Uygun Fiyatlı Tripodlar

2

Uygun fiyatlı tripodları bu başlık altında toplamadan önce tripodların gerekliliği hakkında birkaç söz ile başlayalım. Sonrasında uygun fiyatlı bir iki tripod önereceğim. Yeterliliği konusunda kararı yine size bırakıyorum.

Tripod, sehpa, üç ayak gibi adları olan bir fotoğrafçılık aksesuarı. Bu aksesuar ile sabit fotoğraf çekimlerinde daha stabil ve net fotoğraflar almanız kolaylaşyor. Manzara fotoğrafı, stüdyo fotoğrafçılığı, ürün fotoğrafçılığı, makro çekimler, moda çekimleri ve daha birçok türde fotoğraf çekiminde kullanabileceğiniz tripodlar, fotoğraf makinelerinde olduğu gibi bir sınıflandırmaya tabi tutulması gerekiyor. Giriş sınıfı, orta sınıf, üst sınıf gibi bir sıralamada olan tripodlar, farklı özelliklerine göre bu sıfatları kazanabilir. Bu özellikler; kapalı uzunluk, açık uzunluk, ağırlık, taşıma kapasitesi, bacak açıklığı, boru kalınlığı, alaşım, malzeme kalitesi gibi sıralanabilir.

Peki uygun fiyatlı tripodlarda bu özelliklerin kaçı çok iyi olabilir?

Uygun fiyatlı tripodların uygun olmasındaki etmenlerden bir tanesi de menşei yani üretim yeridir. Bunların dışında pahalı modellerden pek de farkı olmayabilir. Zira ucuz olması malzeme kalitesinden ya da eksik özelliklerinden değil üretim yeri kaynaklı olabilir.

Giriş sınıfı tripodlar

Bu sınıfta en uygun fiyatlı modellerden bir iki tanesini sıralayacağım.

Subgreen Taylor LINK

166cm maximum yüksekliği ile 180cm boyunda bir kişi için hiç eğilmeden fotoğraf çekebileceği bir tripod modeli. 1,23kg ağırlığı ile yere sağlam basan ve taşıma konusunda da kullanıcısına eziyet olmayan bir tripod. Gelelim bizim en temel konumuza. Taşıma Kapasitesi. 5kg taşıma kapasitesine sahip tripod video kameralardan fotoğraf makinelerine her türlü makineyi taşıyabilir bir yapıda. Bu da bir tripoddan asıl beklenmesi gereken özellik. Aluminyum alaşım gövde yapısı ile hem sağlam hem hafif olan Subgreen Taylor, hem gövdede hem de başlıkta yer alan su terazileriyle de dikkat çekiyor. Ayrıca tripodun başlık kısmı video çekimleri için uygun olmasına rağmen fotoğraf çekimlerinde de rahatlıkla kullanılabilir. Bu öellikleri ile Subgreen Taylor, giriş sınıfında alınabilecek en iyi tripod olacaktır.

Subgreen Johnstone LINK

132cm yüksekliğe sahip tripodun dikkat çekici özelliği 685g olan ağırlığı. 3kg’a kadar taşıma kapasitesine sahip tripodun ağırlığı hafif olması sebebiyle taşınabilirliği ve ergonomisi yüksek tutulmuş. Giriş sınıfındaki tripodlarda sürekli yanınızda rahatlıkla taşıyabileceğiniz hafif bir tripod isteğiniz varsa Subgreen Johnstone oldukça ideal. Su terazisinin olması ve taşıma çantasının da dahil olması onu tercih sebebiniz yapacaktır.

Orta sınıf tripodlar

Vanguard Espod Cx 203AP LINK

Hem hafif yapısı hem de fiyat/performans oranı oldukça yüksek olan tripodlardan bir tanesi. 155cm olan açık uzunluğu ve 57cm civarındaki kapalı uzunluğu ile orta sınıfta tercih edilebilecek en ideal tripodlardan bir tanesi. 3,5kg taşıma kapasitesi ile en ağır makine ve lensleri de rahatlıkla taşıyabilir. Tek kollu başlık yapısı ve dikey çekimler için çok basit bir harekete sahip olması onu önemli modeller arasında öne çıkarıyor. Ağırlık olarak 1.6kg ile rakiplerinden bir nebze daha ağır olması biraz can sıkacak gibi görünse de dengeli yapısı sayesinde işinizi fazlasıyla görüyor.

Subgreen Gloria LINK

Ball head kafa yapısı, 162cm açık uzunluğu, 1,6kg ağırlık ve 5kg taşıma kapasitesi ile hem fiyatı hem de performansı ile dikkat çeken bir tripod. Dahili su terazisi hem başlıkta hem de ayakta olması dolayısıyla ergonomi sunuyor.  4 kademeli ayak yapısı, kapalı uzunluğun daha da kısa ulmasını sağlarken çanta üzerinde takılı iken sırtınızı yormuyor; elde kapalı tutarken de daha kompakt yapıda görünmesini sağlıyor. Malzeme olarak kullanılan magnezyum aluminyum karışım hem hafif hem de sağlam bir tripod olduğunu size anlatıyor.

Üst Sınıf Tripodlar

Manfrotto Befree One LINK

Befree modellerinin tamamı kapalı uzunlukları ve terse katlanan yapıları ile ön plana çıkan modeller. Befree One modeli ekstra daha kısa. Bu kısa yapısını iki kademeli orta borusu sayesinde gerçekleştirdiğini bilmenizde fayda var. 144cm maksimum yüksekliği ve 32cm minimum kapalı uzunluğu ile mükemmel bir ergonomiye sahip. 1,2kg ağırlığına rağmen açıldığında 2,5kg gerçek ağırlığa dayanabilen model sınıfının en iyi özelliklerine sahip. Açık uzunluğunun kısa olması göz ardı edilebilir; çünkü o bir seyahat tripodu.

Manfrotto MK290DUA3-3W LINK

175cm yüksekliği, 90° dönebilen orta boru yapısı ve 4,5kg taşıma kapasitesi ile en iyi özelliklere sahip üst sınıf tripodlardan bir tanesi. 5,5cm minimum yüksekliği ile makro çekimler dahil farklı açılardan çekimler için kullanılabilecek tripod 3 kademeli ayak yapısı sayesinde yere oldukça sağlam basabiliyor. Tripodun tek dezavantajı ise ağırlığı. 2,5kg ağırlığa sahip tripod 74cm de kapalı uzunluğa sahip. Bu da taşıma esnasında ergonomiyi ortadan kaldırailecek bir durum. Yine de sağlam bir tripod arıyorsanız ve bu ağırlığa katlanabilirim diyorsanız en iyi profesyonel üst sınıf tripod manfrotto olarak görünüyor.

Genel olarak değerlendirdiğimizde tripodları üç kategoride sıraladık ve bu sıralama da dikkat ettiğimiz en önemli unsurun ise fiyat olduğunu tekrarlamalıyım. Daha yüksek fiyatlı giriş, orta ve üst sınıf tripodlar sıralanabilir yalnız yazımızın başlığında belirttiğimiz gibi uygun fiyatlı tripodları sıraladık. Tercihi ise size bıraktık.

Unutmadan, bizi takip etmek için aşağıdaki YouTube butonunu kullanabilirsiniz.

Görüşmek üzere.

Share.

2 yorum

    • Mustafa bey merhabalar.
      Söylediğiniz tarzda tripodlar mevcut. Fakat onların bu sınıflandırmalarda fiyat konusunda engelleri var. Anlayacağınız, biraz pahalılar. Bu durum da blog yazımızın başlığı ile örtüşmüyor.

Leave A Reply