Zhiyun-Tech Crane 3-Axis El Gimbali İncelemesi

0

Zhiyun Crane fiyatı ve özellikleri alıştığımız ürünlerin biraz dışında olan ve gövdesinde 3 adet motor bulunduran bir motorlu el gimbalidir. Peki Zhiyun-Tech Crane nedir, nasıl kullanılır ve neler yapılabilir bunların derlemesini bu yazımızda bulabileceksiniz. Zhiyun Crane fiyatı istediğiniz özelliklere göre değişebilir. Örneğin ekstra alacağınız dual handle grip, masaüstü stand, Zhiyun multi cable, Zhiyun ZW-B02 wireless remote control, Zhiyun Crane yedek batarya gibi…

Zhiyun Crane yapılan son güncelleme ile beraber  1.8kg’ a kadar ağırlık taşıyabilme özelliği kazandı. 360 derece dönebilme kabiliyetine sahip. İçerisinde bulunan 2 adet 25600 tip batarya sayesinde 12-15 saate kadar kullanım ömrü sunuyor. Ürünün asıl amacı artık yorucu ve sıkıcı olan eski tip omuz ya da elde tutulan motorsuz stablizer ürünlerine göre daha pratik ve verimli olması. Artık attığınız herhangi bir adımda tek el kullanarak dahi titreşimi hissetmeyeceksiniz. Devrim niteliğinde üretilmiş olan Zhiyun Crane 2017 yılına, tüm dünyada satış rekorları kırarak damgasını vurmuş durumda. Modern görüntüsü ile de ilgi çeken bir pozisyonda. Gelin-damat düğün hikayelerinde, mekan ya da ürün tanıtım videoları hazırlamada ön plana çıkan bir kullanım alanı var. Ürünün altında doğruca tripod ile kullanım amacı sunan standart vida giriş yeri mevcut. Böylelikle her türlü tripoda takarak ürünü kullanabilirsiniz.

 

 

 Sony Nex serisi aynasız fotoğraf makineleri, A7, A7II, A7S, A7RII, A7SII, A9, Sony a6000, A6300, A6500, A5100 serisi makineleri ve Panasonic GH4, GH5 serileri ile sorunsuz olarak (en az 350gr olmak ve 1.8kg’ ı aşmamak kaydı ile) görüntü sabitlemesi yapabiliyorsunuz. Ne kadar koşarsanız koşun üzerinde bulunan motorları sayesinde titreşimi en aza indireceksiniz. Zhiyun Crane’ in bir diğer özelliği üzerinde zoom tuşunun bulunması. Bu özelliği kullanabilmesi için lensinizin “power zoom” özelliğini taşıyor olması ve Sony ya da Panasonic uyumlu olan kablosunu ekstradan almanız gerekmektedir. Gerekli olan kablolara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Peki ürünü Handycam ile kullanabilir misiniz? Evet tabiki sabitleme yapabiliyorsunuz ama power zoom lens olmadığı için sadece zoom imkanınız olmuyor. Ama burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus kullanacağınız ürünün en az 350gr olması gerekmektedir. Çünkü 350gr altında olan ürünleri motor sağlıklı bir şekilde kulandırmıyor. Ayrıca 1.8kg’ dan fazla olan ürünlerde motoru zorlayacağından dolayı kullanacağınız ya da yeni alacağınız ekipmanların ağırlığını ürünü almadan önce hesaplamanız doğru olacaktır ve sonrasında yapacağınız tek şey makineyi bağlayıp gerekli ayar yapmak. İşte çekime hazırsınız, güzel görüntüleri kurgulayarak isminizi pazarlayıp sunduktan sonra gelsin paracıklar. :)

 

 

 Üzerinde bulunan 4 yönlü joystick sayesinde çeşitli şekilde hareket sağlayabilmektesiniz. Pan ve tilt hareketleri çok ince ayar ile kullanılabiliyor. Mode kısmında ise birkaç özellik atanmış. Sadece tilt hareketi yap, selfie çek ya da tüm özellikleri kullan olarak ayrılmış durumda. Kalan batarya süresi için led ekranı olmamasına rağmen aşağıdaki fotoğrafta gösterilmek üzere “battery level indicator” kısmında kalan miktarı az çok kestirebilmektesiniz. Ürünün bataryasız hali sadece 700gr. Ürünü çift kollu bir şekilde kullanabilmeniz açısından ekstradan aparat almanız gerekiyor. Ürüne buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

 

iPhone, Samsung, HTC, LG, General Mobile, Nokia, Huawei, Xiaomi, Lenovo gibi akıllı telefon telefonlara ya da tabletlere uygulama yükleyerek bluetooth üzerinden bağlantı kurabiliyorsunuz. Bu uygulama ile mikro kalibrasyon ve genel ayarlar kısmını yönetebiliyorsunuz. Kalibrasyon kısmı ise 2 aşamadan yapılıyor ilk önce makine en ile manuel olarak takılarak denge kuruluyor sonrasında mikro ile tamamlanıyor. Titreşimlerin sıfırlanması için mikro kalibrasyon bu aşamada çok önemli bir rol alıyor. Aksi taktirde görüntülerde oynama yaşanma riski yüksek.

Peki Zhiyun-Tech Crane 3-Axis v2’ nin kutu içeriğinde neler bulunuyor?

Zhiyun Crane v2

2 x 26500 li-ion batarya

26500 batarya şarj cihazı

Micro-USB kablo

Lens bağlantı kelepçesi

Lens ve makine bağlantı vidası

 

 

Kısaca Bakacak Olursak;

Üç eksende 360 ​° döndürme imkanı

1.8kg’ a kadar ağırlığa sahip kameraları destekler

Uzun lensler için takılabilir bir lens desteği içerir

4000 Hz’de paralel çalışan üç adet 32-bit MCU

4 yollu kademesiz kumanda çubuğu

Tripoda bağlanma kolaylığı

Dahil pillerle 12-15 saatlik çalışma zamanı

Yükseklik: 13,4 “(35 cm)

Uzunluk: 6,6 “(16 cm)

Genişlik: 5,9 “(15 cm)

Zhiyun Tech markasına ait tüm ürünleri buraya tıklayarak görebilir, canlı destek ekibimizden sorularınızı sorabilirsiniz.

 

Share.

Leave A Reply