Uygun Fiyatlı Paraflaş Setleri

2

Uygun fiyatlı paraflaş… Kime göre, neye göre uygun olduğunu soranlarınız olacaktır. Bu işten profesyonel beklentisi olan ve yeni başlangıç yapanlar için uygun aslında. Ama başlığı bu kadar uzun yazamayacağım için biraz kısaltayım istedim. Bu yazımda pahada hafif yükte ağır olan paraflaşların bir iki tanesini sizlerle paylaşacağım. Bakalım ışığa önem verenler için en uygun paraflaş hangisiymiş.

Işık konusuna değinmeden edemeyeceğim. Uzun zamandır hatta başlangıçtan bu yana ışık konusu her daim önemlidir diye dedim durdum. İlk başlarda ışığı doğru kullanmak adına gün ışığından yararlanırken sonraları reflektör kullanma ve sonunda flaş ve paraflaş ile tamamlama doğrultusunda ilerledim. Her daim önem verdim ama yeterince anlatamamış olmalıyım ki insanların biraz daha önem göstermesi gerekirken bu alanda adım atmak istemiyorlar. Burada tabii ki bütçeniz devreye giriyor ve ışık satın almak yerine daha açık diyaframlı lensler ve daha çok photoshop cezbedici oluyor. Tercih meselesi tabii ki ama profesyonel iş yapacağım ben diyorsanız ışık almanız şart.

Bu konuyu geçelim dediğinizi duyabiliyorum ve doğrudan konunun içerisine dalıyorum.

Godox E400 WS 3’lü Paraflaş Set

GODOX E400 3’LÜ PARAFLAŞ SET – LINK

Bu set seveceğiniz setlerin başında geliyor. Öncelikle ikili setler yeterli ışığı alabileceğiniz kadar verimli olmayacağı için önermiyorum ve 2.000₺ üzerindeki setlere de yönelmiyorum. Sonuçta uygun fiyatlı yazdık değil mi?

Godox E400 set adından da anlaşılacağı gibi 400w gücünde üç adet paraflaştan oluşuyor. Çin üretim olan E400 paraflaş, çin menşeiye sahip olan diğer 400w ve 600w paraflaşlardan çok daha iyi sonuç alabileceğiniz bir model. İki adet softbox ve bir adet petek ile üç adet ayak kutu içeriğine dahil olan aksesuarlarından. Ayrıca dahili tetikleyici ve senkron kablosu da bu kutu içeriğine dahil.

Godox E400 ile ne çekimi yapabilirim?

Öncelikle küçük südyolarda yani 20 metre kare civarındaki stüdyolarda; vesikalık çekimi ve boydan çekimler yapabilirsiniz. Daha büyük stüdyolarda ise biraz daha fazla güce ihtiyacınız olabilir. Bu da E400 yerine daha yüksek güce sahip modellere yönelmeniz demek.

Ürün fotoğrafları çekmek için E400 oldukça ideal. Ortalama 1 metrelik boyutlarda bir ürünün fotoğrafını çekiyorsanız 400w doğru tercih. Daha küçük ürünler için ise fazlasıyla yeterli olacaktır.

Godox E400 hakkında söyleyebileceğim en son şey ise şu olacaktır. İşim gereği satış personeli ile aynı alandayım Fotopazar’da. Bu da haliyle konuya hakim olmamda etken. Şunu söyleyebilirim, E400 modeli şu ana kadar fabrikasyon sorun çıkarmayan tek model diyebilrim. Satışlardan aldığım istatistiksel veri ve şu anda kadar sıkıntı yaşayan bir iki müşterinin durumu da şöyle. E400 modeli bir paraflaştır yazmamıza ramen sürekli ışık olarak algılaması ve bir iki müşterimizin E400’ünü düşürüp kırması sonucudur.

Star 400w 3’lü Paraflaş Set

STAR 400W 3’LÜ PARAFLAŞ SET LINK

Aslına bakarsanız Godox markası ile aynı özelliklere sahip. Kağıt üzerinde tabii ki. Detaylıca inceleme fırsatım olmasa da ürün ile fotoğraf çekmişliğim var. Malzeme kalitesi olarak Godox gibi çin hissini verse de sonuçları başarılı. Performans konusunda ise E400’ün bir tık gerisinde.

Satış rakamları önceki senelerde iyi olsa da şu sıralar E400’ün gerisinde kalmış diyebilirim. Burada en etkin faktör marka bilinirliği ve uygun fiyat…

Star 400w 3’lü Set ile ne çekimleri yapabilirim?

Performans olarak E400’den farkı olmayan paraflaş ile Vesikalık, boydan fotoğraf çekimi, ürün fotoğrafları, yemek fotoğrafları, vs. çekilebilir. Daha iyileri elbette var ama fiyat performans ürünleri içerisinde yer alan Star 400w başlangıç yapacaklar, fotoğrafta ışık kullanımını anlamak için uygun fiyatlı paraflaş seti arayanlar için ideal bir çözüm.

Genel anlamda uygun fiyatlı sabit paraflaş setlerinde 2.000₺ seviyesine çıkmadan alabileceğimiz iki modeli sıraladım. 2’li paraflaş setleri de bu fiyat aralığında olsa da yeterli ışık çeşitliliği sağlayamadığı için önermedim. Yüksek güce sahip 2’li setlerin de fiyatları ortada. Önümüzdeki yazılarda daha iyi modelleri derleriz tabii ki ama bu yazımıza sınır koydduğumuz için şimdilik bu kadar diyelim. Görüşmek üzere.

 

Şimdilik bu kadar. Bizi takip etmek isteyenleri YouTube kanalımıza bekliyoruz.

Share.

2 yorum

  1. Peki dışarıda gelin damat cekimlerinde paraflaş kullanılırmı kullanılırsa Godox E400 WS uygun mudur

Leave A Reply