam edelim.

Led mi yoksa Tasarruf ampüllü sistem mi?

İkisinin de kullanım alanları hem aynı hem de farklıdır. Led teknolojisi daha dayanıklı ve daha kullanışlıdır. Dimerli sisteme sahip olduğu için ışığın gücünü ayarlayabilirsiniz. Ayrıca bicolor olan versiyonlar için renk sıcaklığı 3200-6000 aralığında değiştirilebilir. Daha düşük enerji ile daha uzun süre çalışabilir ki bu yüzden kamera üstü led ışıklar genellikle batarya ile sunulur. Taşınabilirdir, hafiftir, dertsizdir. Yalnız fiziksel olarak bir darbeye maruz kaldığında işin rengi değişir. Zira led ışıklar sistem olarak hem pahalıdır hem de bozulduğunda size masraf çıkarır.

Tasarruf ampüllü sistem ise lede göre daha ucuz sistemler olabilir. Dimer olmasa bileçok duylu sistemlerde ışık üzerindeki anahtarladan açılıp kapatılabilir. Herhangi bir şekilde düşüp kırıldığında veya bir sıkıntı olduğunda ampül değiştirilebilir ve led sisteme göre bunu yapmak çok daha ucuzdur. Taşınabilirliği olsa bile prize bağlı olarak kalmak zorunda kalırsınız.

Video çekimleri için hangisini tercih etmeliyim. Eğer hareketli video çekiyor isek yapmamız gereken küçük boyutlara sahip led ışıkları almak olacaktır. Sabit bir video çekimi için genellikle kırmızı kafa ve daha güçlü sistemler tercih edilse de aha düşük bütçeli prodüksiyonlarda led ve floresan sistemler kullanılabilir. Led daha dayanıklı olduğu için fiş ile kullanılabilecek led sistemler sabit çekimlerde daha iyi sonuç almanızı sağlar.

Video çekimlerinde dikkat etmeniz gereken şey ise flickr yapmamasıdır. Işık eğer floresan veya led tipi ise videoda dalgalanmalar yapabilir. Pozlama değerini yani enstantanenin doğru ayarlanması gerekir. Bu sebeple daha güçlü sıcak ışıklar genellikler büyük bütçeli yapımlarda kullanılabilir.

Genel olarak bahsettiğimiz bu konuyu toparlayacak olursak; her türlü kararda yine fotoğrafçı ve videographerlar ön plandadır. Doğru ışığı yakalamak bir görüntüyü kaydetmek anlamına gelecektir. En doğru şekilde ışığı düşünmek bu işin temel mantığında vardır. Eğer doğru ışığı bulursanız, cep telefonuyla biile olsa kaliteli çekimler yapabilirsiniz. “Amatörler ekipmanı, profesyoneller zamanı, ustalar ışığı düşünür.” Vernon Trent’in bu sözleri biraz sert bulabilirsiniz yalnız doğru olduğunu da göz ardı etmeyiniz.

Share.

Leave A Reply