Titreşim Engelleyici Nedir, Ne Değildir?

0

Titreşim engelleyici özelliği fotoğraf ve video severlerin dikkat etmesi gereken unsurlardan biri sadece; ama bu özellik hayat kurtarıcı olabiliyor. Net fotoğraf çekmek için, titreşimden dolayı göz yoran videolardan kurtulmak için çok önemli ve elzem bir özellik. Bu özelliğin gövdede ve lenste olan şeklinin dışında günümüzde stabilizerler tarafından da dışarıdan desteklenebiliyor. Yani titreşimi engellemek için üç yöntemimiz var. Her markanın farklı olarak adlandırdığı titreşim önleme özellliğini birlikte ele alalım. Bakalım hangi sistem daha etkiliymiş?

Öncelikle markaların titreşim engelleme sistemlerine vermiş olduğu isimlerden başlayalım.

Canon IS – Image Stabilization – Görüntü Sabitleme

Canon makine ve lensler ele alındığında titreşim engelleme özelliğini sadece lenste optik olarak sunuyor idi. IS olarak adlandırılan sistem özellikle zoom lenslerde ve prime telefoto lenslerde yer alsa da artık geniş açı lenslerde ve portre lenslerinde de yer alıyor. Sunuyor idi dedim çünkü yeni çıkan crop aps-c modellerde gövdede titreşim engelleme özelliği sunsa da bunu elektronik olarak sunuyor. Sensör hareketine bağlı olarak fiili değil yazılımsal olarak yapılan bir titreşim engelleme bu. Ne kadar etkilidir bilinmez ama hiç yoktan iyidir dedirten uygulamalrdan bir tanesi.

Nikon VR – Vibration Reduction – Titreşim Azaltma

Canon’un yaptıı gibi sadece lenslerde yer alan bu sistem kimilerine göre çok iyi iken, canon’un gerisinde kaldığı söyleniyor. Tabii bu göreceli bir kavram olmakla birlikte herhangi bir dayanağı da yok şimdilik. Gövdede yer alan sistemlere göre lenste yer alan titreşim engelleme sistemi optik olarak çalışıyor. Telefoto prime ve zoom objektiflerin yanı sıra neredeyse tüm lenslerine bu sistemi entegre olarak görebiliyoruz. Hali hazırda prime geniş açı ve portre lenslerinde göremesek de kit lenste bil VR mevcut.

Sony OSS – Optical SteadyShot ve SteadyShot Inside – Optik ve dahili steadyshot

Sony titreşim engelleyici sisteminin adı optik olarak yer alsa da gövdede de yer alıyor. Her modelinde gövdede titreşim engelleyiciye sahip olmasa da tüm yeni çıkan makinelere bu özelliğini eklemeye başladı. A7’nin ilk serilerinde yer almayan bu sistem ikinci serilerinde gövdede yer almaya başladı. A6000 ve A6300’de yer almayan sistem yine A6500 ile kullanılmaya başlandı. Lenste yer alan sisteme göre daha etkili bir titreşim azaltma sağlayan SteadyShot, lensteki OSS ile kullanılmaya başlandığında ise harikalar yaratıyor diyebiliriz. Kısaca; “Bir elin nesi var; iki elin sesi var.”

Sigma OS – Optical Stabilizer – Optik Sabitleyici

Sigma’nın fotoğraf makineleri olsa da bunu ülkemizde çok da duyamıyoruz. Diğer markalar kadar etkin bir satış politikasına fotoğraf makinelerinde sahip olmayan Sigma’nın lens pazarındaki rekabeti ise taktire şayan. Sigma lenslerinde optik sabitlyici kullandığında bunu OS ibaresi ile gösteriyor. Neredeyse tüm lenslerinde özellikle telefoto zoom ve telefoto prime lenslerinde OS özelliği mevcut. ART serisinde prime lenslerde bu özelliği göremesek de zoom lenslerinde mevcut. Contemporary serisinde olduğu gibi sport serilerinde de OS mevcut.

Tamron VC – Vibration Compensation – Titreşim Telafisi

Tamron’un geniş açı, zoom, prime, telefoto lenslerinin neredeyse tamamında yer alan bu teknoloji VC yani vibration compensation olarak anılıyor. Titreşimi önleme adına oldukça başarılı olan VC, rakiplerinden daha iyi performans sergilediği konusunda sürekli takdir ediliyor. 24-70mm full frame lensinde bu sistemi en üst seviyeye çıkaran ve satış rekorları kıran Tamron, 70-200mm VC ile rakiplerini alt üst etmişti. Şu anda geniş açı ff lenslerde hem en açık diyafram hem de titreşim önleme sistemi kullanan tek lens. En azından yenisi çıkana kadar.

Fujifilm OIS – Optical Image Stabilization – Optik Görüntü Sabitleyici

Lenste yer alan titreşim engelleyicilerden birini kullanan fujifilm önümüzdeki dönemlerde gövdede yer alan sistemlerden brine geçmek zorunda kalabilir. Lensteki titreşim engelleyicinin gövdedekine göre daha az stabilite sunması kullanıcıyı tatmin etmekte çok da başarılı değil.

Pentax SR – Shake Reduction – Titreşim Azaltma

Pentax SR sistemi Canon ve Nikon markaların aksine lenste değil gövdede titreşim engelleme özelliğine sahip markalardan bir tanesi. Lenslerde yer almayan titreşim önleyici sistemin gövdede yer alması bir avantaj ama keşke lenslerine de bu sistemi ekleseydi. İkili sistem her daim daha iyi sonuç vereceği kesin; ama Pentax makine kullanan birisi olarak en küçük aynasız cihazında bile bu sistemi sunması ve oldukça etkili bir titreşim engelleyiciye sahip olması beklentilerin bir tık üstünde memnun edici.

Olympus IS – Image Stabilization  – Görüntü Sabitleme

Olympus da Sony’de olduğu gibi hem lenste hem de gövdede titreşim engelleyiciye sahip modeller sunan bir marka. Sony’den daha önce bu özelliği sunan Olympus’un lensteki titreşim engelleme sistemini kullanmaya başlamasının da yeni olduğunu söyleyebiliriz. Tabii ki bunu aynasız sistemler için söylüyorum. Olympus’un özelliklerinde bahsedilen “Sync IS” ise lens ve gövdede aynı anda iki titreşim engelleyicinin de açık olması, inanılmaz bir özellik. Neredeyse bir gimbal üzerinde durur gibi video çekebilmesi, tripod üzerinde kullanır gibi sabit fotoğraflar çekebilmesi şu ana kadar en etkili titreşim önleme sistemine sahip olduğunu kanıtlıyor.

Titreşim Engelleme özelliği gövdede daha etkili.

Gövdede yer alan titreşim engelleyicinin lenslere göre daha etkili olduğunu biliyoruz. Yalnız her lenste titreşim engelleyici sunulmamasının bununla alakalı olmadığını ve maliyetten kısma amaçlı olmasının dışında ergonomik olarak da ekstra bir ağırlık ouşturduğunu söylemek gerek. Bu sebeple aynasız fotoğraf makineleri DSLR modellere göre daha etkili olan bu sistemi kullanabiliyor. Özellikle video çekimlerinde etkisini görebildiğimiz bu sistemlerin DSLR makinelerde olmaması(Pentax’ı ve Sony A99 II’yi geride bırakıyorum) onlar için bir dezavantaj.

Diğer titreşim engelleyici sistemlerden biri de klasik bir sistem olan Tripod

Tripod kullanımı birçok fotoğrafçı için önemli olarak görünmez. Hatta lensler de bu şekilde önemsiz olarak geri planda kalabiliyor. Makinelerin bu denli önem görmesi işi tamamen onların yaptığının ön yargısını oluşmasına neden oluyor.  Tripodlar her türlü çekim için kullanılabilir. Etkili bir fotoğraf çekmek isterseniz bunu tripodun üzerinde yapmanız yararınızadır.

Videoda elektronik gimbal stabilizerler revaçta.

Video çekimlerinde gövdede titreşim engelleyici sunmayan dslr ve aynasız model kullanıcılarının ilk başvurduğu nokta elektronik stabilizerler. Geçmiş dönemde makinelerden daha pahalı olan sistemlerin şimdilerde uygun fiyatlara bulunabilmesi ise özellikle videoda akıcılık arayanların ilk tercihi oluyor. Lens ve gövdede yer alan sistemlerden daha etkili olan stabilizerler daha geniş bir kitleye hitap edebiliyor.

Genel olarak titreşim engelleyici günümüz fotoğraf ve videographerları tarafından kullanılan önemli bir özellik. Olsa da olmasa da olur denilebilecek değil olsa çok iyi olur diyebileceğiniz bir şey. Benim tavsiyem gövdede yer alan titreşim engelleyici özelliği. Nedeni ise basit. Her lenste bu özelliği aramanız gerekmiyor. Üstüne bir de manuel bir lens kullandığınızda bile iş görüyor. Eğer video çekimi yapacaksanız onun için gimbal almak daha mantıklı. Gövdedekinin yetmediği durumlarda çok rahat kullanılabiliyor. Şimdilik bu kadar. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere. Unutmayın, bizi aşağıdaki mecralardan da takip edebilirsiniz. 😉

Share.

Leave A Reply